Domů     Velké Zimbabwe: K čemu slouží podivná stavba?
Velké Zimbabwe: K čemu slouží podivná stavba?

Nápis nad vchodem do budovy neunikl v 16. století pozornosti portugalského cestovatele Benta de Goese ani jeho předchůdce, portugalského zeměpisce Jana de Barrose.

Nejen oni, ale ani nikdo z jejich současníků nedokázal text přečíst. Bento de Goes nevšední zážitek následně popsal ve své kronice: V srdci země leží pevnost, vybudovaná z velkých těžkých kamenů.

Podivuhodně pevné zdivo vypadá zvnitřku i zvenčí stejně, neboť kameny skládané bez malty nemají omítku.

Teprve v 19. století se objevily názory, že v případě nápisu jde o vlys s ornamentem, egyptský hieroglyf značící vodu.

Umělecká rekonstrukce stavby
Umělecká rekonstrukce stavby

Stavby měly podle mnoha teorií chránit nedaleké zlaté doly. Jenže neexistují žádná písemná svědectví, která by dokázala popsat vznik staveb či jejich účel. Návštěvníky dodnes oslňuje technika staveb.

Kamenné kostky jsou sestaveny k sobě tak důmyslně, že dokonale odolávají zubu času i po mnoha staletích.

„Nad údolím ční majestátní akropole a zvedá k nebi své nepravidelné a záhadné monolity, a právě tak záhadný zůstává způsob, jak byly tyto žulové bloky, z nichž mnohé váží tisíce tun, dopraveny na vrchol příkrého pahorku.

Moderní technika by transport tohoto druhu určitě zařadila mezi těžko řešitelné problémy,“

popisují současní rakouští publicisté Hermanna Georg Schreiberovi. Nikdo však stále netuší, jak mohli jen se zcela primitivní technikou tehdejší lidé usadit žulové kameny? Část odborníků si myslí, že za stavbou stojí černí Afričané Bantuové.

Nemají ovšem jasno, jak by si primitivní národ dokázal osvojit komplikovanou stavební technologií.

Útroby Velkého Zimbabwe
Útroby Velkého Zimbabwe

Ukryl zde Šalamoun svůj poklad?

Zrodilo se proto několik legend o dávných obyvatelích Zimbabwe. Jejich pravdivost je však velice sporná. Spekuluje se, zda 25 hektarů velká kamenná pevnost s vysokými zdmi nesloužila jako sídlo královny ze Sáby.

K tomuto názoru se přikláněl například právě v úvodu zmiňovaný zeměpisec Barros.

I mnozí současní záhadologové se domnívají, že izraelský král Šalamoun, který vládl v letech 970–931 př. n. l. a s nímž se královna ze Sáby setkala, zde ukryl svoje bohatství – až 500 tun čistého zlata.

Pokud by se množství jeho zlata přepočítalo na dnešní peníze, částka by se pohybovala ve výši mnoha desítek trilionů korun.

Ale odborníci nepřikládají příběhům o Šalamounovi velkou váhu. Tento názor sdílí i současný britský historik Ralph D. Ellis, který upozorňuje, že jediné, co o Šalamounovi víme, jsou data jeho vlády, a ani na ta se nelze skutečně spolehnout.

I když patřil mezi boháče, popisovaná výše jeho majetku je pravděpodobně smyšlená. Chybí i jakékoli informace o tom, kam poklad uložil. Jedinou v Bibli citovanou zmínkou je oblast Ofir. Někteří badatelé ji umisťují právě do Afriky.

„Snad první, kdo přišel s tím, že Zimbabwe je biblická země zlata Ofir, byl Vasco da Gama,“ uvádí současná publicistka Jita Splítková.

Jenže jediné, o co se portugalský mořeplavec v této teorii opíral, byli příslušníci kmene Zandže, které zajal během plavby kolem Afriky u břehů Mosambiku a které mučil, aby mu prozradili, kde je v Africe ukryto zlato.

Egyptská královna Hatšepsut
Egyptská královna Hatšepsut

Nabízí se i možnost, že se pod Zimbabwe ukrývá dávná říše Punt. Egyptská královna Hatšepsut, jež vládla ve druhém tisíciletí před naším letopočtem, si nechávala posílat výpravy pro zlato do „vzdálené země divů, říše Punt“. Nemířili její poddaní během svých plaveb tedy právě sem?

Několik výprav do Velkého Zimbabwe mělo za úkol toto tvrzení buď potvrdit, nebo vyvrátit. Jenže se ukázalo, že šlo pouze o romantickou představu, která nemá se skutečností nic společného, protože stavba je mnohem mladší.

Britská archeoložka Gertruda Caton-Thompsonová v roce 1929 datovala stavbu Zimbabwe do 9. století našeho letopočtu. Po ní přišli další, kteří hranici posunuli o 300 let.

Podle výsledků radiokarbonového datování trámů v kamenných zdech, které proběhlo v roce 1952, stavba vznikla v období 12.–15. století.

Německý misionář Hermann Posselt zkoumal Zimbabwe v roce 1889. Na východní straně kamenné hradby odhalil čtyři mastkové stély, zapuštěné do země, s hlavicemi v podobě ptáků. Přes protesty domorodců jednu ze zvířecích plastik odnesl spolu s jinými předměty.

Následně sochu prodal Cecilu Rhodesovi, kterému prý připomínala podobné artefakty, jež spatřil v Africe. Nález ho utvrzoval v tom, že jde o pozůstatky působení vyspělé kultury snad egyptské nebo fénické. Ale nevěřil, že by mohlo jít o dílo Bantuů.

Lokalita bez hrobů

Český cestovatel Josef Vágner uvádí, že se Bantuové do míst, kde leží Velké Zimbabwe, přistěhovali až v 11. století. Vágnerovo tvrzení tedy nevylučuje možnost, že pevnost opravdu stavěli oni. Přesto nejsme o mnoho chytřejší.

Archeologové a antropologové ve spolupráci s historiky umějí vytvořit představu dávného života z nálezů lidských a zvířecích kostí. Dokážou přiblížit, jak lidé žili, jak se stravovali, jakými chorobami trpěli.

Jenže tady jakékoli ostatky chybějí, navzdory tomu, že odhady vědců říkají, že zde mohlo žít minimálně 10 000 lidí, možná však i dvojnásobek. Jenže široko daleko nejsou žádné hroby.

Neobstojí ani námitka, že mrtvé mohli spalovat, v takovém případě by existovalo například pietní místo. Po pozůstatcích minulých životů tu ale nenajdeme ani stopy.

Vědci sice připouštějí, že tvůrci kamenného zázraku v Zimbabwe mohli být i černé pleti, ale ani to nedává odpověď, proč a jak stavba vznikla a k čemu sloužila.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz