Domů     Štramberk: Malebné město ve stínu Trúby
Štramberk: Malebné město ve stínu Trúby

Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého.

Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.

Roubená stavení na svazích pak činí ze Štramberka jedno z nejmalebnějších měst celého Moravskoslezského kraje. Za prohlídku stojí také barokní kostel sv. Jana Nepomuckého na náměstí.

Postaven byl na počátku 18. století, svou věž ale dostal až na počátku století dvacátého. Před šesti lety byla dokončena celková oprava kostela včetně restaurování ciferníků věžních hodin. Historicky cenný je také interiér.

Hlavní oltář pochází z roku 1781, varhany ze stejného období jsou ale dnes už nahrazeny modernějším nástrojem. Z kostela zní čtveřice zvonů.

Amfiteátr pod zvonicí

Zvonění ovšem patří i k další štramberské památce – zvonici kostela sv. Bartoloměje, pozůstatku původního farního kostela ze 14. století. Kostel byl sice v roce 1782 zbořen, ale Stará věž, jak se jí také říká, zůstala zachována.

Patrová hranolová věž, propojená s hradbami, skrývá v nice ve své severovýchodní zdi kamennou plastiku madony s Ježíškem z roku 1738. Současnost pak reprezentuje amfiteátr vybudovaný pod věží, kde se pořádají koncerty a historická divadelní představení.

I Štramberk má Zlatou uličku

Zajímavostí štramberské památkové rezervace jsou také roubené studny, například ta, která stojí před domem č. 105 z konce 18. století v Jaroňkově ulici, přezdívané někdy také „štramberská Zlatá ulička“. Studna má jehlanovou střechu, krytou šindelem.

Další kulturní památka, dřevěná studna s rumpálem a sedlovou stříškou, pak stojí v oblasti bývalých městských jatek v ulici Zauličí. A pokud se nám nebude chtít z malebné Jaroňkovy ulice, pak se můžeme zastavit u pískovcové sochy Jana Nepomuckého.

Dílo lidového umělce z 19. století, stojící proti domu č. 108, je kulturní památkou.

Občané rozebírají hrad

Nejznámější dominantou Štramberka je stejnojmenný hrad, tyčící se nad městem. Pochází z počátku 14. století, pyšný na něj byl rod Benešovců nebo Žerotínů, posléze se ho ujali jezuité.

Po zrušení jejich řádu byl ale hrad po téměř pěti stech letech existence opuštěn, část zdiva se zřítila, a pro místní občany se tak hrad stal zdrojem stavebního materiálu.

Stavební úpravy, prováděné na počátku 20. století, sice hradu dodaly nové budovy, ale přitom poničily cenné pozůstatky původního areálu. Hrad ovšem i dnes stojí za prohlídku, i když se z něj zachovalo jen několik mohutných hradebních zdí.

Bojuje se nad hladomornou

Nejzachovalejší je ovšem rekonstruovaná hradní věž neboli bergfit, které se odnepaměti říká Trúba. Je vysoká 40 metrů a vede na ni tříramenné dřevěné schodiště, které končí na vysunutém dřevěném vyhlídkovém ochozu, položeném na 32 kamenných krakorcích.

Z něj se pokocháme nejen výhledem na celý Štramberk, ale dohlédneme až do Beskyd. Věž je vyzděna z lomového kamene a bývala obklopena vysokou zdí, takže se do ní vstupovalo z paláce po krytém můstku ve výšce deseti metrů.

Průměr Trúby je téměř deset metrů, ale uvnitř zase tolik prostoru není, protože zdi jsou až 3,5 metru silné. V nejnižším podlaží bývala hladomorna a do dalších pater se vcházelo pouze po žebřících.

Obránci hradu byli připraveni bránit Štramberk až ve výšce 24 metrů, kde měli připravené úzké střílny.

180 schodů jako galerie

Areál hradu je po celý rok volně přístupný, pro výstup po 180 schodech na Trúbu si ovšem budeme muset zakoupit vstupenku za 100 korun.

Cestou vzhůru si zato můžeme prohlédnout expozici Cesta do paměti Štramberské Trúby, tvořenou patnácti osvětlenými informačními panely s fotografiemi a historickými příběhy. Zatímco z hradu samotného příliš mnoho nezbylo, místo vůbec není pusté.

Občerstvit se tu můžeme v turistické chatě Dr. Hrstky z roku 1925 a v sousední rekonstruované Jaroňkově útulně s dobově vyzdobeným interiérem najdeme prodejnu výrobků lidových řemesel.

Dlouhá křížová cesta

V dobách, kdy byl Štramberk jezuitský, se zrodila tradice pouti na nedaleký vrch Kotouč. Poprvé se takto křesťané vydali na cestu v roce 1660, aby si připomněli více než čtyři století staré vítězství nad mongolským vojskem.

Na Kotouč od těch dob vede křížová cesta, která patří se svou délkou 8,5 kilometru k nejdelším v republice. Původně měla 14 zastavení – dvanáct zděných kapliček, kapli svatého Jana Křtitele a Boží hrob v jeskyni Čertova díra na Kotouči.

Pokud ale budeme chtít křížovou cestou projít, budeme muset začít ne ve Štramberku, ale v Novém Jičíně – první kapli najdeme na konci Slezské ulice nedaleko hřbitova. Cesta nás ale ke Štramberku přece jen přivede.

Křížová cesta byla obnovena právě před deseti lety, ale bohužel není dokončená, protože na vrch Kotouč se stal místem lámání vápence a poslední část cesty tak zmizela v nenávratnu. Chybějící kaple tak byly nahrazeny alespoň dřevěnými kříži.

Jen ve Štramberku mají uši

Už první poutníci na Kotouč tradičně ochutnávali místní specialitu – „štramberské uši“.

Pochoutka z perníkového těsta se také váže k vítězství nad Mongoly v roce 1241. Podle legendy štramberští občané prokopali hráz rybníka a vytopili ležení mongolských dobyvatelů. V opuštěném táboře pak našli mnoho uší, které nájezdníci uřezávali svým obětem.

I přes krvavou historku, která stála u jejich zrodu, patří ale štramberské uši k vynikajícím dobrotám, a pokud je ve městě ochutnáme, můžeme si být jisti, že nikde jinde takovou příležitost nedostaneme.

Od roku 2000 totiž může obchodní značku Štramberské uši nést pouze cukrářský výrobek opravdu vyrobený ve Štramberku.

Štramberk z ptačí perspektivy

Poté, co jsme si přečetli o tolika krásách Štramberka, možná neuškodí prohlédnout si celé okolí z ptačí perspektivy. K tomu poslouží třeba rozhledna na Bílé hoře jen kousek nad městem.

Postavit tady rozhlednu se snažily celé generace občanů Štramberka i Kopřivnice, ale podařilo se to až v roce 2000 díky vybudování stavby, symbolizující svým tvarem strukturu DNA. Věž dosahuje výšky 43 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 26 metrů.

Pro stavbu bylo potřeba 520 tun betonu a 39 tun ocelových konstrukcí. Na vrchol vede schodiště se 134 ocelovými a 27 betonovými schody a z vyhlídky můžeme dohlédnout až do Ostravy či na vrcholy Jeseníků a Beskyd.

Vydat se k rozhledně ze Štramberka můžeme lesoparkem po modré turistické značce po pěšině zvané Sluneční cesta. Zhruba dvoukilometrová trasa začíná u sochy Panny Marie na konci Bělohorské uličky a najdeme podél ní zastavení se znameními zvěrokruhu.

Foto: Shutterstock
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz