Hurvínek, žehlička, kafemlejnek… Víte, co mají tato slova společného? Milovníci historických vlaků vědí, že jsou to názvy lokomotiv, na které se můžete při svých toulkách zajet podívat.
Romantická lokálka
Každou sobotu a neděli a také o svátcích se můžete svést (za normálního stavu) „hurvínkem“. Přezdívá se tak Kamenickému motoráčku – historickému vlaku, který jezdí po malebné železnici z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.
Trať je dlouhá asi 5 km a nachází se na pomezí Českého Švýcarska a Lužických hor. Po cestě můžete navštívit sklářské muzeum, bývalou leteckou továrnu Rabštejn, muzeum psacích strojů v České Kamenici nebo zříceninu hradu Kamenice.
Za žehličkou do garáže
Žehličkou se v železničářské hantýrce nazývá posunovací elektrická lokomotiva. Její zmenšený model si můžete prohlédnout v Máchově ulici v Domažlicích.
V garáži pana Jaroslava Šimáčka, která je rájem pro všechny milovníky vlaků i vláčků, se skrývá stanice Máchovice, a tou projíždějí nejrůznější lokomotivy s vagony již řadu let. Připravte se na železniční show se spoustou překvapení.
O příjemnou zábavu se postará také železniční muzeum. Co v něm uvidíte? Například staré nádražní telefony, signální trumpetky, cedule z lokomotiv, pečetidla, návěstní lampy, staré nádražácké čepice a uniformy nebo originální lepenkové jízdenky.
Na památku jednu takovou jízdenku dostanete, a dokonce si ji můžete i sami „cvaknout“ starými originálními nostalgickými kleštěmi.
Kafemlejnek z Lužné (úvodní foto)
V nabídce výletů za starými lokomotivami nemůže chybět pozvánka do největšího železničního muzea u nás. Nachází se v nádherné přírodě na okraji křivoklátských lesů, v Lužné u Rakovníka. Areál železničního muzea je báječným místem pro relaxaci!
Při prohlídce muzea uvidíte osobní a především nákladní vozy z různých časových období. Vedle kafemlejnka například všudybylku, velkého bejčka, skaličáka nebo papouška.