Domů     Bulharsko s vůní růží
Bulharsko s vůní růží

Najdete tu pláže, moře, hory, starobylá města, na své si přijdou ti, kdo se o dovolené chtějí hlavně bavit, i ti, kteří hledají zajímavosti a klid v duši.

Možná jste v Bulharsku už byli. Češi sem jezdili vždycky rádi a dá se říci, že tahle náklonnost trvá dodnes. A nebude to jen tím, že jsou zde pro našince docela příznivé ceny.

Pokud nechcete jen ležet na plážích, měli byste vědět, že v Bulharsku je co objevovat. Pojďte se s námi vydat do míst, která vás nezklamou.

Sozopol je zajímavý ve dne i v noci.
Sozopol je zajímavý ve dne i v noci.

Údolí růží

Rozova dolina se rozprostírá pod jižními svahy Stare planiny od Sofie směrem k pobřeží Černého moře. Většinu léta zde praží slunce, které vysušuje půdu na prach a déšť je velmi vzácný.

Všechno se tu podřizuje květům, které daly údolí jeho jméno a které od poloviny května do začátku června promění čtrnáct tisíc akrů ve voňavou pohádku. V městečku Karlovo v červnu probíhá festival růží.

K dostání je tu růžový džem, růžová brandy – a samozřejmě růžový olej. Říká se, že bulharský růžový olej nemá na světě konkurenci. Nejznámější světoví výrobci parfémů jej používají ve svých recepturách kvůli dvěma základním kvalitám:

Pro zvláštní a jedinečné aroma a proto, že olej parfému dodává dlouhé trvanlivosti. V Údolí růží stojí za vidění i Kazanlak. Město, které je pod ochranou UNESCO, žije z pěstování růží víc než sto let.

Ale abychom nezůstali jen u květin, musíme dodat, že se v této oblasti pěstuje a vyrábí i víno, známá a vynikající je např. odrůda Karlovo Misket (Královský muškát).

Bulharské růže jsou známé po celém světě.
Bulharské růže jsou známé po celém světě.

Město romantiků ­ Nesebar

Tato starobylá rybářská osada, dnes chráněná mezinárodní organizací UNESCO, dlouhodobě vede pomyslný žebříček nejatraktivnějších míst v Bulharsku. To se na něm ale bohužel také podepisuje návalem turistů a prodejem kýčů.

Chcete-li si užít pohled na romantické místo za zachovalými kamennými hradbami, zákoutí s rybářskými čluny, výhledy na písčité duny nedalekého letoviska Slunečné pobřeží či prožít chvíli klidu ve stínu kaváren, přijďte sem ráno nebo v podvečer a nebudete zklamáni.

Pohoří Rila je úchvatné místo. Kdo je navštíví, nezapomene.
Pohoří Rila je úchvatné místo. Kdo je navštíví, nezapomene.

Sozopol – město spásy

Jedno z nejkrásnějších měst na bulharském pobřeží Černého moře má velmi dlouhé dějiny. Založili ho milétští Řekové již v 7. století před Kristem.

Tehdy se město jmenovalo Apollonia a bohatlo především na výrobě uměleckých předmětů ze zlata a stříbra. Na začátku našeho letopočtu byla Apollonia vypleněna Římany, ale ve 4. a 5. století význam přístavu znovu vzrostl. Město dostalo také nový název Sozopol, což znamená město spásy.

To proto, že v tamním klidném zálivu hledaly lodě při bouřích útočiště.

Možná právě tak si tu v šedesátých a sedmdesátých letech dávali dostaveníčko bulharští hippies, malíři, hudebníci a další umělci, až se z toho nakonec zrodil každoroční festival kultury, který s úspěchem pokračuje i dodnes.

Možná se necháte zlákat k vyhlídkové plavbě na plachetnici.
Možná se necháte zlákat k vyhlídkové plavbě na plachetnici.

Veliko Tărnovo – historický symbol Bulharska

První, čeho si všimnete, je dominanta města – vysoký skalnatý kopec Carevec obklopený mohutnými středověkými hradbami, který s okolím spojuje pouze úzký most. Uvnitř areálu hradu se nacházejí zříceniny carských paláců a kostelů.

Od protějšího kopce Trapezica ho odděluje řeka Jantra, která svými klikatými břehy připomíná plazícího se hada. Strmé svahy pod hradbami dosahují i několikasetmetrové výšky.

Celou impozantní scenérii doplňují tisíce malých domků z 18. a 19. století, které z dálky působí, jako by byly postaveny jeden nad druhý a jejich střechy splývaly se skalnatými pahorky. Pro Bulhary je toto město spojeno především s jejich slavnými dějinami.

V roce 1185 bylo Tărnovo vyhlášeno hlavním městem druhé bulharské říše, která si znovu vydobyla nezávislost na Byzanci. Možná vás překvapí, že hranice mocného a bohatého bulharského státu tehdy sahaly ke třem mořím – Černému, Egejskému a Jaderskému.

Právě v té době byly v hlavním městě postaveny velkolepé paláce a množství chrámů, které dodnes uchovávají vzácné poklady bulharského středověkého umění.

V horách se skrývají kláštery, z nichž nejznámější je ten Rilský.
V horách se skrývají kláštery, z nichž nejznámější je ten Rilský.

Horská turistika

Možná vás překvapí, že do Bulharska se jezdí na hory. Nejsou přeplněné turisty, v jezerech se dá koupat, na chatách můžete ochutnávat výbornou bulharskou kuchyni.

Mezi nejnavštěvovanější patří majestátní pohoří Rila, které dosahuje výšky téměř 3 000 metrů, takže se můžete projít doslova po střeše Balkánu.

Najdete tu oblé vrcholky a mělká údolí připomínající obrázky z mongolských stepí i ostré štíty, skalní věže, morény a ledovcová jezera. Uprostřed hor se nachází skvost.

Rilský monastyr – prastarý klášter, vzhledem připomínající opevněný hrad, který si dodnes zachoval svou jedinečnou atmosféru. Setmělý, jen svíčkami osvětlený chrám vonící kadidlem je branou do jiného světa.

Co si dát dobrého?

Bob čorba – fazolová polévka, jejíž chuť se liší podle zvyklostí konkrétní lokality.

Kebapčeta (silně kořeněné, na rožni opékané šišky ze sekaného masa)

Tarator (studená polévka z kyselého mléka, okurek, česneku, ořechů, kopru a olivového oleje)

Kavarma kebap (čubricou kořeněné vepřové maso se zeleninou a feferonkami)

Banička (ovčím sýrem plněný koláč z listového těsta)

Balkava (sladký bulharský zákusek)

Doprava

Letadlem: Do Bulharska můžete letět na některé ze tří letišť – Burgas, Varna a Sofia. Do Burgasu a Varny se lze dostat i přestupem v Sofii nebo chartrovým letem s cestovními kancelářemi. Doba přímého letu je 1 hodina 50 minut.

Autem: Cesta z Česka do Bulharka měří asi 1100 kilometrů, podle toho, odkud kam jedete. Z Moravy do Sofie je to 900 km, dalších 350 km k moři. Z Prahy do Burgasu přes Sofii to dělá asi 1400 km.

Podrobnosti o možných trasách najdete na www.bulharsko.cz.

Autobusem: Pravidelné linkové autobusy jezdí z Prahy a Brna. Cesta autobusem má i přes své menší pohodlí určité výhody. Těmi jsou hlavně cena a údajně i rychlost (cca 24 hodin do Sofie a cca 30 hodin do moří).

Vlakem: Cestování osobními nebo lůžkovými vlaky je pro cestu do Bulharska poměrně dobrou volbou. Výhodou je nejen pohodlí. Na cestu do Bulharska lze využít mezinárodní slevy, díky nimž je cesta vlakem i finančně výhodná.

Foto: Shutterstock, temporatravel.com
Lokalita:
Související články
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz