Domů     Rozhledna Babí lom: Odměna za strmý výšlap
Rozhledna Babí lom: Odměna za strmý výšlap

Kdysi za dávno zapomenutých časů, kdy bylo možné i to, co už dnes známe jen z pohádek, letěly nad krajem čarodějnice. Proč kamsi stěhovaly obří kameny, není tak úplně jasné.

Unést je ale nakonec nezvládly, a tak je upustily tam, kde později vznikla obec Lelekovice. A tak vznikla hora Babí lom.

Těžko říci, zda se dá z pověsti usoudit, před jakou dobou čarodějnice na světě žily. Odborníci považují skály na Babím lomu za staré 370 milionů let.

Mají typickou načervenalou barvu a ze seskupení až dvacetimetrových balvanů bylo krásně vidět do kraje už v dobách, kdy nikoho ještě nenapadlo postavit nahoře rozhlednu.

Dva vrcholy, dvě vyhlídky

Skalnatý hřeben Babího lomu byl ovšem vyhledávaným cílem turistů už v 19. století. V 60. letech tu tehdejší brněnský starosta nechal zřídit pohodlné lesní cesty, takže nadšených obdivovatelů daleké vyhlídky ještě přibylo.

Zdejší přírodu si prý velice oblíbil i básník Petr Bezruč, který na Babí lom vystupoval každý rok vždy 1. listopadu, aby tam zapálenou svíčkou uctil památku zesnulých kamarádů.

Babí lom má vlastně dva vrcholky a v roce 1887 se místní turistický klub rozhodl vybudovat dřevěné vyhlídkové plošiny rovnou na obou. Na tom nižším postavili krytý dřevěný pavilon, který nazvali po předsedovi klubu Ripkova vyhlídka.

Na vyšším z obou vrcholů se pak tyčila dřevěná trámová rozhledna. Později přibyla i dřevěná Wieserova chata, pojmenovaná podle lesního rady a poskytující turistům občerstvení i úkryt před nepohodou.

Sokolské cvičení v praxi

Ani jedna z těchto nepříliš trvanlivých staveb nepřežila druhou světovou válku. A tak se pořádná rozhledna začala budovat až na sklonku padesátých let. A byla o poznání bytelnější.

Na patnáctimetrovou válcovitou věž se spotřebovalo 70 kubíků písku, 30 kubíků kamene a nepočítaně železných výztuh.

Místo vybrané pro rozhlednu není právě z nejpřístupnějších, a tak všechen materiál obětavě vynosili na kopec na zádech členové lelekovického Sokola.

Po třech letech ale mohla konečně 15. května 1961 nastat ta slavnostní chvilka, kdy byla rozhledna uvedena do provozu.

Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny

Nebojíte se strašení?

Nová rozhledna stojí na místě Ripkovy vyhlídky, pozůstatky vedlejší rozhledny ještě můžeme najít asi kilometr severně. Vede k ní původní cesta upravená na skalnaté schůdky.

Na vrcholu leží kámen s nadmořskou výškou z roku 1921 a krásný výhled se samozřejmě nezměnil, i když po rozhledně se kromě kamenných schodů zachovaly jen betonové úchyty pro dřevěné trámy. Současná betonová věž má dvě vyhlídkové plošiny.

Na tu vnější vede třináct betonových schodů, abychom se ale dostali až nahoru do dvanáctimetrové výšky, musíme ještě překonat uvnitř dalších 33 kovových stupňů.

Samozřejmě se nesmíme nechat odradit nápisem nad vstupními dveřmi, který varuje návštěvníky, že uvnitř straší. Výhodou je, že rozhledna je přístupná celoročně.

Odměnou za náročnou cestu na vrchol i za absolvování strmých schodů nám pak bude výhled na Brno se Špilberkem, na Moravský kras i Českomoravskou vrchovinu, na Pálavu s Děvínem a za nejpříznivějšího počasí i na vrcholky vzdálených Alp.

Zbavte se svých lelků!

Z centra Lelekovic vede k rozhledně červená turistická značka, ale v závěru cesty se musíme připravit na opravdu strmý výšlap.

A pokud se rozhodneme na Babím lomu strávit vícer času, vždycky tu najdeme dostatek turistických tras k procházkám, nebo dokonce i méně náročné horolezecké stěny.

Pobyt pak ozvláštní i místní sochy v čele s populárním Lelkovačem – konstrukcí, pod kterou prý stačí projít a ona za příchozího sama pochytá všechny lelky. Ostatně pokud při procházení vzhlédneme, už uvidíme nad hlavou v kleci ty pochytané.

Foto:
Související články
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Zatímco Kladruby nad Labem se specializují na chov starokladrubských běloušů, ve Slatiňanech najdeme krásné vraníky stejného plemene. V hipologickém muzeu v budově zámku se dozvíte více o chovu těchto koní, jsou tu vystaveny významné obrazy s koňskými motivy, sedla a postroje, některé exponáty připomínají využití koní ve vojenství, dopravě, honech či dostizích. [caption id="attachment_74515
Vše začíná vůní. Slad, chmel a letní vzduch se tu mísí s vůní lesa, čerstvě posekané trávy a poctivě opečeného masa. V Českém ráji a na Liberecku se léto nepočítá na dny, ale na doušky – a ty tady tečou proudem. Není to jen výlet, je to oslava chutí, tradice a poctivého řemesla, kterou ocení každý, kdo ví, že k dokonalému dni patří nejen výhled, ale i výčep. Měšťanský pivovar Turnov přesně ví,
Chcete poznat jižní Čechy trochu jinak? Objevte jejich kouzlo z výšky! Rozhledny, vyhlídky i stezky v korunách stromů vám nabídnou dechberoucí pohledy na řeky, lesy, města i Alpy v dálce. Ptačí pozorovatelna Vrbenské rybníky Začněte třeba na Stezce korunami stromů Lipno, kde se projdete ve výšce 40 metrů s výhledy na šu
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě zchladit, vykoupat nebo prostě jen lenošit u hladiny. Plavky s sebou! Nejlepší p
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát s červenou řepou a modrým sýrem
tisicereceptu.cz
Salát s červenou řepou a modrým sýrem
Obsahuje vše, co potřebujete, a dát si ho můžete, i když zrovna držíte dietu. Potřebujete 1 hrst natrhané červené čekanky 1 hrst baby špenátu 1 hrst rukoly 1 středně velkou uvařenou červenou
Chronická bolest v ramenou udělá ze života peklo
panidomu.cz
Chronická bolest v ramenou udělá ze života peklo
Důvodem bolestí v ramenním pletenci mohou být různé úrazy, či zánětlivé pochody a degenerativní změny.   Vykloubení Náchylnost k poškození spočívá už v samotné konstrukci ramenního kloubu. Ten je ve srovnání s kyčlemi nebo kolenem nápadně mělký, proto právě rameno má největší sklon k vykloubení. Mikroporanění šlach Ramenní kloub obepíná rotátorová manžeta, která udržuje stabilitu
4 válečné špionky: Jejich zbraní bylo svůdné negližé a ošetřovatelská uniforma
historyplus.cz
4 válečné špionky: Jejich zbraní bylo svůdné negližé a ošetřovatelská uniforma
Před úřadovnou gestapa se lidé potí strachy. Ne tak energická Francouzka ve středním věku, která kurážně vtrhne dovnitř. „Pánové, já jsem Marthe Richardová, která vám tak zatápěla za poslední války,“ prohlásí sebevědomě. Důstojník ji nechá zopakovat jméno. Evidentně mu nic neříká. „Nějaká madam, která se dělá zajímavou,“ mávne nad ní rukou.   Činy mnohých špionek
Vím, že moje babička nade mnou drží ruku
skutecnepribehy.cz
Vím, že moje babička nade mnou drží ruku
Na nadpřirozené věci a mocnosti jsem coby moderní žena nikdy nevěřila. Po letech už mám na tyto věci jiný názor. Něco mezi nebem a zemí možná existuje, tím jsem si jistá. Na pouti jsme si kdysi dávno nechaly s kamarádkou hádat z ruky od cikánky. Nechtěla jsem, měla jsem z toho hrůzu, ale kámoška se mi vysmála, že prý jsem
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Lidská DNA a neandertálci: Kolik pradávných genů si neseme dodnes?
epochaplus.cz
Lidská DNA a neandertálci: Kolik pradávných genů si neseme dodnes?
V našich buňkách stále žije ozvěna dávných setkání s neandertálci – a jejich geny nás ovlivňují i dnes. Když se před asi 50 000 až 60 000 lety naši předkové vydali z Afriky do Evropy a Asie, potkali tam jiné skupiny lidí, neandertálce. Nešlo jen o náhodné setkání, ale také o intimní kontakt, který zanechal
Jak si zachovat styl i když vyměníte běžné boty za holínky?
iluxus.cz
Jak si zachovat styl i když vyměníte běžné boty za holínky?
Podzimní dny s sebou často přinášejí vytrvalý déšť, bláto a nepříjemný chlad, což značně komplikuje každodenní výběr vhodné obuvi. Mnoho žen se zcela zbytečně obává, že funkční gumové boty nenávra
Zánět slepého střeva bez skalpelu: Antibiotika fungují u velké části pacientů
21stoleti.cz
Zánět slepého střeva bez skalpelu: Antibiotika fungují u velké části pacientů
Nová studie ukazuje, že u více než poloviny lidí, kteří v rámci léčby zánětu slepého střeva dostali antibiotika, nedošlo ani 10 let poté k návratu apendicitidy. Podle nejnovějších doporučení týkajícíc
Dlouhá jízda: Barokní unikát lemují 7,5 metru vysoké zdi
epochalnisvet.cz
Dlouhá jízda: Barokní unikát lemují 7,5 metru vysoké zdi
Zámek v Děčíně jim patřil přes 300 let. Thun-Hohensteinové původem z jižního Tyrolska mu vtiskli současnou podobu, a to dvěma zásadními přestavbami. Při té první k zámeckému areálu vybudovali novou přístupovou cestu, která je zcela ojedinělou barokní stavbou svého druhu v Čechách.   Na dvoře císaře Leopolda I. (1640–1705) si v průběhu let vydobyl pevné
Jak najít ztracenou vnitřní sílu?
nejsemsama.cz
Jak najít ztracenou vnitřní sílu?
Cítíte se unavená a potřebujete načerpat energii? Poradíme vám způsob, jak nejrychleji a nejúčinněji dobijete svoje baterky. Potřebujete odpočívat v klidu, nebo prožít něco akčního? Beran (21. 3. – 20. 4.) Nejlepší způsob, jak můžete rychle získat ztracenou energii, je ráno vstát a zaběhat si. Nesmíte být v naprosté nečinnosti nebo nudě, protože to vás ničí. Volný čas byste měla
Když se splněný sen změní v noční můru: 10 turistických míst s děsivou minulostí!
enigmaplus.cz
Když se splněný sen změní v noční můru: 10 turistických míst s děsivou minulostí!
Na našem světě existuje celá řada oblíbených a vyhledávaných míst, která jsou sice na první pohled okouzlující, ale skrývají v sobě temnou minulost. Ta se údajně projevuje skrze nadpřirozené úkazy a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz