Domů     Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
od 17.5.2022
1

Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou.

Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech.

Ostrava už není černá

Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším městem na Moravě a třetím v celé České republice. Leží na soutoku čtyř řek Odry, Opavy, Ostravice a Lučiny.

Je považována za průmyslové středisko černouhelné pánve a pro svůj hornický a hutnický průmysl byla v minulosti právem nazývána „ocelovým srdcem republiky“. Poslední uhlí se v Ostravě vytěžilo roku 1994, od té doby prošlo město výraznou změnou.

Důkazem je Dolní oblast Vítkovice, bývalý průmyslový areál, který je dnes oblečený do moderního kabátu a koná se tu mnoho kulturních a společenských akcí. Za všechny jmenujme například úspěšný multižánrový festival Colours of Ostrava. Celá oblast je zapsaná v seznamu Evropského kulturního dědictví.

Památný důl Jindřich

Ostravu dělíme na dvě části – Moravskou a Slezskou. V obou částech se nacházely dva doly se shodným jménem Jindřich. Ve Slezské Ostravě už tento důl zasypali, v Moravské Ostravě jej stále připomíná jámová budova s těžní věží.

Původní název současné budovy s těžní věží byl Jáma č. X. Založena byla roku 1846 rakouskou těžařskou firmou. Během své dlouhé historie byla jáma několikrát přestavována, až se roku 1932 stala pouhou větrací jámou jako součást dolu František.

V roce 1979 byly obě jámy dolu Jindřich zasypány. Celý objekt představuje jedinečnou památku na historii i současnost takzvané černé Ostravy, pro kterou byly těžní věže typické a dodávaly jí krásný kolorit.

Dohlédnete až na Slovensko

V Ostravě doporučujeme navštívit Vyhlídkovou věž Nové radnice, která je nejvyšší radniční věží u nás. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 metrů a celková výška věže je 85,6 metrů. Celý radniční komplex je nejrozsáhlejší v celé České republice.

Z terasy je nádherný výhled na panorama Moravskoslezských i Těšínských Beskyd, Moravskou bránu, Oderské Vrchy a při dobré viditelnosti dohlédnete až do Polska a na vrcholky Malé Fatry na Slovensku.

V ceně vstupného je také výklad průvodce, jenž do detailů popíše historii i současnost města a zároveň doporučí další zajímavá místa Ostravy, která stojí za to navštívit.

Vyhlídková věž je otevřená v období od března do října v čase 9:00–19:00 a od listopadu do února v čase 9:00–17:00.

Město pro havíře

Jedenáct kilometrů jihovýchodně od Ostravy leží na řece Lučině nejmladší město v Česku, Havířov. Slavnostně bylo vyhlášeno 4. prosince 1955 jako satelitní město Ostravy.

Hlavním důvodem jeho vzniku byla potřeba zajistit dostatek bytů pro pracovníky dolů a hutí na Ostravsku. Název města vzešel z veřejné soutěže, celkem se vybíralo z 2350 návrhů a rozhodovalo se mezi třemi nejlepšími: Šachtín, Havířov a Cingrov.

Na území tohoto mladého města nalezneme mnoho pamětihodností. Mezi ty nejvýznamnějším patří například Kotulova dřevěnka. Jedná se o jednu z nejstarších roubených chalup na Těšínsku.

Byla postavena roku 1781 a je posledním důkazem původní zástavby na území dnešního Havířova. V chalupě je vystavený nábytek a nářadí z přelomu 19. a 20. století. Součástí je i větrný mlýnek, který sloužil ke šrotování obilí. Na to, jak mlecí zařízení funguje, se můžete podívat přímo v provozu.

Opava dvouvěžatá

Bílá perla Slezska, tak se říká Opavě, dalšímu velkému městu na severu Moravy. Název je odvozen od dvou věží – 60metrové bílé věže Hláska u novorenesanční opavské radnice a jedné z věží kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Právě tento kostel je nejvýznamnější gotickou památkou Opavy. Ve 14. století jej vybudovali příslušníci řádu německých rytířů ve stylu slezské cihlové gotiky. Mohutný trojlodní kostel díky jeho dvěma věžím uvidíte již zdaleka.

Hned při vstupu do kostela každého návštěvníka zaujme hlavní baldachýnový oltář, který zhotovil moravský sochař Jan Schubert. Do dnešních dnů se zachoval i velký počet původního vybavení kostela, například relikviář sv.

Kříže ze zlaceného stříbra, dále velké množství kalichů, z nichž nejcennějším je menší kalich s medailony světců. Roku 1995 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou. Vstup do kostela je pro všechny návštěvníky zdarma.

Lázeňské město zábalů

Oblast severní Moravy je známá také lázeňským městečkem Jeseník. Nachází se 71 kilometrů od Olomouce na soutoku řek Bělé a Staříče. Pod dnešním názvem je známé teprve od roku 1947, před tím se mu česky říkalo Frývaldov a německy Freiwaldau.

Nejstarší městskou památkou je gotická Vodní tvrz, ve které sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. V jeho sklepení si můžete prohlédnout zajímavou výstavu věnovanou čarodějnickým procesům.

Nemilosrdné hony na čarodějnice si v 17. století na Jesenicku vyžádaly více než sto obětí. Pokud se do města vyprávíte, rozhodně navštivte místní Priessnitzovy lázně, které nabízejí kromě léčebných i preventivní a relaxační pobyty.

Zdejší horské mikroklima je vhodné pro léčení horních i dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy i vegetativního svalstva.

Lázně založil roku 1822 Vincenz Priessnitz jako první vodoléčebný ústav na světě, tím položil základ novému lékařskému oboru, takzvané vodoléčbě.

Město, které objímá řeka

Byli jste někdy v Benátkách? Pokud ne, navštivte alespoň ty hanácké, tak se totiž říká malebnému městu Litovel. Leží 18 kilometrů severozápadně od Olomouce na řece Moravě, jejíchž šest ramen dává specifickou tvář celému městu.

Jedno z ramen řeky, nazvané Nečíz, protéká přímo pod radniční věží i celým náměstím. Při procházce historickým centrem města jistě hned narazíte na dominantu místního náměstí, kterou je radnice se 73 metrů vysokou vyhlídkovou věží.

Protože hned pod ní protéká řeka, říká se, že Litovel má nejvyšší věž na Moravě. V Litovli najdete téměř dvě stovky lávek a mostů a mezi nimi i Svatojánský most, třetí nejstarší kamenný most v České republice.

A když se řekne Litovel, vybaví se hlavně pánům pivo. To se tu vaří již od roku 1291, kdy udělil král Václav II. městu právo várečné.

V pivovarském areálu se každý rok v srpnu koná slavnost Litovelský otvírák s bohatým kulturním programem a možností prohlídky pivovaru. Exkurzi do výroby i s ochutnávkou piva si ale můžete domluvit kdykoliv i v průběhu roku.

Novinkou je tu takzvaný minipivovar, kde se mohou návštěvníci uvařit své vlastní pivo.

Foto:
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své