Domů     Romantický Norimberk
Romantický Norimberk
od 1.10.2021
1

Druhé největší bavorské město stojí za návštěvu kdykoliv, ale mnoho lidí sem míří v adventním období, které je – přiznejme si to – už tak nějak za rohem. Kromě památek sem totiž lákají proslulé trhy.

Pro někoho jsou symbolem Norimberka bavorské klobásky a perník, pro další je městem Albrechta Dürera, německého romantismu, skvostných kostelů, památek a muzeí, jiní si jej spojují s se sjezdy NSDAP a poválečným procesem s nacistickými pohlaváry.

To všechno je pravda. Dnes vám to ani nepřijde, ale je fakt, že tohle krásné město bylo téměř úplně zničeno nálety ve druhé světové válce. Pak ale jako bájný Fénix vstalo z popela.

Historické stavby a památky byly dokonale obnoveny, takže opravdu je co obdivovat.

Hrázděné domy byly kdysi v celém městě. Ty, které se podařilo opravit, jsou krásné.
Hrázděné domy byly kdysi v celém městě. Ty, které se podařilo opravit, jsou krásné.

V centru zabloudit nemůžete

Norimberk je totiž jedno z mála měst, které si ponechalo téměř celý hradební systém kolem Starého města. Středem protéká říčka Pegnitz rozvětvující se do několika kanálů, které překlenují malebné mosty a lávky.

Proto také není třeba využívat městské dopravy, vše se dá obejít pěšky. Hradbám vévodí čtyři mohutné válcové věže zvané tlusté. Pod jihovýchodní věží zvanou Frauentorturm objevíte Dvůr řemesel.

Malé krámky řemeslníků v hrázděných domcích pod hradební zdí trochu připomínají Zlatou uličku na Pražském hradě. Můžeme tady najít výrobky tradičních řemeslníků – řezbářů, malířů skla nebo cínařů.

O Vánocích je tady vystavena spousta betlémů a nouze není ani o svařené víno a norimberské perníčky.

Staré město –Altstadt

Jakmile vstoupíte, budete okouzleni malebnými ulicemi s červenými střechami i náměstími, gotickými kostely a pohádkovými kašnami. Kroky všech turistů vedou na náměstí Hauptmarkt, kde se v období adventu koná nejslavnější vánoční trh v Německu.

Než se vrhnete do víru nákupů, všimněte si kostela Panny Marie (Frauenkirche), na jehož štítu uvidíte norimberský orloj. Bude-li zrovna poledne, zatroubí trubači a poté se objeví sedm kurfiřtů, kteří třikrát obejdou císaře. Jdou v pořadí:

tři církevní knížata – arcibiskupové mohučský, kolínský a trevírský, čtvrtý v pořadí s královskou korunou český král a pak falckrabě rýnský, vévoda saský a markrabě braniborský.

Orloj byl postaven jako připomínka Zlaté buly Karla IV. Ta ukládá povinnost, aby každý nově zvolený římský král svolal říšský sněm právě do Norimberka.

Krásná kašna

Opravdu se tak jmenuje, německy Schöner Brunnen, a nachází se na západní straně náměstí stejně jako kostel Panny Marie.

Je to gotická věž sahající do výšky 19 metrů, kolem níž je umístěno 40 soch ve čtyřech řadách nad sebou (alegorie filozofie, sedmi svobodných umění, čtyři evangelisté a čtyři církevní otcové, sedm kurfiřtů, devět hrdinů, sedm proroků a Mojžíš).

Kašnu ohraničuje kovaná mříž z roku 1587, na níž je umístěn norimberský zlatý prsten. Traduje se, že prsten splní přání tomu, kdo jím otočí dokola. Tak to nezapomeňte zkusit.

Císařský hrad

Na skalnatém návrší v severní části Starého města stojí norimberský hrad a ten za návštěvu opravdu stojí. První zmínky o něm nalezneme už kolem roku 1050. Vládli zde Štaufové, Ludvík Bavorský, Karel IV. i král Sigismund.

Hrad má i svou legendu, podobnou té české o Horymírovi a Šemíkovi. Podle pověsti zde na svém koni přeskočil hradební zeď loupežný rytíř Eppelin von Gailingen, který byl odsouzen k smrti, a dostal se tak na svobodu. Když se budete pořádně dívat – ten otisk podkovy na zdi prý najdete.

Weißgeber-Gasse

Nejhezčí zachovalá ulička v centru Norimberku, s typickými hrázděnými domy, které přežily bombardování během druhé světové války. Takhle dříve vypadalo celé město.

Staré město rozděluje řeka Pegnitz s několika kanály, která vytváří romantická zákoutí.
Staré město rozděluje řeka Pegnitz s několika kanály, která vytváří romantická zákoutí.

Za Albrechtem Dürerem

Dům, kde slavný malíř a matematik prožil posledních 20 let najdete na na ulici Albrecht Dürer Strasse. Dnes slouží jako muzeum.

Naproti vás zaujme gorický Pilatushaus a před ním bronzová plastika podle slavného Dürerova akvarelu Mladý zajíc z roku 1502. Vytvořil ji v roce 1984 německý sochař Jürgen Goertz.

Plastika představuje obludně přerostlou samici, která rozlehla dřevěnou bedýnku, v níž leží. Pravděpodobně rozmáčkla i svá narozená mláďata. Hrůzostrašně působí i její obří žluté oči.

Socha je někdy interpretována jako varování před genetickými pokusy na zvířatech. Dürer by se asi divil.

Muzeum pro malé a velké

Samozřejmě máme na mysli hračky, jejichž výroba má ve městě dlouhou tradici. V muzeu jich můžete obdivovat zhruba 65 000. Otevřeno tu mají od 10 do 17hodin kromě pondělka. O vánočních trzích je ale otevřeno stále.

Norimberské klobásy si dáte všude, na trhu i v klasických hostincích. A všude jsou stejně dobré.
Norimberské klobásy si dáte všude, na trhu i v klasických hostincích. A všude jsou stejně dobré.

Co do žaludku?

Určitě ochutnejte norimberské klobásy. Nejlepší jsou grilované se zelím, křenem nebo bramborovým salátem. A k tomu samozřejmě pivo – jak jinak než bavorské.

Legenda praví, že místní klobásy byly vyráběny ve středověku tak malé, aby se daly protáhnout klíčovou dírkou a propašovat vězňům do žaláře. Pokud i vám připadají malé, dejte si jich prostě víc.

Perníčky

To je velká mňamka. Poznáte je bezpečně tak, že jsou posazeny na oplatce, ale jiné tu stejně v tomto období nedostanete, a pak už je na vašem výběru, zda máte raději s polevou čokoládovou či cukrovou.

Obrovská aréna, vévodí areálu, ve kterém Hitler pořádal už od roku 1933 masivní sjezdy NSDAP měla být dokonce 1,5 krát větší než římské koloseum.
Obrovská aréna, vévodí areálu, ve kterém Hitler pořádal už od roku 1933 masivní sjezdy NSDAP měla být dokonce 1,5 krát větší než římské koloseum.

Temná historie

Že se v Norimberku konaly procesy s válečnými zločinci, ví každý. Zajímá-li vás nedávná historie, můžete navštívit soudní budovu, včetně místnosti, ve které se poválečné zúčtování odehrávalo.

Co vám určitě vezme dech, je nedokončený areál pro konání stranických srazů (tzv. Reichsparteitagsgelände). Nacisté zvolili rovinatou pláň na jihovýchodním okraji Norimberka ve čtvrti Luitpoldhain.

Ze zamýšleného obřího komplexu, který se měl rozkládat na ploše neuvěřitelných 11 km², sice vznikla jen část, ale i to, co se dochovalo dodnes, vzbuzuje úžas a děs. Tady na vás v okamžiku drtivě dopadne všechno velikášství architekta třetí říše.

Foto: PX FUEL

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,