Domů     Svatý Václav zní nad Olomoucí už po staletí
Svatý Václav zní nad Olomoucí už po staletí

Má druhou nejvyšší kostelní věž v republice a patří k nejmonumentálnějších církevním stavbám na našem území. Katedrála sv.

Václava v Olomouci prošla za staletí své existence mnoha úpravami, ale ta poslední jí dodala výjimečnou tvář, díky níž ji přijíždějí obdivovat zástupy turistů.

Katedrála svatého Václava v Olomouci a její okolí má bohatou historii.

Hned ve vedlejším domě, v budově bývalého olomouckého děkanství, byl v roce 1306 zavražděn český král Václav III., přímo v chrámu byl o půl druhého století později korunován českým králem Matyáš Korvín. V těch dobách už ale byla katedrála sv. Václava starobylou památkou.

Hlavní moravský chrám

Na zdejším místě nejprve stála trojlodní románská bazilika založená už v roce 1107, už tehdy zasvěcená patronu české země svatému Václavovi.

O významu chrámu svědčí i to, že zanedlouho sem bylo přeneseno sídlo biskupství a bazilika se tak stala metropolitním moravským chrámem. V sousedním biskupském paláci byla zřízena i škola, knihovna a archiv.

Bazilika ale po sto letech vyhořela a olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku rozhodl o její nákladné přestavbě v gotickém stylu.

Jak se mu to podařilo, už ale neoceníme, protože dnes katedrála vyhlíží spíše novogoticky, o což se postarala přestavba na sklonku 19. století.

Stavitel ve společnosti svatých

Přestavba v 80. letech 19. století měla odstranit nejrůznější úpravy vzniklé v minulých časech, které vždy nebyly k lepšímu, a dodat katedrále znovu původní monumentálnost a lesk. To se také podařilo.

Inspirací se architektům stala katedrála v Kolíně nad Ránem a rakouský stavitel Gustav Meretta přišel s projektem impozantního západního průčelí se dvěma věžemi vysokými 68 metrů.

Dlouho se moderní odborníci přeli, zda zařadit olomouckou katedrálu mezi gotické, nebo neogotické stavby. Má mnoho neogotických prvků, ale nebyla v tomto slohu postavena od základu.

Pro laického návštěvníka ale zařazení do té správné architektonické škatulky určitě není důležité. Ostatně stavitel Meretta ani při tvorbě nového průčelí nic neboural, ale původní zdivo zakomponoval do svých představ.

Průčelí zdobí nejen sochy evangelistů i patrona chrámu svatého Václava nebo Cyrila a Metoděje, ale pozorný pozorovatel objeví v jedné z kružeb i nenápadnou bustu samotného architekta Meretty.

Ten už ale své dílo kompletní nespatřil, protože se dokončení přestavby nedožil.

Sochy dovezené až z Říma

Po přestavbě by ovšem zaplesalo oko architektonického puristy, protože důsledným dodržením novogotického stylu byly odstraněny dosavadní barokní oltáře a novogotické vitráže dostala i chrámová okna.

Sochy zdobící hlavní oltář zde sice stojí až od konce 19. století, ale jsou mnohem starší. Vytvořili je italští renesanční mistři v 15. století a pro katedrálu byly zakoupeny z římské baziliky Santa Maria Maggiore.

Přestavba také od základu změnila původní dietrichsteinský barokní presbytář, vůbec největší v českých zemích.

K čemu hradby kolem chrámu?

Úpravy na konci 19. století se naopak podstatně dotkly okolí katedrály.

Z dnešního pohledu je nejspíš škoda, že byla zbourána velká část historických hradeb, které zde kolem chrámu stály už od středověku, ale na druhou stranu tím vznikl mnohem lepší pohled na celou monumentální stavbu.

Alespoň si ho užili obyvatelé města, dokud moderní zástavba ve druhé polovině minulého století některé z dosud úchvatných pohledů na katedrálu neuzavřela. Z historického centra se však ještě naskýtá mnoho výhledů, o které nás historie nepřipravila.

Václava zmohou jen čtyři zvoníci

Typické průčelí katedrály se dvěma věžemi je už dávno jedním ze symbolů města, návštěvníka ale na první pohled bezesporu upoutá třetí, jižní chrámová věž. Není divu, se svou stometrovou výškou je druhou nejvyšší kostelní věží v České republice.

Nebyla součástí stavby hned od počátku, přibyla až při novogotických úpravách. Na její vrchol vede 448 schodů. Další unikát se skrývá přímo uvnitř. Je jím zvon Václav, největší na Moravě a druhý největší v rámci republiky.

Visí na mohutných dubových trámech a k rozhoupání jeho sedm a půl tuny těžkého těla je třeba síly čtyř mužů.

Půdorys kříže je dokončen

V přízemí vysoké jižní věže se nachází kaple sv. Jana Křtitele s náhrobky olomouckých arcibiskupů, která je současně hrobkou posledních tří kardinálů.

Jména olomouckých biskupů a arcibiskupů si ostatně můžeme přečíst na žulové desce hned u hlavního vchodu do katedrály. Na severní straně pak najdeme kapli Cyrila a Metoděje, jejíž vybudování dodalo půdorysu chrámu tvar kříže.

Objevíme v ní pozoruhodný oltář z italského mramoru s pozdně gotickém reliéfem Panny Marie Ochranitelky. Ještě cennější jsou pak pískovcové sochy sv. Petra a Pavla z poloviny 15. století.

Návrat ke třem věžím

Tři věže už kdysi katedrála měla. V 16. století nechal biskup Stanislav Pavlovský přistavět třetí, renesanční věž, a taková podoba chrámu se dochovala i na několika vyobrazeních.

Jenže úder blesku a následný požár v roce 1803 celou stavbu i její věže zásadně poškodil. Následné opravy pak tvář stavby změnily téměř k nepoznání a vedly právě k oné zásadní neogotické proměně na konci 19. století.

Nyní už zní i zvonkohra

Na počátku nového tisíciletí se stavbaři vrátili do katedrály znovu. Proběhla tu generální oprava vnější fasády, hlavní věže i dalších prvků. Nainstalována byla zvonkohra, přibyly nové zvony.

Dvoupodlažní krypta pod presbytářem je přístupná pro veřejnost od roku 2012. Její spodní patro slouží k uchovávání ostatků biskupů a arcibiskupů, je tu uloženo i srdce rakouského arcivévody Rudolfa Jana Habsburského, který zemřel v roce 1831. Chrám doplňují i další kaple, například Loretánská ze 14. století, která dostala jméno podle sošky černé Madony z italské Lorety.

Je tu také kaple sv. Stanislava na jižní straně, patřící mezi nejvýznamnější památky české renesance. Hned vedle katedrály najdeme kapli sv.

Anny, v níž probíhaly volby olomouckých biskupů a jejíž jádro bylo vybudováno už v roce 1268. S kaplí sousedí Zdíkův palác zvaný také Přemyslovský, pozůstatek románské budovy z 12. století. Současně nepřehlédneme ani okrouhlou románskou kapli sv. Barbory. Prohlídku všech těchto pamětihodností obstará olomoucké Arcidiecézní muzeum.

Legenda o předčasném poledni

Ke katedrále sv. Václava se váže pověst, podle níž za husitských válek oblehla Olomouc vojska Prokopa Holého.

Ten prý na poradě se svými veliteli prohlásil, že pokud jeho armáda nedobude město do chvíle, kdy zvony odbijí poledne, obléhání ukončí a od Olomouce odtáhne.

Olomoucký biskup Jan Železný se prý tehdy od zajatých husitů o tomto prohlášení dozvěděl a nechal v chrámu sv. Václava uprostřed nejkrutější bitvy odbíjet poledne o hodinu dřív. Prokop Holý nechtěl být mužem, který nedrží slovo, a tak Olomouc dobyta nebyla.

Dnes už ovšem víme, že jde jen o legendu, ostatně podobná se vypráví i o obléhání Brna švédskými vojsky. Předčasné odbíjení souvisí s liturgickými zvyky a oznamuje jen konec dopoledních modliteb.

Foto: Shutterstock
Související články
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz