Domů     Pustevny: Pestrá krása v lidovém duchu
Pustevny: Pestrá krása v lidovém duchu
od 25.3.2021
1

Snem každého stavitele je vytvořit stavbu, kterou každý na první pohled pozná, přestože ji třeba nikdy ani na vlastní oči nespatřil. Budovy slovenského architekta Dušana Jurkoviče v Beskydech takové jsou.

Stačí nám jen zahlédnout pestré fasády a hned vyhrkneme: Pustevny!

V sedle Moravskoslezských Beskyd nedaleko hory Radhošť bývali tradičně usazeni poustevníci. Právě proto se také tomuto místu začalo říkat Pustevny.

Podle legendy se prvním poustevníkem stal muž, který se asketickým a zbožným způsobem života snažil ulehčit osud duchu svého otce.

Ten ani po smrti nenašel klid, stále se nešťastný zjevoval v rodném domě a zoufal si, že během života nedokázal splnit to, co si předsevzal – zajistit své syny na studiích.

První pustevenský poustevník prý modlitbami skutečně kletbu svého otce zrušil a na Pustevnách zůstal až do smrti. Živil se pouze kořínky a dary od lidí z okolí. Později se tu poustevníků usadilo hned několik a dlouho po nich pak zbývaly vykopané jámy. Posledním byl muž jménem Felix, který ve svém útočišti zemřel v roce 1784.

Inretiér Maměnky. FOTO - Jiri Roznovjak - CC BY-SA 3.0
Inretiér Maměnky. FOTO – Jiri Roznovjak – CC BY-SA 3.0

Okouzlení lidovou secesí

Pustevny v krásné přírodě a s ještě krásnějším výhledem zaujaly na sklonku 19. století členy frenštátského spolku Pohorská jednota Radhošť, kteří se snažili zpřístupňovat Beskydy turistům včetně značení tras a budování ubytoven.

Postavili tu dvě chaty Pústevňa a Šumná, ty nejslavnější budovy ale vznikly až o pár let později.

K jejich vytvoření si členové spolku v roce 1897 přizvali uznávaného slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který se později proslavil také návrhy lázeňských domů v Luhačovicích.

Při své práci využíval prvků stylu označovaného jako lidová secese a přesně tak také navrhl podobu dvou takzvaných útulen na Pustevnách.

Dostaly jména Libušín a Maměnka a stavba za 82 433 tehdejších rakouských korun pokračovala tak rychle, že datum roku slavnostního otevření začínalo ještě osmnáctkou.

Romantické budovy samozřejmě přitáhly další turisty, a tak se na Pustevnách brzy rozjel další stavební ruch. V roce 1926 byl dokončen moderní hotel Tanečnica a po šesti letech se zprovoznění dočkal i další horský hotel Radegast.

Dojem, který u návštěvníků vzbuzují Libušín a Maměnka, ale žádná z těchto podstatně větších staveb vyvolat nedokázala.

Dušan Jurkovič se ostatně postaral také o návrh dřevěné zvoničky v podobném lidovém stylu typickém pro Valašsko a slovanskou architekturu vůbec.

FOTO: Pixabay
FOTO: Pixabay

Smutný pohled na vlastní dílo

O tom, jak velký význam autoři novým stavbám přikládali, svědčí i to, že k podílu na výzdobě přesvědčili i malíře Mikoláše Alše. Přispěl kresbami boha Radegasta, dvou zbojníků a slavného portáše Stavinohy z Karlovic.

Podle Alšových návrhů pak akademický malíř Karel Štapfer vymaloval interiéry. V červnu 1928 se pak oběma Jurkovičovým útulnám dostalo cti v podobě návštěvy prezidenta Masaryka.

To ještě nikdo netušil, že Libušín a Maměnka před sebou mají těžké časy. Už v závěru 2. světové války byly oba objekty zpustošeny, protože se staly ubytovnou pro maďarské oddíly Hitlerjugend.

Bohužel v takovém stavu své dílo musel během své návštěvy spatřit jen krátce před svou smrtí i sám Dušan Jurkovič.

Za obnovu obou staveb se tenkrát velice přimlouval a asi nemohl předpokládat, že pořádná rekonstrukce Libušína a Maměnky začne od té chvíle až za půl století.

Cennosti ztracené v ohni

Zchátralé Jurkovičovy útulny byly v roce 1995 prohlášeny za národní kulturní památku a s takovými se samozřejmě zachází jinak než s méně významnými stavbami. Brzy byla zahájena generální rekonstrukce, která si vyžádala 25 milionů korun.

Ale v roce 1999, přesně po sto letech od prvního otevření, Libušín a Maměnka na Pustevnách opět zazářily ve své původní kráse. Také zvonička byla opravena a dostala novou šindelovou střechu.

Téměř dvě desetiletí se pak turisté vydávali na Pustevny, aby krásu Jurkovičových staveb obdivovali.

To bohužel skončilo v noci z 2. na 3. března 2014, kdy se nad chatou Libušín objevil sloup temného dýmu.

Útulna vyhořela téměř kompletně včetně stylové restaurace Stará Pustevna, nejvíce zasažena byla její pravá část s umělecky nejcennějším Jurkovičovým sálem zdobeným freskami a sgrafity s motivy valašských a slovanských pověstí a také s historickým nábytkem včetně stovky vyřezávaných židlí.

Ani 96 zasahujících hasičů ze 13 profesionálních i dobrovolných jednotek nedokázalo Libušín zachránit. A tak se v roce 2017 rozjela další rekonstrukce.

V případě Libušína se ovšem dá spíš hovořit o zcela nové stavbě. Autoři projektu se rozhodli stavět podle původní dochované dokumentace a s využitím dobových technologií.

To nejpečlivěji vybrané jedlové dřevo se tedy opracovávalo ručně a do stavby se podařilo začlenit přibližně sedm procent původních trámů, které řádění ohnivého živlu přežily.

Chata Libušín. FOTO - Michal Klajban - CC BY-SA 3.0
Chata Libušín. FOTO – Michal Klajban – CC BY-SA 3.0

Plyn je šetrnější než voda

Současně s výstavbou bylo nutné vyřešit, jaké barvy pro Libušín zvolit. Restaurátoři pečlivě odkrývali jednotlivé vrstvy, aby se dostali k původním nátěrům z Jurkovičovy doby. A nakonec vyřkli verdikt:

Barvy po rekonstrukci budou tlumenější než ty křiklavé, na které jsme byli za poslední desetiletí zvyklí.

Stejně jako v roce 1899 byly zvoleny olejové barvy, samozřejmě ty nejkvalitnější, jaké byly dostupné. Proměnou současně prochází i sousední Maměnka. Ta sice požár přestála, ale po sto letech i ona potřebuje náležitou údržbu.

Barvy na obou útulnách se sjednotí, ale uvažované zesvětlení trámů Maměnky, aby se nelišila od zbrusu nového Libušína, bylo nakonec odmítnuto. Maměnka je prostě stoletá a není důvod to skrývat. S otevřením rekonstruovaných útulen se počítá na konci letošního června.

Oproti původnímu plánu vzniklo určité zpoždění, protože bylo nutné vyřešit protipožární opatření včetně uložení nezbytné vodní nádrže do skály. Unikátní jídelna v Libušíně bude navíc střežena technologií dosud na našem území nepoužitou.

Případný požár tam totiž bude hasit speciální plyn, který sníží obsah kyslíku v místnosti a zastaví hoření. Tento způsob často volí největší světová muzea, protože tradičně využívaná voda vždy poškodí drahocenné exponáty.

Už během této sezony tak budeme moci opět obdivovat kompletní krásu Pusteven. K cestě můžeme využít i lanovku, jejíž horní stanice na Pustevnách byla v roce 2017 také obnovena. Dvousedačková lanovka je jedinou v Beskydech, která je v provozu i v letním období.

FOTO: Creative Commons, Pixabay (úvodní foto: Michal Klajban – CC BY-SA 3.0)

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli