Domů     Silbury Hill: Opravdu je to jen umělý kopec?
Silbury Hill: Opravdu je to jen umělý kopec?

Pravidelný komolý kužel, rozprostírající se na rozloze přibližně 2,1 hektaru, leží přibližně 25 kilometrů severně od legendárního Stonehenge.

Uměle navršený kopec Silbury Hill, který dosahuje do výšky 40 metrů a má v průměru 165 metrů, vznikl přibližně před 4500 lety. Na jeho stavbu bylo spotřebováno přibližně 250 000 metrů krychlových materiálu.

Pravidelný komolý kužel byl vystavěn v několika na sebe navazujících etapách. Na podklad vytvořený ze štěrku byly postupně přidávány vrstvy hlíny a křídy, které stavitelé odebírali v blízkém okolí a také v příkopu, jímž je celý umělý kopec obehnán.

Hlavní záhadou, která je s lokalitou Silbury Hill spojena, je fakt, že dodnes není zcela přesně známo, proč byl pahorek vlastně vybudován a k jakému účelu primárně sloužil.

Na vrcholku kopce je plošina, jež má v průměru přibližně 30 metrů, ale podle nezpochybnitelných stop je jasné, že byla vytvořena v době, kdy kopec existoval již dlouhou dobu.

Patrně až ve středověku a sloužila zřejmě jako hláska či pozorovatelna, neboť jsou patrné zbytky jakési stavby.

Historicky doložené jsou však jen některé kusé informace.

Nezpochybnitelným důkazem o značném stáří stavby jsou zbytky Římany vybudované silnice, které byly objeveny v roce 1867. Kvůli kopci totiž vytváří poměrně ostrou zatáčku, takže je jasné, že tu pahorek stál již v době, kdy Římané podnikli na britské ostrovy invazi. A to bylo na přelomu letopočtu.

Zatím se archeologům nepodařilo dokázat, že by Silbury Hill měl obdobnou funkci jako egyptské pyramidy a že by tedy byl pohřební stavbou, sloužící k uložení ostatků významného vladaře.

Ani žádné pozůstatky naznačující, že by se mohlo jednat třeba o náboženské obětiště, se dosud neobjevily.

Lidé se začínají zajímat

První pokusy o skutečně vědecký průzkum kopce, který z okolní krajiny doslova trčí, spadají již do 17. století. Tehdy se uskutečnily první výkopové práce s účelem zjistit podstatu pahorku a poodhalit jeho původ a vznik.

Během vysazování stromů na vrcholku Silbury Hill byly v roce 1723 nalezeny lidská kostra a koňská uzda. Podle všech indicií se však nejednalo o pohřeb, kvůli kterému byla mohyla navršena, ale uskutečněný později, kdy kopec již dávno stál.

První skutečně vědecky podložené archeologické vykopávky se uskutečnily již v roce 1776. Tehdy se skupina horníků, vedená generálporučíkem Hughem Percym, druhým vévodou z Northumberlandu, prokopala skrz kopec vertikálně od vrcholku až k jeho podstavě.

Po takřka 70 letech, v roce 1849, následoval další vrt, tentokrát horizontální, který prochází od kraje až do středu pahorku.

V letech 1867 a 1886 se uskutečnily další výkopové práce, ale ani ty žádný hmatatelný důkaz o důvodech výstavby Silbury Hill nepřinesly.

K podrobnému výzkumu se pak vědci vrátili až v 60. letech 20. století. Tehdy profesor prehistorické archeologie Richard John Copland Atkinson objevil v nánosech Silbury Hill pozůstatky hmyzu. Konkrétně šlo o okřídlené mravence.

Díky tomu určil, že stavba musela být zahájena v době mravenčího rojení, tedy na konci července či v srpnu. Navíc se mu podařilo nalézt v jednom z tunelů zbytky pazourkových nástrojů, které odkazují k době neolitu.

Nejpřesněji se zatím podařilo datovat vznik kopce díky náhodě. V roce 2002 se po dlouhotrvajícím dešti propadla štola z roku 1776. Při seismickém průzkumu, jenž měl zjistit, zda nehrozí další propad, narazili vědci na fragment parohu.

Při radiokarbonovém výzkumu se ukázalo, že Silbury Hill byl postaven někdy v rozmezí let 2490–2340 př. n. l. O pět později byly navíc na úpatí kopce odkryty pozůstatky římské vesnice.

Teorie jsou, ovšem bez důkazů

Kromě přesného určení doby vzniku Silbury Hill nedává vědcům spát ani důvod jeho vzniku.

Ve 30. letech 20. století přišel James Rendel Harris s tvrzením, že jde o obdobu pyramid v Gíze a kopec vybudovali starověcí Egypťané, kteří putovali světem a čas od času někde postavili pyramidu.

Ovšem představu, že by se světem potulovala parta dělníků, kteří by „z dlouhé chvíle“ stavěli pyramidy, odmítli Harrisovi kolegové krátce poté, co s touto neobvyklou teorií přišel.

Nejobyčejnější teorie vzniku operuje s možností, že kopec byl navršen jako důkaz bohatství lidí, kteří v jeho okolí žili. Dnešními slovy řečeno o jakousi atrakci, která měla přilákat pozornost k bohatému kraji.

Poněkud svéráznější, i když ne úplně nesmyslnou se v tomto světle jeví teorie, že Silbury Hill vznikl proto, aby jeho tvůrci „trumfli“ stavitele Stonehenge, které leží skutečně velice blízko.

Pravděpodobně by vypadal i názor, že jde o astronomickou observatoř, kdyby však podmínky pro astronomická pozorování nebyly v místě více než nevhodné, a navíc se nepodařilo objevit žádnou souvislost s jakýmkoli nebeským úkazem či postavením planet a hvězd.

Archeologové rovněž nesouhlasí s teorií o uměleckém záměru vztaženém ke kultu plodnosti, kdy měl pahorek být součástí obřího zobrazení matky bohyně. V okolí se totiž nenachází nic, co by jen vzdáleně připomínalo jakékoli pokračování výtvoru.

Legendy tvrdí, že by v kopci měl být ve zlatém hrobě pohřben zlatý jezdec. Žádný z vrtů či tunelů v nitru vrchu však nenarazil ani na sebemenší stopu něčeho podobného.

Temnější pověsti pak Silbury Hill považují za obětiště, kde druidové přinášeli lidské oběti, které měly utišit hněv bohů. Ale po jakémkoliv, byť sebemenším masakru, se nepodařilo najít žádnou stopu.

Buď tedy druidové místo činu vždy pečlivě uklidili a v ničem se tedy nepodobají svým vzdáleným náboženským kolegům z řad mayských kněží, nebo, a to je pravděpodobnější, se zde žádné rituální vraždy nekonaly.

Počátkem 20. století přišel Moses B. Cotsworth s názorem, že by Silbury Hill mohl být středem obřích slunečních hodin. Na vrcholku měl stát 30 metrů vysoký stožár vrhající do okolní krajiny stín, a určující tak, kolik je hodin.

Jenže logické argumenty profesora archeologie Haryho Aubreye Woodruffa Burla hovoří proti.

První je, že tehdy stromy sice mohly dorůstat do 30 metrů, ale rozhodně by nebyly naprosto rovné, aby mohly sloužit jako „ručička“, druhá naznačuje, že pokud by strom přeci jen byl krásně rovně rostlý, vážil by při výšce 30 metrů minimálně 20 tun a s tím by si tehdejší stavitelé nebyli schopni poradit.

Nejvážnější námitka proti je však ta, která říká, že stín vrhaný z takové výšky pouhým jedním kmenem by byl tak nepatrný a rozptýlený, že by vlastně neukazoval vůbec nic…

Foto: PX FUEL, Creative Commons, volné dílo, neznámý autor (všechny kresby)

Foto:
Související články
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té doby plnou usazených hornin. Už věděl, ž
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz