Domů     Slavné české podzemí: Tajemství ukrytá pod povrchem
Slavné české podzemí: Tajemství ukrytá pod povrchem

Pod většinou českého území se nacházely nebo stále nacházejí podzemní prostory, které sloužily k různým účelům. Některé stále čekají na své odkrytí, jiné jsou již pod drobnohledem historiků. Co o nich víme?

Tajemství Zelného trhu v Brně

Zelný trh patří k nejstarším dochovaným náměstím v Brně. A je to také lokalita spojovaná s celou řadou záhad. V podzemí prý obchází děsivý duch hraběnky Amálie v podobě shrbené stařeny s nožem.

Právě tuto zbraň údajně v dávné minulosti několikrát zabořila do srdcí milenců. Hraběnka má bloudit podzemím, ze kterého prý ani v letních měsících nemizí chlad.

Na rozdíl od jiných duchů má být Amálie skutečnou historickou postavou, která v 19. století žila v Brně. Podle některých informací se pod Zelným trhem kdysi nacházela alchymistická laboratoř.

Spletitý labyrint pod pražským Prosekem

Pod Prahou se údajně nachází spletitý podzemní labyrint, ale není to metro. Jeho stáří by prý mohlo být i více než 500 let.

Starousedlíci z Proseka vzpomínají, jak do podzemí jako děti často lezli a pokoušeli se prozkoumat chodby, o jejichž konci slýchávali jen z vyprávění. Říká se, že z Proseka je možné podzemím dojít až do Staré Boleslavi.

Anebo je to jen kraťoučká podzemní cesta k místnímu starému kostelu? Nad proseckým podzemím se stále vznáší mnoho nezodpovězených otázek.

Slavné a záhadné lomy Amerika

V Lomech Amerika v okrese Beroun najdeme nádherná údolí vápencových kaňonů ukrytých mezi skalami, jejichž dno omývá azurová voda. Zdejší skály pamatují příběhy tak temné, jako jsou chodby skrývající se pod nimi.

Vypráví se děsivé historky o trampech, kteří se tu prý navždy ztratili, o vězních, budujících zdejší lomy. Pochmurnou a tajemnou náladu tohoto místa dokreslují údajné přízraky ve zdejších chodbách!

Ukrýval se tu skutečně Němec Hans Hagen, jehož jméno vévodí četným strašidelným historkám? Dodnes také není jasné, zda v chodbách u Malé Ameriky nezbyla po Němcích záhadná památka – Bájná štola.

Je v podzemí Trosek ukryt poklad?

Chodby pod Troskami jsou prý vybudovány po roce 1380 z podnětu prvního troseckého hradního pána Čeňka z Vartenberka († 1425).

Ten se však musí hradu brzy vzdát, a Trosky se tak dostávají do rukou rytíře Otty z Bergova (asi † 1414), který pro podzemní chodby záhy nachází nové využití. Jelikož tento mocný muž podléhá touze po majetku a rozhodne se využít nepokojů během husitských bouří.

Přepadne a vyloupí Opatovický klášter, nicméně k velkému pokladu se údajně nedostane. Ovšem i tak byl jeho lup velkolepý. Schoval jej prý někam do podzemního labyrintu, kde je podle některých lidí možná ukryt až do dnešních dnů.

Jihlavské katakomby: Čím zaujaly lovce záhad?

Z jihlavského podzemí se bezpochyby největší pozornosti těší tajemná svítící chodba s neznámým účelem, u níž se nachází tajuplný výklenek.

Právě zde měl reportér Stanislav Motl natočit ducha a mnozí senzibilové tvrdí, že výklenek je ve skutečnosti portálem do jiné dimenze.

Nadšenci navíc nepřestávají pátrat po jezeře, které se údajně má nacházet pod kostelem svatého Jakuba a jeho blízkosti údajně leží rozsáhlá hrobka. Vysloužilo si podzemí svou tajemnou pověst oprávněně?

Co se dělo v továrně Richard?

Poblíž města Litoměřice pod vrchem Bídnice (asi 2 km severozápadně od Litoměřic) se nachází komplex bývalé obří podzemní továrny, která byla vybudována na příkaz Němců za 2. světové války.

Tento tajný podzemní komplex byl Němci označován kódovým názvem Richard. Jeho chodby mají délku kolem 30 kilometrů! Podle oficiální verze se v Richardu vyráběly zejména součásti do tanků.

Co když zde však Němci za války produkují také součástky do tajných zbraní? Po válce je jeden úsek tohoto podzemí zavalen. Proč musel být zničen?

Chebská továrna na létající talíře

Nacistická továrna byla údajně vybudována v podzemí u chebského letiště. Podle historiků se v Chebu nacházela významná letecká továrna. Nedaleko letiště měl být vybudován několikapatrový podzemní komplex, kde se nacisté věnovali tajnému výzkumu.

Někteří záhadologové věří, že právě zde se vyráběly prototypy jedné z nejpodivnějších tajných zbraní Třetí říše – létajících talířů. Když americká armáda město osvobozovala, nacisté svou základnu bránili doslova do posledního muže.

Snažili se získat čas pro zničení základny? Dodnes mnozí tvrdí, že se v továrně nacházely podzemní chodby, které vedly až za hranice. Mohly by tam být stále zasypány cenné historické materiály?

Foto: Unsplash, Creative Commons, Shutterstock, Pixabay

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kt
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz