Domů     Titicaca: Co skrývají vlny tajemného jezera pod vrcholky hor?
Titicaca: Co skrývají vlny tajemného jezera pod vrcholky hor?

Jezero Titicaca o rozloze 8000 km² se nachází vysoko v peruánských horách. Jeho hladina zaujme jednak svou velikostí a jednak čistotou, ve které se fascinujícím způsobem odrážejí paprsky právě vycházejícího slunce.

Jezero se ovšem neproslavilo pouze svými přírodními krásami, nýbrž i poklady, které po dlouhá léta ukrývalo pod svou hladinou. A kdoví, kolik jich tam ukrývá dosud…

Po dlouhá léta je jezero cílem turistů, které přitahuje jeho krása, rozloha, jedinečnost, ale také značná tajemnost, úzce související s řadou hodnotných historických nálezů, které se odborníkům daří nalézat v jeho okolí.

Toto místo svou krásou a tajemnou pověstí nepřestává dodnes fascinovat!

Zlatý šperk
Zlatý šperk

Pravěký šperk ze zlata

Byl horký letní den roku 2008, když byl v Peru poblíž slavného jezera objeven zlatý šperk, starý 4000 let. Odborníkům bezprostředně po jeho nalezení došlo, že mají co do činění s nejstarším výrobkem ze zlata na americkém kontinentu.

„Většina expertů tvrdí, že podobné zpracování zlata lze najít pouze v komplexnějších společnostech. V takových, kde už lidé žijí ve vesnicích a existuje rozvinuté zemědělství, které poskytuje dostatek potravin,“

Nalezneme zde dech beroucí výhledy.
Nalezneme zde dech beroucí výhledy.

sdělil médiím Mark Aldenderfer z Arizonské univerzity, který tak zdůraznil unikátnost nálezu. Zároveň dodal, že v době vzniku šperku obývali oblast okolo jezera Titicaca stále převážně lovci a sběrači.

Zatímco odhadnout období vzniku šperku nečinilo odborníkům výraznější problém, mnohem větší výzvou pro ně bylo zjistit, jak byl takový šperk vyroben.

Sám Aldenderfer se domnívá, že pravěký zlatník tehdy úplnou náhodou narazil na několik úlomků cenného kovu, ze kterých následně v kamenném hmoždíři vyklepal kroužky. Do nich posléze zasadil malé nefrity a spojením zlatých kroužků dokončil náhrdelník.

Není bez zajímavosti, že tento šperk o 500 let překonal stáří dosavadního rekordmana, který byl rovněž nalezen v peruánských horách.

Tvorba místní kultury
Tvorba místní kultury

Miliony let starý tvor

Zhruba v polovině roku 2017 přišlo Ministerstvo kultury Peru se zprávou, že byly u jezera Titicaca nalezeny pozůstatky žraloka Pucapampella – obratlovce z dávného devonu, který obýval naši planetu zhruba před 400 miliony let.

Generální ředitelství kulturního dědictví při ministerstvu kultury oznámilo, že prehistorického žraloka objevil tým studentů z Univerzity Puno, spadající do výzkumné skupiny z paleontologického muzea v Punu.

Dovedete si představit idyličtější místo?
Dovedete si představit idyličtější místo?

Tvorba záhadné kultury…

K poslednímu nálezu došlo sotva před několika měsíci, když odborníci objevili na dně jezera zachovalé artefakty dávné kultury Tiwanaku. Archeologům se dostala do rukou řada kamenných figurek zvířat a zlatých medailonů.

Přestože nalezený materiál nebyl dosud detailně prozkoumán, mohlo by jít podle odborníků o obětiny bohům, které kultura Tiwanaku obětovala ještě v době, kdy se v oblasti nacházel malý ostrov.

Žralok Pucapampella
Žralok Pucapampella

Tam, kde žijí lidé černé krve

Okolí jezera nebylo mrtvé a opuštěné kdysi a není opuštěné ani dnes. Indiánský kmen Urů přišel k jeho břehům již před několika sty lety, když prchal před bojovnými kmeny Ajmarů. Legenda praví, že tito lidé mají černou krev a díky tomu jim nemůže být zima.

To je pochopitelně další z důvodů, proč nemají tamní obyvatelé nouzi o platící turisty, kteří chtějí navštěvovat jejich chýše, ochutnávat tradiční jídla a kupovat drobné, ručně vyráběné předměty.

Na většině míst ve světě platí, že turistický ruch tradiční kultury ničí. U jezera Titicaca je však situace opačná, a kdyby se Urové netěšili takovému zájmu turistů, pravděpodobně by bez větších problémů přesedlali na běžný život obyvatel 21. století.

Žralok Pucapampella – takto měl údajně vypadat.
Žralok Pucapampella – takto měl údajně vypadat.

Záhada nejstaršího města?

Tajemné nálezy a ještě tajemnější obyvatelstvo černé krve ovšem nepředstavují jediné záhady, které okolí jezera obestírají. Mezi ty největší se řadí město Tiahuanaco, ležící zhruba 20 kilometrů od jezera Titicaca.

Čas vzniku a hlubší znalosti jeho dějin postrádáme, řada odborníků se nicméně domnívá, že by se mohlo jednat o město z doby až 15 000 let př. n. l.

Někteří se proto domnívají, že by se mohlo jednat o nejstarší město světa. To už se dnes bude prokazovat pouze těžko, protože z města skoro nic nezbylo.

Od 16. století bylo Tiahuanaco systematicky likvidováno v rámci zuřivé katolické kampaně, jejímž účelem bylo vyhladit v Andách modlářství. Zničeno bylo velké množství tamních soch.

Dílo zkázy následně dokonali vandalové, zloději kuriozit a také vesničané, kteří tamní materiál používali ke zvelebování vlastních obydlí.

Ve 40. letech 20. století byla spuštěna snaha o záchranu toho mála, co na místě zbylo – nedotčené sochy byly odvezeny do bezpečí a na místě zůstaly pouze tři, které odborníci alespoň obehnali ostnatým drátem.

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem. Prudk
Naše metropole je záhad plná, ostatně o tom se více dočtete na stranách 69 až 72. Jak je to ale vlastně s pražským podzemím? Které legendy se k němu pojí? A je v Praze pod zemí bezpečno? Pekelné Loretánské náměstí Kněžna Drahomíra ze Stodor (877–935) je zpočátku u lidu velmi populární, když ale na ni padne stín viny za vraždu kněžny Ludmily (860–921) a také svatého Václava (907–935/939), mění se
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz