Upoutávka ×
Domů     Sázavský klášter: Na začátku byla poustevníkova jeskyně
Sázavský klášter: Na začátku byla poustevníkova jeskyně

Unikátní komplex staveb z nejrůznějších historických dob a doklad proměny architektonických slohů. A také památné místo, odkud se svého času po českých zemích šířila tolik potřebná vzdělanost. Sázavský klášter na nás i dnes dýchne neopakovatelnou atmosférou.

Tam, kde se malebná řeka Sázava vine v půvabných meandrech středočeskou krajinou, se v roce 1009 v nevelké jeskyni usadil poustevník. Jmenoval se Prokop a nedlouho předtím opustil svůj světský i manželský život a zvolil si životní dráhu askety a zbožného muže.

Podle pověstí měl k tomu mnoho předpokladů. Z vybrané jeskyně ve skále nad Sázavou musel nejprve vyhnat tisíc démonů a nečistých sil se nezalekl ani později.

Pověst vypráví o tom, že do pluhu zapřáhl samotného ďábla a pomocí kříže ho donutil zorat jeho skromné políčko.

Víno z poustevníkovy studánky

Pověst o výjimečné osobnosti se rychle šířila a za Prokopem přicházeli další a další následovníci. Nad jeskyní společně vystavěli prostý dřevěný kostelík, který se také stal někdy kolem roku místem osudového setkání.

Během lovu sem totiž při pronásledování statného dvanácteráka zabloudil sám český kníže Oldřich. Jelena, který prý nalezl ochranu za poustevníkovými zády, sice toho dne neskolil, ale Prokop mu na přivítanou nabídl pohár vody ze své studánky.

Voda se v tu chvíli zázrakem změnila ve víno a Oldřich se tak přesvědčil o výjimečných schopnostech onoho zarostlého muže před sebou. Mocný a bohatý šlechtic se rozhodl podpořit Prokopův životní sen a pomoci mu založit v Sázavě benediktinský klášter.

Ten se začal stavět roku 1032 a od počátku byl výjimečný tím, že se snažil rozvíjet cyrilometodějskou tradici, stal se centrem slovanské vzdělanosti a především střediskem staroslověnské liturgie.

Zastání tu tradičně nacházeli chudí a nemocní a zdejší benediktini vytvořili řadu významných slovanských písemných památek. Po Prokopově smrti se však hodně změnilo.

Už v roce 1096 byli mniši ze Sázavy vyhnáni, jejich spisy byly zničeny a liturgie se změnila na latinskou. Ovšem areál se utěšeně rozrůstal.

Zejména opat Silvestr se jako vynikající hospodář v polovině 12. století zasloužil o rozmach kláštera a o vznik dalších budov v románském slohu.

Později přibývaly další části, i když styl se mezitím změnil na gotický, a zadostiučiněním pro příznivce polozapomenutého poustevníka bylo Prokopovo svatořečení v roce 1204.

FOTO: Pavel Vlach - CC BY-SA 4.0
FOTO: Pavel Vlach – CC BY-SA 4.0

Obraz, který umí mrkat

Areál kláštera je rozdělen do dvou částí. V té severní kdysi stávaly první zdejší stavby, v jižní pak od 11. století přibývaly budovy kostela, fary a hospodářských stavení.

Procházku komplexem kláštera můžeme využít také k prozkoumání některých dalších místních legend. Až spolu s průvodcem vstoupíte do zdejší kaple, zdržte se chvilku u obrazu svatého Prokopa.

Zdá se sice, že tvrdě spí, ale prý se občas stane, že na některého z nejtrpělivějších návštěvníků nenápadně mrkne. Pokud se vám to stane, máte velké štěstí, protože od té chvíle nad vámi Prokop bude držet ochrannou ruku.

Naopak dokladem divočejších okamžiků jsou podivné důlky na schodech do klášterní krypty. Zanechal je tu prý čert, který se sem po smrti svatého Prokopa pokusil vloudit.

Mniši ovšem dávali pozor a hnali ho svěcenou vodou tak zhurta, že se svými kopyty musel pořádně odrážet, aby si zachránil holý pekelný život. Pro prohlížení ďábelských stop ovšem musíme být opatrní.

Pokud bychom na schodech snad zakopli, mohlo by se stát, že do roka by nám na hlavě vyrašily malé čertovské růžky. Venku bychom pak měli zvlášť bedlivě obcházet dodnes dochovanou zvonici. Na třech jejích stranách je prý na jedné cihle vytesaná hvězda.

Kdo bude mít dobré oči a podaří se mu najít všechny tři, tomu se splní i to nejtajnější přání.

Kam se jen tak každý nedostane

Pokud dnes navštívíme Sázavský klášter, můžeme si vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.

První, nazvaný Svatoprokopská Sázava, nás zavede do dob poustevníka Prokopa, a v jejím rámci navštívíme například kapitulní síň s gotickými freskami mariánského cyklu z 1. třetiny 14. století včetně unikátní Sázavské madony – výjevu z Kristova dětství, na němž matka vede za ruku a kárá malého Ježíše.

Prohlédneme si rovněž křížovou chodbu nebo refektář a samozřejmě také stálou expozici Staroslověnská Sázava. Jen do cenného kostela sv. Prokopa se ještě do konce letošního roků kvůli probíhající rekonstrukci nepodíváme.

Vybereme-li si druhý prohlídkový okruh, čeká nás především severní klášterní zahrada s odkrytými základy kostela sv. Kříže ve tvaru čtyřlístku.

A když budeme mít štěstí, podaří se nám si včas zarezervovat občasné speciální prohlídky, které výjimečně provedou zájemce místy, kam se jinak běžný návštěvník nedostane.

Patří mezi ně třeba klášterní sklepení, podkroví konventu nebo vyhlídka z neorenesanční zámecké věže. Klášter je i dnes významným poutním místem. Poutníci přicházejí na pravidelné bohoslužby. Jen místo v současnosti opravovaného kostela sv.

Prokopa musejí vzít ještě letos zavděk kostelem sv. Martina v Sázavě. Nejvíce poutníků se každoročně dostaví 4. července, ve výroční den svatořečení svatého Prokopa.

FOTO: Svajcr - CC BY-SA 3.0
FOTO: Svajcr – CC BY-SA 3.0

Zámek přece musí mít věž

Klášter za staletí své existence prožil období slávy i úpadku. Za husitských válek museli mniši své příbytky nedobrovolně opustit, zato v 17. století se tu hojně investovalo a areál se dočkal přestavby podle barokních měřítek.

V roce 1785 byl ale klášter zrušen a budovy čekala postupná proměna v novorenesanční zámek. Ta si ovšem vyžádala některé stavební úpravy, které tak úplně nerespektovaly jeho původní podobu.

Vzácné barokní fresky v křížové chodbě byly například zabíleny, volný prostor necitlivě rozdělily zděné příčky. Zato se nad střechami budovy konventu vztyčila nová neorenesanční věž, která měla narušit klášterní strohost a dodat areálu více zámeckou atmosféru.

Ještě před vypuknutím druhé světové války se benediktini pokusili vzkřísit zašlou slávu Sázavského kláštera. Odkoupili část zdejšího areálu, ale válečné období jim v jejich snahách nepřálo stejně jako následující roky.

V roce 1951 byl areál znárodněn a plánovaná obnova zahrnovala také odstranění některých nevhodných architektonických úprav a restaurování dobových gotických maleb. Hodně dobrého se tenkrát podařilo prosadit zdejšímu faráři Klementovi.

Od roku 1962 je klášter národní kulturní památkou a od té doby se tu také střídají archeologové a kunsthistorici. V tak rozsáhlém komplexu historických budov je stále co objevovat.

Poslední pokus navrátit klášteru jeho původní účel pochází z roku 2016, kdy se benediktinští mniši dočkali navrácení poloviny areálu v rámci církevních restitucí.

Vzhledem k tomu, že hrstka mnichů se o provoz kláštera nedokázala náležitě postarat, odkoupil na jaře roku 2018 jejich část stát. Záchrana této vzácné architektonické památky a důležité součásti naší historie je tak zase o něco blíž.

(Úvodní foto: Zdeněk Fiedler – CC BY-SA 3.0)

Foto:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí
duben 2025
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz