Domů     V českých botanických zahradách procestujete celý svět
V českých botanických zahradách procestujete celý svět

Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže.

Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo.

Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu naleznete ve sklenících, z nichž je nejznámější Fata Morgana, která je celoročně otevřena od úterý do neděle. A co v zahradě například najdete?

Severní Ameriku

Expozice věnovaná trvalkám severoamerických prérií se nachází na jižní ploše Horní zahrady, na okraji kaňonu. Najdete tu nejrůznější prérijní rostliny od nízkých druhů až po vysoké slunečnice a vernonie.

Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.
Japonskou zahradu s horskou krajinou a jezírkem najdete v Praze Troji.

Expozici asijských trvalek

Skládá se takřka výhradně z rostlin z čínských expedic. Vidět tak můžete směs podrostových rostlin, například sápu mongolskou, patrinii drsnou nebo hlaváče chocholatého. Zcela jistě vás uchvátí i sbírka čínských denivek, kosatců, lilií či česneků.

Ornamentální zahradu

Její plocha je rozčleněna do několika samostatných částí, v jejichž jádru je umístěna travnatá plocha, které vévodí dva vzrostlé sekvojovce obrovské, které patří k nejvyšším stromům na světě.

Pokud vám ztěžknou nohy, můžete si tu sednout do zajímavého altánu nebo příjemného rostlinného bistra s nabídkou zdravého občerstvení a vína z vinice sv. Kláry.

Rozhlednu i altán

V severní části zahrady si můžete vyšlápnout na šestitunovou ocelovou rozhlednu s vřetenovitým schodištěm a dekorativními otvory. Do zahrady jsou doplňovány i různé informační prvky, které návštěvu zpříjemňují především hendikepovaným návštěvníkům.

Zahrada v Tróji ale není tou nejstarší u nás – vznikla v roce 1969. Nejstarší najdete na severu Čech.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 9.00 hod., březen až září až do 19:00 hod.

Bližší info: www.botanicka.cz

Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.
Viktorie královská a Blue Spider jsou největšími unikáty liberecké fauny.

Za viktorií královskou do Liberce

Počátky historie liberecké zahrady sahají až k roku 1876. Dnes láká především na své rozsáhlé sbírky tropických rostlin. Skleníkový areál je zde velmi zajímavý – jeho tvar připomíná rostlinné buňky, v nichž je prezentováno 13 rozličných botanických témat.

Zřejmě největší zdejší zelenou „hvězdou“ je viktorie královská, což je exotický leknín, jehož listy mají v průměru i tři metry. Unikátem, který nikde jinde nenajdete, je i leknín Blue Spider s úchvatně modrým květem.

Své jméno „Modrý pavouk“ dostal podle zajímavé kresby na listech. Pochází z Ameriky a světu jej představila v roce 1994 floridská firma, která jej uměle vyšlechtila.

Vzácná je i bonsaj muraje latnaté, jež na sever Čech dorazila z Číny a roste tu již od roku 1679. Pro představu – v té době českým zemím vládl Leopold I. Úchvatné jsou i zdejší sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých a masožravých rostlin. K tradici patří také pavilon akvárií.

Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.
Nejstarší botanická zahrada se pyšní i velkou sbírkou vzácných kaktusů.

Deštný prales

Tropické a subtropické expozice jsou plné zajímavostí a vzácností, jsou tu například pro tropy charakteristické palmy, obří áronovité rostliny anebo kapradiny.

Za pavilonem leknínů objevíte zákoutí s různobarevnými japonskými javory a ukázkou nevšedního zahradního designu.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.botaniliberec.cz

Skleníky Flory Olomouc

Najdete je uprostřed města a přiléhají k Bezručovým sadům, částečně navazují na prostory Korunní pevnůstky. Jsou často zaměňovány s Botanickou zahradou Univerzity Palackého, která se nachází na okraji Smetanových sadů v sousedství Výstaviště Flora Olomouc. A proč sem zajít?

V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.
V tropickém skleníku Výstaviště Flory Olomouc najdete naprosté skvosty mezi kaktusy.

Papáje a liliovníky

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy. Jsou návštěvníkům přístupny téměř po celý rok s výjimkou zimních měsíců.

Pokochat se zde můžete krásou liliovníku tulipánokvětého původem z Kanady nebo růží čínskou, která kvete zeleně. Vzácné jsou i dřeviny z Číny. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Obřad mezi stromy

Součástí botanické zahrady jsou i dřevěné sloupy vzniklé v rámci řezbářského sympozia Sloup. Stojí v řadě podél toku Mlýnského náhonu.

Kolem řeky s břehy osázenými lužními bylinami či přes alpinum lze dojít do části zahrady označované jako rozárium, kde se často konají přírodovědné soutěže, kulturní a poznávací programy, zahrada občas slouží i ke svatebním obřadům.

Kdy má otevřeno:

Únor až říjen, od 9.30 hod do 16.00 hod., duben – říjen do 18.00 hod.

Bližší info: www.flora-ol.cz

V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.
V Novém dvoře se projděte pralesem himálajských rostlin, severoamerickými lesy, prériemi, Sibiří a japonskou zahradou.

Dřeviny pěti světadílů v Novém dvoře

V arboretu u Opavy roste kolem sedmi tisíc druhů rostlin, dřevin a bylin i jejich zahradních odrůd. Přímo tajuplně vypadají rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny i sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska.

Určitě zajímavě vypadají rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z pobřeží Severní Ameriky. Arboretum proslavila bohatá sbírka rodu Rhododendron.

V expozici nechybějí zástupci obřích sekvojí a ani borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří čtyř tisíc let, i vývojově prastarý a léčivý jinan, pamětník dinosaurů.

Když sem zavítáte, určitě si zajděte prohlédnout specializovanou sbírku dřevin, kde najdete i vzácné ohrožené druhy.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 16.00 hod., duben – září do 18.00 hod.

Bližší info: tel.:+420 733 739 173

Do tropů v Táboře

Orchideje, broméliovité rostliny, palmy, kaktusy a jiné sukulentní rostliny spatříte v druhé nejstarší botanické zahradě v Čechách, v Táboře.

Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné. Rostliny zde nejsou rozděleny podle čeledí, ale dle hospodářského významu. Součástí arboreta je malé jezírko a skalka. Zahrada je přístupná zdarma celoročně, pouze do skleníků se platí vstupné.

Kdy má otevřeno:

Celoročně od 8.00 hod do 17.00 hod.

Leden až červen a září až prosinec je o víkendech zavřeno.

Bližší info: https://botanicka.szestabor.cz/

Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.
Palácové zahrady jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou.. Návštěvníci historické Prahy mohou zavítat do zahrad pod Pražským hradem, což je svým způsobem také krásná botanická procházka. Kromě květeny se pyšní četnými terasami, schodišti, altány a originální sochařskou výzdobou. Jsou otevřeny denně od dubna do října, od 10.00 do 18.00 hodin, od května do září do 19.00 hodin. V zimním období a za špatného počasí jsou zahrady uzavřeny.

 

Foto: Shutterstock a archiv zahrad
Lokalita:
Související články
Možná byste rádi poznali muzea, která vás nebudou nudit, protože jsou interaktivní, zábavná a vaše dítka v nich mohou exponáty nejen okukovat, ale i objímat. Součástí návštěvy takového muzea je i vstřebávání nejrůznějších informací, které je postaveno na zajímavém příběhu, protože příběh si každý zapamatuje snáze. Takže kam se vydat? Anthropos Brno Ukažte dětem rekonstrukci mamuta! Určitě zůsta
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
panidomu.cz
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz