Domů     Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
od 17.5.2022
1

Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou.

Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech.

Ostrava už není černá

Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším městem na Moravě a třetím v celé České republice. Leží na soutoku čtyř řek Odry, Opavy, Ostravice a Lučiny.

Je považována za průmyslové středisko černouhelné pánve a pro svůj hornický a hutnický průmysl byla v minulosti právem nazývána „ocelovým srdcem republiky“. Poslední uhlí se v Ostravě vytěžilo roku 1994, od té doby prošlo město výraznou změnou.

Důkazem je Dolní oblast Vítkovice, bývalý průmyslový areál, který je dnes oblečený do moderního kabátu a koná se tu mnoho kulturních a společenských akcí. Za všechny jmenujme například úspěšný multižánrový festival Colours of Ostrava. Celá oblast je zapsaná v seznamu Evropského kulturního dědictví.

Památný důl Jindřich

Ostravu dělíme na dvě části – Moravskou a Slezskou. V obou částech se nacházely dva doly se shodným jménem Jindřich. Ve Slezské Ostravě už tento důl zasypali, v Moravské Ostravě jej stále připomíná jámová budova s těžní věží.

Původní název současné budovy s těžní věží byl Jáma č. X. Založena byla roku 1846 rakouskou těžařskou firmou. Během své dlouhé historie byla jáma několikrát přestavována, až se roku 1932 stala pouhou větrací jámou jako součást dolu František.

V roce 1979 byly obě jámy dolu Jindřich zasypány. Celý objekt představuje jedinečnou památku na historii i současnost takzvané černé Ostravy, pro kterou byly těžní věže typické a dodávaly jí krásný kolorit.

Dohlédnete až na Slovensko

V Ostravě doporučujeme navštívit Vyhlídkovou věž Nové radnice, která je nejvyšší radniční věží u nás. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 metrů a celková výška věže je 85,6 metrů. Celý radniční komplex je nejrozsáhlejší v celé České republice.

Z terasy je nádherný výhled na panorama Moravskoslezských i Těšínských Beskyd, Moravskou bránu, Oderské Vrchy a při dobré viditelnosti dohlédnete až do Polska a na vrcholky Malé Fatry na Slovensku.

V ceně vstupného je také výklad průvodce, jenž do detailů popíše historii i současnost města a zároveň doporučí další zajímavá místa Ostravy, která stojí za to navštívit.

Vyhlídková věž je otevřená v období od března do října v čase 9:00–19:00 a od listopadu do února v čase 9:00–17:00.

Město pro havíře

Jedenáct kilometrů jihovýchodně od Ostravy leží na řece Lučině nejmladší město v Česku, Havířov. Slavnostně bylo vyhlášeno 4. prosince 1955 jako satelitní město Ostravy.

Hlavním důvodem jeho vzniku byla potřeba zajistit dostatek bytů pro pracovníky dolů a hutí na Ostravsku. Název města vzešel z veřejné soutěže, celkem se vybíralo z 2350 návrhů a rozhodovalo se mezi třemi nejlepšími: Šachtín, Havířov a Cingrov.

Na území tohoto mladého města nalezneme mnoho pamětihodností. Mezi ty nejvýznamnějším patří například Kotulova dřevěnka. Jedná se o jednu z nejstarších roubených chalup na Těšínsku.

Byla postavena roku 1781 a je posledním důkazem původní zástavby na území dnešního Havířova. V chalupě je vystavený nábytek a nářadí z přelomu 19. a 20. století. Součástí je i větrný mlýnek, který sloužil ke šrotování obilí. Na to, jak mlecí zařízení funguje, se můžete podívat přímo v provozu.

Opava dvouvěžatá

Bílá perla Slezska, tak se říká Opavě, dalšímu velkému městu na severu Moravy. Název je odvozen od dvou věží – 60metrové bílé věže Hláska u novorenesanční opavské radnice a jedné z věží kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Právě tento kostel je nejvýznamnější gotickou památkou Opavy. Ve 14. století jej vybudovali příslušníci řádu německých rytířů ve stylu slezské cihlové gotiky. Mohutný trojlodní kostel díky jeho dvěma věžím uvidíte již zdaleka.

Hned při vstupu do kostela každého návštěvníka zaujme hlavní baldachýnový oltář, který zhotovil moravský sochař Jan Schubert. Do dnešních dnů se zachoval i velký počet původního vybavení kostela, například relikviář sv.

Kříže ze zlaceného stříbra, dále velké množství kalichů, z nichž nejcennějším je menší kalich s medailony světců. Roku 1995 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou. Vstup do kostela je pro všechny návštěvníky zdarma.

Lázeňské město zábalů

Oblast severní Moravy je známá také lázeňským městečkem Jeseník. Nachází se 71 kilometrů od Olomouce na soutoku řek Bělé a Staříče. Pod dnešním názvem je známé teprve od roku 1947, před tím se mu česky říkalo Frývaldov a německy Freiwaldau.

Nejstarší městskou památkou je gotická Vodní tvrz, ve které sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. V jeho sklepení si můžete prohlédnout zajímavou výstavu věnovanou čarodějnickým procesům.

Nemilosrdné hony na čarodějnice si v 17. století na Jesenicku vyžádaly více než sto obětí. Pokud se do města vyprávíte, rozhodně navštivte místní Priessnitzovy lázně, které nabízejí kromě léčebných i preventivní a relaxační pobyty.

Zdejší horské mikroklima je vhodné pro léčení horních i dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy i vegetativního svalstva.

Lázně založil roku 1822 Vincenz Priessnitz jako první vodoléčebný ústav na světě, tím položil základ novému lékařskému oboru, takzvané vodoléčbě.

Město, které objímá řeka

Byli jste někdy v Benátkách? Pokud ne, navštivte alespoň ty hanácké, tak se totiž říká malebnému městu Litovel. Leží 18 kilometrů severozápadně od Olomouce na řece Moravě, jejíchž šest ramen dává specifickou tvář celému městu.

Jedno z ramen řeky, nazvané Nečíz, protéká přímo pod radniční věží i celým náměstím. Při procházce historickým centrem města jistě hned narazíte na dominantu místního náměstí, kterou je radnice se 73 metrů vysokou vyhlídkovou věží.

Protože hned pod ní protéká řeka, říká se, že Litovel má nejvyšší věž na Moravě. V Litovli najdete téměř dvě stovky lávek a mostů a mezi nimi i Svatojánský most, třetí nejstarší kamenný most v České republice.

A když se řekne Litovel, vybaví se hlavně pánům pivo. To se tu vaří již od roku 1291, kdy udělil král Václav II. městu právo várečné.

V pivovarském areálu se každý rok v srpnu koná slavnost Litovelský otvírák s bohatým kulturním programem a možností prohlídky pivovaru. Exkurzi do výroby i s ochutnávkou piva si ale můžete domluvit kdykoliv i v průběhu roku.

Novinkou je tu takzvaný minipivovar, kde se mohou návštěvníci uvařit své vlastní pivo.

Foto:
reklama
Související články
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten čtverec je pravi
Některé hrady jsou dnes už jen hromadami kamení, jiné ani v rozvalinách neztratily svou atmosféru a úctyhodnost. Přesně takový je Krašov, jehož kouzlo nevyprchalo ani téměř po tisíci letech od jeho založení. Málokterý český hrad se může pochlubit tak dlouhou historií jako Krašov, vypínající se na skalním ostrohu nad řekou Berounkou. Založil ho už někdy kolem roku 1232 rod Hroznatovců a měl nejen
Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově. Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, poz
25.5.2023
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Projedeme-li třebíčskou ulicí U Větrníku, už zdálky uvidíme důvod jejího pojmenování. Na mírném návrší se tu vypíná stavba, kterou bychom očekávali spíš v Holandsku, domovině větrných mlýnů. Ale tenhle větrný mlýn je místní a má dlouhou historii. Na počátku 19. století bychom v Třebíči našli mnoho řemeslníků, ale docela velkou část z nich tvořili koželuhové. Poptávka po jejich produktech stále ro
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Minizahrádka ve skle
panidomu.cz
Minizahrádka ve skle
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře