Co do počtu věží a rozhleden patří Česko k velmocem. Víte, která věž je v tuzemsku nejvyšší, nebo že máme vlastní šikmou věž, která zdatně konkuruje té v italské Pise?
Nejvyšší věž Česka
Žižkovský vysílač v Praze
Skutečně nejvyšší českou věží je sice televizní vysílač Buková hora, nicméně není veřejnosti přístupná. Avšak hned na druhém místě se nachází žižkovská televizní věž, která spoluutváří charakteristické panorama Prahy.
Je vysoká 216 metrů a dostat se na vyhlídku je možné výtahem. Kromě toho zde najdete také luxusní restauraci, která je oblíbeným místem pro romantické večeře ve dvou s výhledem na Prahu.
Tělo věže zdobí sochy miminek, lezoucích k vrcholu, vytvořené známým výtvarníkem Davidem Černým. V noci je věž nasvícena barvami trikolory, a tak je pohled na ni skutečně ohromující.
Kostelní věž až do nebes
Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni
Člověk by předpokládal, že nejvyšší kostelní věž potkáte kupříkladu na Chrámu sv. Víta v Praze. To je ovšem velký omyl. Najdete ji totiž v Plzni, kde zdobí gotickou katedrálu sv. Bartoloměje. Pyšní se výškou 102 metrů a v Plzni stojí již od 16. století.
Na věž je možné mimo zimní období v lednu a únoru vystoupit a pokochat se jak pohledem do okolí, tak místními zvony. Další zajímavostí je Šternberská kaple, kterou zde nechal významný šlechtický rod vystavět a která se měla stát jejich pohřební kaplí. Pokud budete mít cestu kolem, rozhodně kromě pivovaru navštivte i katedrálu!
Šikmá věž v Čechách
Vypravte se do Ústí nad Labem
Do italské Pisy se turisté každoročně vydávají, aby si mohli prohlédnout zdejší šikmou věž. Pokud se letos tak daleko na jih nedostanete, nemusíte být smutní. Podobnou věž totiž najdete za humny, přesněji řečeno v Ústí nad Labem.
Věž chrámu Nanebevzetí Panny Marie se totiž od své původní osy odklání o celé dva metry, díky čemuž je čtvrtou nejšikmější věží na světě.
Není to samo sebou, ale následkem bombardování v roce 1945. Místní radní se rozhodli věž zpřístupnit veřejnosti a nechali tu postavit dvě spirálovitá schodiště.
Letos zdejší farnost oslaví 700 let od svého vzniku a při této příležitosti se na vrcholek věže podívají první návštěvníci.
Výhled na Rumcajsův revír
Valdická brána v Jičíně
Renesanční brána s věží, která se tyčí nad jičínským náměstím, byla postavena v roce 1567. Tehdy ještě byla součástí městského opevnění, zatímco dnes již stojí solitérně.
Z jejího vrcholku je vidět Sněžka nebo Ještěd a kromě toho se v jejích prostorách často konají různé výstavy. Prohlédnout si můžete také hodinový stroj, který se dodnes zachoval v původním stavu.
Pokud tedy všech 156 schodů do 52 metrů vysoké věže zdoláte, určitě toho nebudete litovat.
Rozhledna s výhledem na pevnost
Věž na Anenském vrchu
V Orlických horách se nedaleko Rychnova nad Kněžnou nachází Anenský vrch. Na něm stojí dřevěná věž se železným schodištěm, vysoká 12 metrů. Výhled na Orlické hory a Králický Sněžník vás jistě uchvátí. Není to však zdaleka to jediné, na co se zde můžete dívat.
Věž totiž stojí přímo uprostřed vojenské pevnosti Hanička, sestávající z mnoha bunkrů. Na místě se nachází také muzeum vojenské historie, a tak si výlet užijí i pánové, kterým procházky v přírodě nic moc neříkají.
Na skok do Babylonské říše
Rozhledna Krásno
Na Sokolovsku, přesněji řečeno u městečka Krásno, stojí stejnojmenná rozhledna. Není to ale obyčejná věž. Její architektonická podoba ze všeho nejvíce připomíná proslulou Babylónskou věž známou z Bible.
Postavena byla ve 30. letech minulého století a za války se jmenovala Stráž Adolfa Hitlera. Tento název dnes již naštěstí nenese. Na její vrcholek vede 120 schodů vedených vně věže, které návštěvníky zavedou až do výšky 25 metrů.
Pokochat se zde můžete především výhledem na Klínovec v Krušných horách nebo na Doupovské hory.