Domů     Svatý Václav zní nad Olomoucí už po staletí
Svatý Václav zní nad Olomoucí už po staletí
od 23.3.2024
1

Má druhou nejvyšší kostelní věž v republice a patří k nejmonumentálnějších církevním stavbám na našem území. Katedrála sv.

Václava v Olomouci prošla za staletí své existence mnoha úpravami, ale ta poslední jí dodala výjimečnou tvář, díky níž ji přijíždějí obdivovat zástupy turistů.

Katedrála svatého Václava v Olomouci a její okolí má bohatou historii.

Hned ve vedlejším domě, v budově bývalého olomouckého děkanství, byl v roce 1306 zavražděn český král Václav III., přímo v chrámu byl o půl druhého století později korunován českým králem Matyáš Korvín. V těch dobách už ale byla katedrála sv. Václava starobylou památkou.

Hlavní moravský chrám

Na zdejším místě nejprve stála trojlodní románská bazilika založená už v roce 1107, už tehdy zasvěcená patronu české země svatému Václavovi.

O významu chrámu svědčí i to, že zanedlouho sem bylo přeneseno sídlo biskupství a bazilika se tak stala metropolitním moravským chrámem. V sousedním biskupském paláci byla zřízena i škola, knihovna a archiv.

Bazilika ale po sto letech vyhořela a olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku rozhodl o její nákladné přestavbě v gotickém stylu.

Jak se mu to podařilo, už ale neoceníme, protože dnes katedrála vyhlíží spíše novogoticky, o což se postarala přestavba na sklonku 19. století.

Stavitel ve společnosti svatých

Přestavba v 80. letech 19. století měla odstranit nejrůznější úpravy vzniklé v minulých časech, které vždy nebyly k lepšímu, a dodat katedrále znovu původní monumentálnost a lesk. To se také podařilo.

Inspirací se architektům stala katedrála v Kolíně nad Ránem a rakouský stavitel Gustav Meretta přišel s projektem impozantního západního průčelí se dvěma věžemi vysokými 68 metrů.

Dlouho se moderní odborníci přeli, zda zařadit olomouckou katedrálu mezi gotické, nebo neogotické stavby. Má mnoho neogotických prvků, ale nebyla v tomto slohu postavena od základu.

Pro laického návštěvníka ale zařazení do té správné architektonické škatulky určitě není důležité. Ostatně stavitel Meretta ani při tvorbě nového průčelí nic neboural, ale původní zdivo zakomponoval do svých představ.

Průčelí zdobí nejen sochy evangelistů i patrona chrámu svatého Václava nebo Cyrila a Metoděje, ale pozorný pozorovatel objeví v jedné z kružeb i nenápadnou bustu samotného architekta Meretty.

Ten už ale své dílo kompletní nespatřil, protože se dokončení přestavby nedožil.

Sochy dovezené až z Říma

Po přestavbě by ovšem zaplesalo oko architektonického puristy, protože důsledným dodržením novogotického stylu byly odstraněny dosavadní barokní oltáře a novogotické vitráže dostala i chrámová okna.

Sochy zdobící hlavní oltář zde sice stojí až od konce 19. století, ale jsou mnohem starší. Vytvořili je italští renesanční mistři v 15. století a pro katedrálu byly zakoupeny z římské baziliky Santa Maria Maggiore.

Přestavba také od základu změnila původní dietrichsteinský barokní presbytář, vůbec největší v českých zemích.

K čemu hradby kolem chrámu?

Úpravy na konci 19. století se naopak podstatně dotkly okolí katedrály.

Z dnešního pohledu je nejspíš škoda, že byla zbourána velká část historických hradeb, které zde kolem chrámu stály už od středověku, ale na druhou stranu tím vznikl mnohem lepší pohled na celou monumentální stavbu.

Alespoň si ho užili obyvatelé města, dokud moderní zástavba ve druhé polovině minulého století některé z dosud úchvatných pohledů na katedrálu neuzavřela. Z historického centra se však ještě naskýtá mnoho výhledů, o které nás historie nepřipravila.

Václava zmohou jen čtyři zvoníci

Typické průčelí katedrály se dvěma věžemi je už dávno jedním ze symbolů města, návštěvníka ale na první pohled bezesporu upoutá třetí, jižní chrámová věž. Není divu, se svou stometrovou výškou je druhou nejvyšší kostelní věží v České republice.

Nebyla součástí stavby hned od počátku, přibyla až při novogotických úpravách. Na její vrchol vede 448 schodů. Další unikát se skrývá přímo uvnitř. Je jím zvon Václav, největší na Moravě a druhý největší v rámci republiky.

Visí na mohutných dubových trámech a k rozhoupání jeho sedm a půl tuny těžkého těla je třeba síly čtyř mužů.

Půdorys kříže je dokončen

V přízemí vysoké jižní věže se nachází kaple sv. Jana Křtitele s náhrobky olomouckých arcibiskupů, která je současně hrobkou posledních tří kardinálů.

Jména olomouckých biskupů a arcibiskupů si ostatně můžeme přečíst na žulové desce hned u hlavního vchodu do katedrály. Na severní straně pak najdeme kapli Cyrila a Metoděje, jejíž vybudování dodalo půdorysu chrámu tvar kříže.

Objevíme v ní pozoruhodný oltář z italského mramoru s pozdně gotickém reliéfem Panny Marie Ochranitelky. Ještě cennější jsou pak pískovcové sochy sv. Petra a Pavla z poloviny 15. století.

Návrat ke třem věžím

Tři věže už kdysi katedrála měla. V 16. století nechal biskup Stanislav Pavlovský přistavět třetí, renesanční věž, a taková podoba chrámu se dochovala i na několika vyobrazeních.

Jenže úder blesku a následný požár v roce 1803 celou stavbu i její věže zásadně poškodil. Následné opravy pak tvář stavby změnily téměř k nepoznání a vedly právě k oné zásadní neogotické proměně na konci 19. století.

Nyní už zní i zvonkohra

Na počátku nového tisíciletí se stavbaři vrátili do katedrály znovu. Proběhla tu generální oprava vnější fasády, hlavní věže i dalších prvků. Nainstalována byla zvonkohra, přibyly nové zvony.

Dvoupodlažní krypta pod presbytářem je přístupná pro veřejnost od roku 2012. Její spodní patro slouží k uchovávání ostatků biskupů a arcibiskupů, je tu uloženo i srdce rakouského arcivévody Rudolfa Jana Habsburského, který zemřel v roce 1831. Chrám doplňují i další kaple, například Loretánská ze 14. století, která dostala jméno podle sošky černé Madony z italské Lorety.

Je tu také kaple sv. Stanislava na jižní straně, patřící mezi nejvýznamnější památky české renesance. Hned vedle katedrály najdeme kapli sv.

Anny, v níž probíhaly volby olomouckých biskupů a jejíž jádro bylo vybudováno už v roce 1268. S kaplí sousedí Zdíkův palác zvaný také Přemyslovský, pozůstatek románské budovy z 12. století. Současně nepřehlédneme ani okrouhlou románskou kapli sv. Barbory. Prohlídku všech těchto pamětihodností obstará olomoucké Arcidiecézní muzeum.

Legenda o předčasném poledni

Ke katedrále sv. Václava se váže pověst, podle níž za husitských válek oblehla Olomouc vojska Prokopa Holého.

Ten prý na poradě se svými veliteli prohlásil, že pokud jeho armáda nedobude město do chvíle, kdy zvony odbijí poledne, obléhání ukončí a od Olomouce odtáhne.

Olomoucký biskup Jan Železný se prý tehdy od zajatých husitů o tomto prohlášení dozvěděl a nechal v chrámu sv. Václava uprostřed nejkrutější bitvy odbíjet poledne o hodinu dřív. Prokop Holý nechtěl být mužem, který nedrží slovo, a tak Olomouc dobyta nebyla.

Dnes už ovšem víme, že jde jen o legendu, ostatně podobná se vypráví i o obléhání Brna švédskými vojsky. Předčasné odbíjení souvisí s liturgickými zvyky a oznamuje jen konec dopoledních modliteb.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
epochaplus.cz
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své