Domů     Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí

Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci.

Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny nebo dřevěné hračky.

Posléze se začali věnovat i keramice a porcelánu a patřili k blízkým spolupracovníkům proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Máme peníze na radnici!

Právě díky nim vznikl v Rožnově v roce 1911 Valašský muzejní a národopisný spolek, který se pak postaral o založení Valašského muzea v přírodě.

Bratři Jaroňkovi si totiž byli dobře vědomi, že cenné a nenapodobitelné lidové stavby na Valašsku jsou v moderní době ohroženy. Často se bouraly, když se vesnice rozvíjela, a pokud zůstaly na svém místě, postihla je necitlivá rekonstrukce.

Rozhodli se takové objekty zachránit a soustředit na vhodném místě.

Taková práce samozřejmě vyžaduje finanční prostředky, naštěstí se podařilo získat štědrého sponzora – arcivévodu Františka Ferdinanda a díky němu a jeho 8000 korunám bylo možné zakoupit první objekt – chátrající rožnovskou radnici.

V roce 1925 se tak mohlo Valašské muzeum v přírodě konečně slavnostně otevřít. Objekty zachráněné z rožnovského náměstí jsou dnes nejstaršími exponáty.

Stopa významných osobností

Vzestup Valašského muzea v přírodě by samozřejmě nebyl možný bez osobností, které navazovaly na začátky bratří Jaroňkových.

Významnou postavou poválečného rozvoje skanzenu je etnolog a historik Jiří Langer, který začal v Rožnově působit v roce 1971 a postaral se o vznik expozice Mlýnská dolina, o dostavbu Valašské dědiny i o novou podobu Dřevěného městečka.

A stejně tak si muzeum váží dlouholetého ředitele Jaroslava Štiky, díky němuž dostal skanzen podobu živé expozice, v níž se pořád něco děje.

Jako sbormistr také přivedl do Valašského muzea národopisné soubory a dokázal zpopularizovat mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti.

Prohlídka bez bariér

Celé Valašské muzeum je rozčleněno na tři části Nejstarší částí je Dřevěné městečko. Od svého zpřístupnění v roce 1925 se neustále rozvíjí.

Stavby sem byly přeneseny především z rožnovského náměstí, několik roubených domů ale vzniklo později podle dobových předloh. V této části areálu se tak seznámíme především se způsobem života v malém městě od poloviny 19. století.

Na důkladné prozkoumání Dřevěného městečka budeme potřebovat skoro hodinu a můžeme si ho prohlédnout jak samostatně, tak s průvodcem, který od vstupu vyráží každou celou hodinu.

Výhodou je, že celý prostor je rovinatý, s pohodlnými dlážděnými cestami, takže je vhodný i pro kočárky nebo invalidní vozíky. Handicapovaní pak mohou navštívit i přízemí některých zdejších objektů.

Přesně takhle se žilo

Vydat se můžeme také do Valašské dědiny, jejíž prohlídka nám ovšem zabere podstatně více času, protože je z celého areálu nejrozsáhlejší.

Většinu zdejších staveb tvoří původní originální stavby přenesené sem z původních lokalit a tvořící tak neocenitelný doklad každodenního života lidí na valašském venkově od konce 18. století až do poloviny století dvacátého.

Kromě dochovaných objektů si ale můžeme prohlédnout i stavby novější, rekonstruované kopie vytvořené na základě vědeckých historických poznatků a archivů.

Historických skutečností se drží nejen uspořádání zemědělských dvorů, ale i expozice v interiérech, které zachovávají originální podobu z historie konkrétních valašských rodin.

Škola, kostel a hospoda

Kromě obydlí prostých vesničanů tu ovšem uvidíme také usedlosti bohatších sedláků včetně hospodářského zázemí. A nahlédneme i do dílen řemeslníků, například do kovárny či kolárny, poznáme způsob práce tkalců, ševců či provazníků.

A v expoziční vesnici samozřejmě nemohou chybět ani stavby, které patří i do skutečné obce, tedy škola, kostel nebo hospoda.

V letním období navíc v některých chalupách najdeme obyvatel, kteří jsou připraveni návštěvníky provést interiérem a leccos jim povyprávět.

Pátrání s tajenkou

Kromě toho můžeme využít netradiční hravý způsob prohlídky s využitím předem připraveného tištěného průvodce.

Takové výpravy neboli hledačky s tajenkou zaujmou především malé návštěvníky, kteří si tak mohou vyzkoušet třeba trasu Krok na krokem dědinou jdeme s ovčí rodinou nebo Podívej se, jak to bylo, když se na dědině žilo.

Na údolní louce u starého vodního náhonu je pak připravena třetí část expozice nazvaná Mlýnská dolina. Ta se od roku 1983 věnuje především technickým objektům, které jsou stále v provozu.

A tak můžeme na vlastní oči vidět, jak pracuje vodní mlýn, pila, hamr či valcha. Vozovna přenesená z Ostravice pak nabízí staré dopravní prostředky a zemědělskou techniku z přelomu 19. a 20. století.

Vznikají opravdové hory

Když jsme napsali, že Valašské muzeum v přírodě se dělí do tří tematických částí, brzy bude tahle informace už zastaralá. Připravuje se totiž rozšíření areálu o novou část, která ponese název Kolibiska.

Kompletně zpřístupněna má být sice až v roce 2027, ale už nyní si můžeme prohlédnout první stavby, tedy hájovnu a chlévy pocházející z Nového Hrozenkova a Bylnice.

Výsledkem probíhajících prací bude replika historické horské kulturní krajiny včetně cest a políček. Samozřejmostí bude výsadba původních dřevin a květin, aby krajina vypadala co nejvěrněji jako za časů našich předků.

Počítá se také s nabídkou audioprůvodce a s panoramatickým promítáním filmů v bývalém vodojemu.

Myslí se tu i na děti

Že se děti někdy při návštěvě muzeí nudí? V Rožnově se jim to nestane. Těšit se totiž mohou třeba na funkční historický kolotoč na louce v Dřevěném městečku. Vypadá přesně tak jako ty, na kterých se vozily děti ve druhé polovině 19. století.

Nechybějí vyřezávaná zvířata a malby s výjevy z pohádek, české historie nebo biblických příběhů. Za sýpkou přemístěnou do skanzenu z Heřmanic se pak skrývá dětský dvorek.

I tady malé návštěvníky provázejí vyřezávané figurky zvířat a děti mohou plnit různé úkoly, využívat nejrůznější schovávačky nebo si prověřit svou mrštnost.

Rožnov filmový i pohádkový

Jak už to bývá, po unikátním souboru lidových staveb často s nadšením sáhnou producenti historických filmů a pohádek.

A tak se i do Rožnova pod Radhoštěm v průběhu desetiletí stěhovaly filmové štáby, díky kterým si pak diváci mohli vychutnat dobovou atmosféru třeba ve filmu Nikola Šuhaj loupežník či Tajemství hradu v Karpatech nebo v pohádkách Perinbaba, Dvanáct měsíčků nebo Čarovný kamínek. A Rožnov určitě poznají i fanoušci televizního seriálu Doktor Martin.

Co nesmíte minout? Kousek muzea téměř v oblacích

Administrativní součástí Valašského muzea v přírodě jsou i objekty, které přímo v areálu spatřit nemůžeme. Musíme se za nimi vydat do poněkud vyšší nadmořské výšky 1018 metrů.

Jsou to Pustevny – turistické středisko a současně národní kulturní památka tvořící ojedinělý soubor roubených staveb v lidovém stylu proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Postaveny byly v letech 1897 až 1899 a obdivovat můžeme jídelnu Libušín, hotel Maměnka nebo slavnou secesní Zvoničku. Hotel i jídelna stále slouží původnímu účelu, a tak se v nich můžeme nejen občerstvit, ale i ubytovat.

Foto: VMP
Související články
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz