Domů     Silbury Hill: Opravdu je to jen umělý kopec?
Silbury Hill: Opravdu je to jen umělý kopec?
od 17.12.2021
1

Pravidelný komolý kužel, rozprostírající se na rozloze přibližně 2,1 hektaru, leží přibližně 25 kilometrů severně od legendárního Stonehenge.

Uměle navršený kopec Silbury Hill, který dosahuje do výšky 40 metrů a má v průměru 165 metrů, vznikl přibližně před 4500 lety. Na jeho stavbu bylo spotřebováno přibližně 250 000 metrů krychlových materiálu.

Pravidelný komolý kužel byl vystavěn v několika na sebe navazujících etapách. Na podklad vytvořený ze štěrku byly postupně přidávány vrstvy hlíny a křídy, které stavitelé odebírali v blízkém okolí a také v příkopu, jímž je celý umělý kopec obehnán.

Hlavní záhadou, která je s lokalitou Silbury Hill spojena, je fakt, že dodnes není zcela přesně známo, proč byl pahorek vlastně vybudován a k jakému účelu primárně sloužil.

Na vrcholku kopce je plošina, jež má v průměru přibližně 30 metrů, ale podle nezpochybnitelných stop je jasné, že byla vytvořena v době, kdy kopec existoval již dlouhou dobu.

Patrně až ve středověku a sloužila zřejmě jako hláska či pozorovatelna, neboť jsou patrné zbytky jakési stavby.

Historicky doložené jsou však jen některé kusé informace.

Nezpochybnitelným důkazem o značném stáří stavby jsou zbytky Římany vybudované silnice, které byly objeveny v roce 1867. Kvůli kopci totiž vytváří poměrně ostrou zatáčku, takže je jasné, že tu pahorek stál již v době, kdy Římané podnikli na britské ostrovy invazi. A to bylo na přelomu letopočtu.

Zatím se archeologům nepodařilo dokázat, že by Silbury Hill měl obdobnou funkci jako egyptské pyramidy a že by tedy byl pohřební stavbou, sloužící k uložení ostatků významného vladaře.

Ani žádné pozůstatky naznačující, že by se mohlo jednat třeba o náboženské obětiště, se dosud neobjevily.

Lidé se začínají zajímat

První pokusy o skutečně vědecký průzkum kopce, který z okolní krajiny doslova trčí, spadají již do 17. století. Tehdy se uskutečnily první výkopové práce s účelem zjistit podstatu pahorku a poodhalit jeho původ a vznik.

Během vysazování stromů na vrcholku Silbury Hill byly v roce 1723 nalezeny lidská kostra a koňská uzda. Podle všech indicií se však nejednalo o pohřeb, kvůli kterému byla mohyla navršena, ale uskutečněný později, kdy kopec již dávno stál.

První skutečně vědecky podložené archeologické vykopávky se uskutečnily již v roce 1776. Tehdy se skupina horníků, vedená generálporučíkem Hughem Percym, druhým vévodou z Northumberlandu, prokopala skrz kopec vertikálně od vrcholku až k jeho podstavě.

Po takřka 70 letech, v roce 1849, následoval další vrt, tentokrát horizontální, který prochází od kraje až do středu pahorku.

V letech 1867 a 1886 se uskutečnily další výkopové práce, ale ani ty žádný hmatatelný důkaz o důvodech výstavby Silbury Hill nepřinesly.

K podrobnému výzkumu se pak vědci vrátili až v 60. letech 20. století. Tehdy profesor prehistorické archeologie Richard John Copland Atkinson objevil v nánosech Silbury Hill pozůstatky hmyzu. Konkrétně šlo o okřídlené mravence.

Díky tomu určil, že stavba musela být zahájena v době mravenčího rojení, tedy na konci července či v srpnu. Navíc se mu podařilo nalézt v jednom z tunelů zbytky pazourkových nástrojů, které odkazují k době neolitu.

Nejpřesněji se zatím podařilo datovat vznik kopce díky náhodě. V roce 2002 se po dlouhotrvajícím dešti propadla štola z roku 1776. Při seismickém průzkumu, jenž měl zjistit, zda nehrozí další propad, narazili vědci na fragment parohu.

Při radiokarbonovém výzkumu se ukázalo, že Silbury Hill byl postaven někdy v rozmezí let 2490–2340 př. n. l. O pět později byly navíc na úpatí kopce odkryty pozůstatky římské vesnice.

Teorie jsou, ovšem bez důkazů

Kromě přesného určení doby vzniku Silbury Hill nedává vědcům spát ani důvod jeho vzniku.

Ve 30. letech 20. století přišel James Rendel Harris s tvrzením, že jde o obdobu pyramid v Gíze a kopec vybudovali starověcí Egypťané, kteří putovali světem a čas od času někde postavili pyramidu.

Ovšem představu, že by se světem potulovala parta dělníků, kteří by „z dlouhé chvíle“ stavěli pyramidy, odmítli Harrisovi kolegové krátce poté, co s touto neobvyklou teorií přišel.

Nejobyčejnější teorie vzniku operuje s možností, že kopec byl navršen jako důkaz bohatství lidí, kteří v jeho okolí žili. Dnešními slovy řečeno o jakousi atrakci, která měla přilákat pozornost k bohatému kraji.

Poněkud svéráznější, i když ne úplně nesmyslnou se v tomto světle jeví teorie, že Silbury Hill vznikl proto, aby jeho tvůrci „trumfli“ stavitele Stonehenge, které leží skutečně velice blízko.

Pravděpodobně by vypadal i názor, že jde o astronomickou observatoř, kdyby však podmínky pro astronomická pozorování nebyly v místě více než nevhodné, a navíc se nepodařilo objevit žádnou souvislost s jakýmkoli nebeským úkazem či postavením planet a hvězd.

Archeologové rovněž nesouhlasí s teorií o uměleckém záměru vztaženém ke kultu plodnosti, kdy měl pahorek být součástí obřího zobrazení matky bohyně. V okolí se totiž nenachází nic, co by jen vzdáleně připomínalo jakékoli pokračování výtvoru.

Legendy tvrdí, že by v kopci měl být ve zlatém hrobě pohřben zlatý jezdec. Žádný z vrtů či tunelů v nitru vrchu však nenarazil ani na sebemenší stopu něčeho podobného.

Temnější pověsti pak Silbury Hill považují za obětiště, kde druidové přinášeli lidské oběti, které měly utišit hněv bohů. Ale po jakémkoliv, byť sebemenším masakru, se nepodařilo najít žádnou stopu.

Buď tedy druidové místo činu vždy pečlivě uklidili a v ničem se tedy nepodobají svým vzdáleným náboženským kolegům z řad mayských kněží, nebo, a to je pravděpodobnější, se zde žádné rituální vraždy nekonaly.

Počátkem 20. století přišel Moses B. Cotsworth s názorem, že by Silbury Hill mohl být středem obřích slunečních hodin. Na vrcholku měl stát 30 metrů vysoký stožár vrhající do okolní krajiny stín, a určující tak, kolik je hodin.

Jenže logické argumenty profesora archeologie Haryho Aubreye Woodruffa Burla hovoří proti.

První je, že tehdy stromy sice mohly dorůstat do 30 metrů, ale rozhodně by nebyly naprosto rovné, aby mohly sloužit jako „ručička“, druhá naznačuje, že pokud by strom přeci jen byl krásně rovně rostlý, vážil by při výšce 30 metrů minimálně 20 tun a s tím by si tehdejší stavitelé nebyli schopni poradit.

Nejvážnější námitka proti je však ta, která říká, že stín vrhaný z takové výšky pouhým jedním kmenem by byl tak nepatrný a rozptýlený, že by vlastně neukazoval vůbec nic…

Foto: PX FUEL, Creative Commons, volné dílo, neznámý autor (všechny kresby)

Foto:
reklama
Související články
1.5.2024
Míst, kde proudí takzvaná bílá léčivá energie, je v naší zemi mnoho. Ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne, alespoň si uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo. Pokud patříte k těm, kteří naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky, něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušej
2.4.2024
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,