Pro severní Moravu a Slezsko nejsou typické jen Beskydy a Jeseníky. Je to i zvláštní, surová krása, jež je s tímto regionem spjata.
Za příběhy poctivé práce našich předků se vydejte po Technotrase propojující unikátní místa připomínající technickou vyspělost tohoto kraje.
Začněte třeba v Odrách, které vás při příjezdu do kraje přivítají jako první. Kousek za městem najdete břidlicový Flascharův důl z konce 19. století, při jehož tajuplné prohlídce zažijete naprosté ticho i všepohlcující tmu a zkusíte si stříhání břidlice.
Na druhé straně Oder, v Loučkách, vás čeká druhá zastávka – Vodní mlýn Wesselsky ze 16. století, jímž vás provede přímo pan mlynář. Další zastavení, a to v Budišově nad Budišovkou, vás dovede zpět k břidlici.
Muzeum věnované přímo této hornině je jediné svého druhu v Česku a mezi jeho nejzajímavější exponáty patří břidlicové hodiny či „břidlofon“.
Cesta do krajiny sopek
Z krajiny břidlice povede vaše cesta rovnou do krajiny sopek – do Leskovce nad Moravicí k nejmladší české přehradě Slezské Hartě. Její kouzelná zákoutí i okolní sopky můžete obdivovat při okružní plavbě na palubě elektrolodi.
Od přehrady se vydejte dál až na úplný západ regionu, do Rýmařova. Tady nahlédnete pod ruce tkadlen v tkalcovně textilky Hedva Český Brokát. V průběhu speciálních prohlídek si vyzkoušíte i tkaní na stavu a roztočení kolovrátku.
Vzhůru do století páry!
Další zastávkou budou Karlovice. V historické kosárně si vyzkoušíte praní na valše či pletení košíků a nahlédnete do venkovského života před stoletím páry.
Tou to navíc zavoní při komentované projížďce parním vlakem po unikátní úzkokolejné dráze z roku 1898. Úzkokolejka, jejíž zvláštností je neobvykle velký počet ostrých zatáček včetně nejprudšího železničního oblouku v Česku, vás sveze z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku.
Odtud už vedou klasické koleje rovnou do Krnova, kde se zastavte v místní synagoze z roku 1871. Při speciálních prohlídkách s průvodcem v kostýmu rabína uslyšíte hebrejské písně, sami si v hebrejštině podepíšete svitek textu tóry a ochutnáte košer pokrmy a pití.
Jak se plavilo dřevo
Z Krnova se vydejte do Litultovic. V místním Větrném mlýně Choltice z roku 1833 se seznámíte s tvrdou prací mlynářů, do ruky budete moci vzít jeden z „palců“ na palečném kole a sami roztočit mačkač ovsa.
Dozvíte se, co jsou to mlýnští apoštolové a proč bylo možné tento mlýn, jenž se pyšní největším větrným kolem a největšími mlýnskými kameny (u tohoto typu mlýna) v Česku, snadno přestěhovat. Za příběhem továrníka Weisshuhna se dále vypravte do Žimrovic.
V roce 1891 tady vybudoval 3,5 kilometru dlouhý náhon k plavení dřeva do své papírny. Pozoruhodnost vodního díla se třemi tunely a dvěma akvadukty umocňuje fakt, že je vedeno skrz skalnaté kopce.
Během komentované procházky kromě jiného ochutnáte svačinku, jakou jedli chlapi v továrně.
Až na vrchol vysoké pece
Milovníci vojenské historie ocení následující dvě zastávky – skvěle zachovalý Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky a unikátní pěchotní srub MO S-5 na trati nedaleko Bohumína.
V obou si můžete vyzkoušet různou techniku, od muničního výtahu přes záměrný dalekohled až po zemní telegraf. Odtud už zamiřte rovnou do Ostravy, kde začněte třeba prohlídkou industriálního areálu Dolní Vítkovice.
Až na vrchol vysoké pece vás vyveze skutečný skipový výtah, jenž sem dříve dopravoval železnou rudu a koks, a prohlédnete si i koksárenskou baterii. Vynechat rozhodně nesmíte ani vyhlídku z Bolt Tower či interaktivní expozice Světa techniky.
Industriální Ostrava
A v Ostravě ještě zůstaňte – dalším bodem Technotrasy je totiž bývalý Důl Michal. Tady budete mít neodbytný pocit, že to tu horníci nikdy neopustili a že se k vám za chvíli přidají v řetízkové šatně, v „lampovně“ nebo ve výdejně svačin.
Sfárat přímo do dolu pak budete moci na další zastávce – v Landek Parku. Aby byla autenticita co největší, bývalou štolou vás provede vysloužilý horník. Pokud byste si chtěli pobyt v Ostravě ještě víc zpestřit, navštivte i hasičské a železniční muzeum.
Nebo se zúčastněte některé z komentovaných prohlídek bývalých havířských kolonií či se projeďte historickým autobusem po ostravsko-karvinském revíru.
Ochutnávka nejen v pivovaru
Ve Frýdku-Místku vás komentované procházky seznámí s tradicí textilnictví v regionu, po stopách litiny a smaltu se můžete s průvodcem vydat ve Frýdlantu nad Ostravicí. A mezi těmito dvěma městy je ještě jedna zastávka, která stojí za to!
V pivovaru Radegast v Nošovicích odhalíte tajemství výroby zlatavého moku a samozřejmě jej – vlastnoručně načepovaný – i ochutnáte. Mnohem sladší tekutinu – medovinu, jakou pili mušketýři – vám pak nabídnou na úplném východě Technotrasy, v Mostech u Jablunkova.
Ve zbrusu nové interaktivní expozici unikátního opevnění Šance ze 16. století se dozvíte, jak se zdejší posádce žilo v průběhu války i v dobách míru, a vyzkoušíte si, jak funguje dělo, mušketa či křesadlo.
Uši i klobouky
A teď už zpět na západ – do Štramberka.
V průběhu komentované procházky za poklady kutařů, sládků a cukrářů se seznámíte s místní historií těžby železné rudy a vápence, ochutnáte pivo, které se od nepaměti pilo ve zdejším vápencovém lomu, a v tradiční pekárně si umažete ruce při pečení Štramberského ucha.
Co by kamenem dohodil je to do Nového Jičína – města klobouků. Expozice návštěvnického centra vás provede zdejší dlouhou tradicí kloboučnictví sahající až do 16. století.
Kromě jiného si zde můžete vyzkoušet na 300 pokrývek hlavy a uvidíte výrobu mini kloboučku na parním stroji!
Mějte za lubem!
V nedalekých Bernaticích u Oder pro změnu nahlédnete do textilních dílen UAX. Speciální prohlídka vás seznámí s celým procesem výroby a v tiskárně si pak zabarvíte prsty během workshopu zaměřeného na sítotisk.
Předposlední zastávkou jsou Bartošovice. Ve zdejším historickém mlýně s vodní mini elektrárnou se dozvíte, co to znamená „mít za lubem“ i jak se tradiční metodou suší ovoce, a dokonce uvidíte (a uslyšíte!) všechny stroje v chodu!
Tečkou za vaším putováním bude Vagonářské muzeum ve Studénce. Je sice věnované především výrobě Vagonky Studénka, ale seznámíte se zde i s historií železniční dopravy a uvidíte unikátní funkční modelovou dráhu.
Více informací o termínech prohlídek i možnostech rezervace na www.technotrasa.cz.
Foto: MS kraj