Domů     Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
od 17.5.2022
1

Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou.

Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech.

Ostrava už není černá

Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším městem na Moravě a třetím v celé České republice. Leží na soutoku čtyř řek Odry, Opavy, Ostravice a Lučiny.

Je považována za průmyslové středisko černouhelné pánve a pro svůj hornický a hutnický průmysl byla v minulosti právem nazývána „ocelovým srdcem republiky“. Poslední uhlí se v Ostravě vytěžilo roku 1994, od té doby prošlo město výraznou změnou.

Důkazem je Dolní oblast Vítkovice, bývalý průmyslový areál, který je dnes oblečený do moderního kabátu a koná se tu mnoho kulturních a společenských akcí. Za všechny jmenujme například úspěšný multižánrový festival Colours of Ostrava. Celá oblast je zapsaná v seznamu Evropského kulturního dědictví.

Památný důl Jindřich

Ostravu dělíme na dvě části – Moravskou a Slezskou. V obou částech se nacházely dva doly se shodným jménem Jindřich. Ve Slezské Ostravě už tento důl zasypali, v Moravské Ostravě jej stále připomíná jámová budova s těžní věží.

Původní název současné budovy s těžní věží byl Jáma č. X. Založena byla roku 1846 rakouskou těžařskou firmou. Během své dlouhé historie byla jáma několikrát přestavována, až se roku 1932 stala pouhou větrací jámou jako součást dolu František.

V roce 1979 byly obě jámy dolu Jindřich zasypány. Celý objekt představuje jedinečnou památku na historii i současnost takzvané černé Ostravy, pro kterou byly těžní věže typické a dodávaly jí krásný kolorit.

Dohlédnete až na Slovensko

V Ostravě doporučujeme navštívit Vyhlídkovou věž Nové radnice, která je nejvyšší radniční věží u nás. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 metrů a celková výška věže je 85,6 metrů. Celý radniční komplex je nejrozsáhlejší v celé České republice.

Z terasy je nádherný výhled na panorama Moravskoslezských i Těšínských Beskyd, Moravskou bránu, Oderské Vrchy a při dobré viditelnosti dohlédnete až do Polska a na vrcholky Malé Fatry na Slovensku.

V ceně vstupného je také výklad průvodce, jenž do detailů popíše historii i současnost města a zároveň doporučí další zajímavá místa Ostravy, která stojí za to navštívit.

Vyhlídková věž je otevřená v období od března do října v čase 9:00–19:00 a od listopadu do února v čase 9:00–17:00.

Město pro havíře

Jedenáct kilometrů jihovýchodně od Ostravy leží na řece Lučině nejmladší město v Česku, Havířov. Slavnostně bylo vyhlášeno 4. prosince 1955 jako satelitní město Ostravy.

Hlavním důvodem jeho vzniku byla potřeba zajistit dostatek bytů pro pracovníky dolů a hutí na Ostravsku. Název města vzešel z veřejné soutěže, celkem se vybíralo z 2350 návrhů a rozhodovalo se mezi třemi nejlepšími: Šachtín, Havířov a Cingrov.

Na území tohoto mladého města nalezneme mnoho pamětihodností. Mezi ty nejvýznamnějším patří například Kotulova dřevěnka. Jedná se o jednu z nejstarších roubených chalup na Těšínsku.

Byla postavena roku 1781 a je posledním důkazem původní zástavby na území dnešního Havířova. V chalupě je vystavený nábytek a nářadí z přelomu 19. a 20. století. Součástí je i větrný mlýnek, který sloužil ke šrotování obilí. Na to, jak mlecí zařízení funguje, se můžete podívat přímo v provozu.

Opava dvouvěžatá

Bílá perla Slezska, tak se říká Opavě, dalšímu velkému městu na severu Moravy. Název je odvozen od dvou věží – 60metrové bílé věže Hláska u novorenesanční opavské radnice a jedné z věží kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Právě tento kostel je nejvýznamnější gotickou památkou Opavy. Ve 14. století jej vybudovali příslušníci řádu německých rytířů ve stylu slezské cihlové gotiky. Mohutný trojlodní kostel díky jeho dvěma věžím uvidíte již zdaleka.

Hned při vstupu do kostela každého návštěvníka zaujme hlavní baldachýnový oltář, který zhotovil moravský sochař Jan Schubert. Do dnešních dnů se zachoval i velký počet původního vybavení kostela, například relikviář sv.

Kříže ze zlaceného stříbra, dále velké množství kalichů, z nichž nejcennějším je menší kalich s medailony světců. Roku 1995 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou. Vstup do kostela je pro všechny návštěvníky zdarma.

Lázeňské město zábalů

Oblast severní Moravy je známá také lázeňským městečkem Jeseník. Nachází se 71 kilometrů od Olomouce na soutoku řek Bělé a Staříče. Pod dnešním názvem je známé teprve od roku 1947, před tím se mu česky říkalo Frývaldov a německy Freiwaldau.

Nejstarší městskou památkou je gotická Vodní tvrz, ve které sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. V jeho sklepení si můžete prohlédnout zajímavou výstavu věnovanou čarodějnickým procesům.

Nemilosrdné hony na čarodějnice si v 17. století na Jesenicku vyžádaly více než sto obětí. Pokud se do města vyprávíte, rozhodně navštivte místní Priessnitzovy lázně, které nabízejí kromě léčebných i preventivní a relaxační pobyty.

Zdejší horské mikroklima je vhodné pro léčení horních i dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy i vegetativního svalstva.

Lázně založil roku 1822 Vincenz Priessnitz jako první vodoléčebný ústav na světě, tím položil základ novému lékařskému oboru, takzvané vodoléčbě.

Město, které objímá řeka

Byli jste někdy v Benátkách? Pokud ne, navštivte alespoň ty hanácké, tak se totiž říká malebnému městu Litovel. Leží 18 kilometrů severozápadně od Olomouce na řece Moravě, jejíchž šest ramen dává specifickou tvář celému městu.

Jedno z ramen řeky, nazvané Nečíz, protéká přímo pod radniční věží i celým náměstím. Při procházce historickým centrem města jistě hned narazíte na dominantu místního náměstí, kterou je radnice se 73 metrů vysokou vyhlídkovou věží.

Protože hned pod ní protéká řeka, říká se, že Litovel má nejvyšší věž na Moravě. V Litovli najdete téměř dvě stovky lávek a mostů a mezi nimi i Svatojánský most, třetí nejstarší kamenný most v České republice.

A když se řekne Litovel, vybaví se hlavně pánům pivo. To se tu vaří již od roku 1291, kdy udělil král Václav II. městu právo várečné.

V pivovarském areálu se každý rok v srpnu koná slavnost Litovelský otvírák s bohatým kulturním programem a možností prohlídky pivovaru. Exkurzi do výroby i s ochutnávkou piva si ale můžete domluvit kdykoliv i v průběhu roku.

Novinkou je tu takzvaný minipivovar, kde se mohou návštěvníci uvařit své vlastní pivo.

Foto:
reklama
Související články
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).