Domů     V českých botanických zahradách procestujete celý svět
V českých botanických zahradách procestujete celý svět

Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže.

Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo.

Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu naleznete ve sklenících, z nichž je nejznámější Fata Morgana, která je celoročně otevřena od úterý do neděle. A co v zahradě například najdete?

Severní Ameriku

Expozice věnovaná trvalkám severoamerických prérií se nachází na jižní ploše Horní zahrady, na okraji kaňonu. Najdete tu nejrůznější prérijní rostliny od nízkých druhů až po vysoké slunečnice a vernonie.

Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.
Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.

Expozici asijských trvalek

Skládá se takřka výhradně z rostlin z čínských expedic. Vidět tak můžete směs podrostových rostlin, například sápu mongolskou, patrinii drsnou nebo hlaváče chocholatého. Zcela jistě vás uchvátí i sbírka čínských denivek, kosatců, lilií či česneků.

Ornamentální zahradu

Její plocha je rozčleněna do několika samostatných částí, v jejichž jádru je umístěna travnatá plocha, které vévodí dva vzrostlé sekvojovce obrovské, které patří k nejvyšším stromům na světě.

Pokud vám ztěžknou nohy, můžete si tu sednout do zajímavého altánu nebo příjemného rostlinného bistra s nabídkou zdravého občerstvení a vína z vinice sv. Kláry.

Rozhlednu i altán

V severní části zahrady si můžete vyšlápnout na šestitunovou ocelovou rozhlednu s vřetenovitým schodištěm a dekorativními otvory. Do zahrady jsou doplňovány i různé informační prvky, které návštěvu zpříjemňují především hendikepovaným návštěvníkům.

Zahrada v Tróji ale není tou nejstarší u nás – vznikla v roce 1969. Nejstarší najdete na severu Čech.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 9.00 hod., březen až září až do 19:00 hod.

Bližší info: www.botanicka.cz

Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.
Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.

Za viktorií královskou do Liberce

Počátky historie liberecké zahrady sahají až k roku 1876. Dnes láká především na své rozsáhlé sbírky tropických rostlin. Skleníkový areál je zde velmi zajímavý – jeho tvar připomíná rostlinné buňky, v nichž je prezentováno 13 rozličných botanických témat.

Zřejmě největší zdejší zelenou „hvězdou“ je viktorie královská, což je exotický leknín, jehož listy mají v průměru i tři metry. Unikátem, který nikde jinde nenajdete, je i leknín Blue Spider s úchvatně modrým květem.

Své jméno „Modrý pavouk“ dostal podle zajímavé kresby na listech. Pochází z Ameriky a světu jej představila v roce 1994 floridská firma, která jej uměle vyšlechtila.

Vzácná je i bonsaj muraje latnaté, jež na sever Čech dorazila z Číny a roste tu již od roku 1679. Pro představu – v té době českým zemím vládl Leopold I. Úchvatné jsou i zdejší sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých a masožravých rostlin. K tradici patří také pavilon akvárií.

Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.
Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.

Deštný prales

Tropické a subtropické expozice jsou plné zajímavostí a vzácností, jsou tu například pro tropy charakteristické palmy, obří áronovité rostliny anebo kapradiny.

Za pavilonem leknínů objevíte zákoutí s různobarevnými japonskými javory a ukázkou nevšedního zahradního designu.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.botaniliberec.cz

Skleníky Flory Olomouc

Najdete je uprostřed města a přiléhají k Bezručovým sadům, částečně navazují na prostory Korunní pevnůstky. Jsou často zaměňovány s Botanickou zahradou Univerzity Palackého, která se nachází na okraji Smetanových sadů v sousedství Výstaviště Flora Olomouc. A proč sem zajít?

V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.
V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.

Papáje a liliovníky

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy. Jsou návštěvníkům přístupny téměř po celý rok s výjimkou zimních měsíců.

Pokochat se zde můžete krásou liliovníku tulipánokvětého původem z Kanady nebo růží čínskou, která kvete zeleně. Vzácné jsou i dřeviny z Číny. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Obřad mezi stromy

Součástí botanické zahrady jsou i dřevěné sloupy vzniklé v rámci řezbářského sympozia Sloup. Stojí v řadě podél toku Mlýnského náhonu.

Kolem řeky s břehy osázenými lužními bylinami či přes alpinum lze dojít do části zahrady označované jako rozárium, kde se často konají přírodovědné soutěže, kulturní a poznávací programy, zahrada občas slouží i ke svatebním obřadům.

Kdy má otevřeno:

Únor až říjen, od 9.30 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.flora-ol.cz

V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.
V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.

Dřeviny pěti světadílů v Novém dvoře

V arboretu u Opavy roste kolem sedmi tisíc druhů rostlin, dřevin a bylin i jejich zahradních odrůd. Přímo tajuplně vypadají rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny i sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska.

Určitě zajímavě vypadají rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z pobřeží Severní Ameriky. Arboretum proslavila bohatá sbírka rodu Rhododendron.

V expozici nechybějí zástupci obřích sekvojí a ani borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří čtyř tisíc let, i vývojově prastarý a léčivý jinan, pamětník dinosaurů.

Když sem zavítáte, určitě si zajděte prohlédnout specializovanou sbírku dřevin, kde najdete i vzácné ohrožené druhy.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – září do 18.00 hod.

Bližší info: tel.:+420 733 739 173

Do tropů v Táboře

Orchideje, broméliovité rostliny, palmy, kaktusy a jiné sukulentní rostliny spatříte v druhé nejstarší botanické zahradě v Čechách, v Táboře.

Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné. Rostliny zde nejsou rozděleny podle čeledí, ale dle hospodářského významu. Součástí arboreta je malé jezírko a skalka. Zahrada je přístupná zdarma celoročně, pouze do skleníků se platí vstupné.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 17.00 hod.

Leden až červen a září až prosinec je o víkendech zavřeno.

Bližší info: https://botanicka.szestabor.cz/

Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.
Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.

 

Foto: Shutterstock a archiv zahrad
Lokalita:
Související články
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz