Domů     Ve stopách zlínské architektury
Ve stopách zlínské architektury

Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes.

Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem.

Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbanistických celků i osobností známých i méně známých architektů a stavebníků.

Časové rozpětí začíná rokem 1894, založením firmy Baťa, a končí rokem 2018. ZAM tedy funguje jako unikátní průvodce městem napříč minulým stoletím až do současnosti.

Svým pojetím je určen široké veřejnosti, všem zájemcům o architekturu, urbanismus a novodobou historii měst.

Patnáct stezek po Zlíně

Základem databáze, jejíž realizátorem je spolek aArchitektura, který projekt již pátým rokem připravuje, jsou tematické trasy, zaměřené nejen na „baťovský Zlín“, ale i na výstavbu, která probíhala v průběhu 20. až 40. let nezávisle na firmě Baťa.

Nejvýraznější osobností z této éry je architekt, legionář a představitel československého odboje Miroslav Lorenc (1896–1943), který ve městě a blízkém okolí postavil desítky budov v jasném funkcionalistickém střihu.

Celkem patnáct stezek nabízí dějiny jednotlivých lokalit, například továrního areálu, první dělnické kolonie Letná či filmových ateliérů na Kudlově. Najdete tu ale také architekturu druhé poloviny 20. století, kdy Zlín nesl název Gottwaldov.

Vybrat si a začít poslouchat

V rámci online databáze zam.zlin.eu jsou dostupné také tři zjednodušené trasy ve formě map a krátkých anotací, které si můžete stáhnout na stránkách projektu a využít je při přípravě návštěvy Zlína.

V tištěné podobě jsou mapy zdarma dostupné v Městském informačním a turistickém středisku nebo v Infopointu baťovského bydlení. Jedná se o tři trasy, které vám pomohou zorientovat se v tom nejzajímavějším, co zlínská architektura nabízí.

Cestujete-li s dětmi, můžete si předem stáhnout i edukační listy, které je zabaví při objevování města.

Novinkou letošního roku je mobilní off-line aplikace, která je připravena pro uživatele systémů Android i iOS. Vedle vybraných stezek lze využít audio-průvodce, který je zpracován u pěti nejoblíbenějších stezek.

V ideálním případě tak stačí stáhnout aplikaci, vybrat si stezku a začít poslouchat. Nemusíte číst, stačí se soustředit na vybraný dům a vnímat prostor ulice anebo detaily na fasádě.

Baťův památník

Pokud se nechcete na prohlídku města vydat sami, ale s průvodcem či průvodkyní, využijte pravidelných komentovaných procházek po architektuře, nazvané ZÓNA ZLÍN. Připraveny jsou tři trasy, které budou probíhat po celou turistickou sezonu každou středu a sobotu.

Seznámíte se s funkčními zónami, které byly koncipovány tak, aby sloužily práci, odpočinku, bydlení a dopravě mezi nimi. Podle nich byl plánován moderní urbanismus města. Součástí procházky je také navštívení výjimečného prostoru Památníku Tomáše Bati.

Jednodomky i dvojdomky

Druhá trasa je věnována baťovskému bydlení v nejstarší obytné čtvrti Letná, kde se objevuje nejvíce experimentálních domů. Nejrozšířenějším typem se stal rodinný dům z neomítnutých cihel, tzv.

dvojdomek, určený dvěma rodinám, který poskytl velkorysejší dispozice, a tím i zvýšený komfort bydlení. Pro pracovníky na vyšších pozicích či v odborných profesích byly určeny jednodomky, nabízející vysoký komfort samotného bydlení.

Baťovské domky s cihlovou fasádou se staly charakteristickým rysem Zlína a zároveň i jeho fenoménem.

Firemní město stále žije

Novinkou letošní sezony je nová prohlídková trasa po bývalém továrním areálu firmy Baťa. Tovární areál tvořil jádro nového Zlína, firemního města, tzv. company town, které od začátku minulého století prosperovalo a rostlo souběžně s podnikem Baťa.

Dodnes je areál jedním z nejautentičtějších míst, referujících o desetiletích průmyslové výroby.

V rámci procházky bude představen urbanismus Františka Lýdie Gahury, dějiny jednotlivých budov, které jsou výjimečné (například slavná jednadvacítka, bývalá správní budova firmy Baťa, postavená podle plánů architekta Vladimíra Karfíka), i zdánlivě obyčejné tovární budovy, vzniklé standardizovaným baťovským systémem.

Základem těchto objektů byl konstrukční modul o rozměrech 6,15 x 6,15 m, který vycházel z amerických měrných jednotek (20 x 20 stop). Také v rámci této prohlídky bude zajištěn vstup do jedné z továrních budov, která dodnes slouží výrobě obuvi.

Foto: Město Zlín
Související články
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a která je jedním ze symbolů Prahy. Muzejní ústav
Jizerské hory skrývají mnoho ojedinělých přírodních zákoutí, ale atmosféra, která na návštěvníka dýchne na rašeliništi Na Čihadle, je neopakovatelná. Tady můžeme hledat ducha hor v každé roční době. Rašeliniště jsou důležitou součástí ekosystému v přírodě a Jizerské hory se mohou pochlubit pěknou řádkou takových míst. Mezi nejznámější patří lokalita Na Čihadle v horském sedle na úpatí Sněžných vě
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní organizace UNESCO totiž v roce 2010 Průhonický park zařadila do sezna
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
nasehvezdy.cz
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
Z rozvodu s hokejistou Tomášem Plekancem (42) se Lucie Vondráčková (45) už oklepala. Třetím rokem randí se zápasníkem MMA Zdeňkem Polívkou (27), jenž sdílí domácnost s ní i s jejími syny Adamem (9)
Ach, ta bolavá krční páteř
nejsemsama.cz
Ach, ta bolavá krční páteř
Bolest krční páteře je jako nechtěný dárek – nikdo o něj nestojí, ale stejně ho občas dostaneme. Ať už trávíte hodiny u počítače či televize, nebo jen špatně spíte, vaše krční páteř to pozná. Pokud trávíte celé dny v jedné poloze a hlavou otáčíte málo, pravděpodobně jste už zažila ten nepříjemný pocit, kdy vám ztuhne šíje a máte chuť si
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
historyplus.cz
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
„Co je to s Kramářem? Včera se nezdržel ani na hlasování o vlastním návrhu,“ diví se čeští kolegové nadějného poslance v Říšské radě ve Vídni. I přátelé si všímají, že je Karel jaksi mimo. „Není zamilovaný?“ napadne kohosi. Déle už to tajit nedokáže, a tak se nejbližší přátelé a političtí kolegové, k nimž patří i Tomáš Garrigue Masaryk
Věděla, že už nastal její čas
skutecnepribehy.cz
Věděla, že už nastal její čas
Na posmrtný život jsem nikdy nevěřila. Tedy aspoň do té doby, než si moje umírající maminka začala povídat se svou zesnulou kamarádkou. Minulé léto, bezmála šest měsíců předtím, než moje maminka zemřela, jsem vešla do její ložnice jako obvykle. Pozdravila mě a poté pokračovala v rozhovoru se svou dlouholetou kamarádkou Ludmilou, která však tento svět opustila dva
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
enigmaplus.cz
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
Francouzský Král Slunce Ludvík XIV. si pochutnává na luxusní večeři ve svém přepychově zařízeném paláci ve Versailles. „Váš bratr včera v noci zemřel,“ oznámí mu náhle jeho nejbližší poradce Jean-Bapt
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
21stoleti.cz
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímá
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
epochaplus.cz
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
iluxus.cz
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
Kolekce Longines Conquest, která se již více než sedmdesát let drží na výsluní sportovní elegance, vstupuje do nové éry. Rozšiřuje se o řadu svěžích modelů v různých velikostech, barevných provedeních
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz