Domů     Bulharsko s vůní růží
Bulharsko s vůní růží
od 19.10.2020
1

Najdete tu pláže, moře, hory, starobylá města, na své si přijdou ti, kdo se o dovolené chtějí hlavně bavit, i ti, kteří hledají zajímavosti a klid v duši.

Možná jste v Bulharsku už byli. Češi sem jezdili vždycky rádi a dá se říci, že tahle náklonnost trvá dodnes. A nebude to jen tím, že jsou zde pro našince docela příznivé ceny.

Pokud nechcete jen ležet na plážích, měli byste vědět, že v Bulharsku je co objevovat. Pojďte se s námi vydat do míst, která vás nezklamou.

Sozopol je zajímavý ve dne i v noci.
Sozopol je zajímavý ve dne i v noci.

Údolí růží

Rozova dolina se rozprostírá pod jižními svahy Stare planiny od Sofie směrem k pobřeží Černého moře. Většinu léta zde praží slunce, které vysušuje půdu na prach a déšť je velmi vzácný.

Všechno se tu podřizuje květům, které daly údolí jeho jméno a které od poloviny května do začátku června promění čtrnáct tisíc akrů ve voňavou pohádku. V městečku Karlovo v červnu probíhá festival růží.

K dostání je tu růžový džem, růžová brandy – a samozřejmě růžový olej. Říká se, že bulharský růžový olej nemá na světě konkurenci. Nejznámější světoví výrobci parfémů jej používají ve svých recepturách kvůli dvěma základním kvalitám:

Pro zvláštní a jedinečné aroma a proto, že olej parfému dodává dlouhé trvanlivosti. V Údolí růží stojí za vidění i Kazanlak. Město, které je pod ochranou UNESCO, žije z pěstování růží víc než sto let.

Ale abychom nezůstali jen u květin, musíme dodat, že se v této oblasti pěstuje a vyrábí i víno, známá a vynikající je např. odrůda Karlovo Misket (Královský muškát).

Bulharské růže jsou známé po celém světě.
Bulharské růže jsou známé po celém světě.

Město romantiků ­ Nesebar

Tato starobylá rybářská osada, dnes chráněná mezinárodní organizací UNESCO, dlouhodobě vede pomyslný žebříček nejatraktivnějších míst v Bulharsku. To se na něm ale bohužel také podepisuje návalem turistů a prodejem kýčů.

Chcete-li si užít pohled na romantické místo za zachovalými kamennými hradbami, zákoutí s rybářskými čluny, výhledy na písčité duny nedalekého letoviska Slunečné pobřeží či prožít chvíli klidu ve stínu kaváren, přijďte sem ráno nebo v podvečer a nebudete zklamáni.

Pohoří Rila je úchvatné místo. Kdo je navštíví, nezapomene.
Pohoří Rila je úchvatné místo. Kdo je navštíví, nezapomene.

Sozopol – město spásy

Jedno z nejkrásnějších měst na bulharském pobřeží Černého moře má velmi dlouhé dějiny. Založili ho milétští Řekové již v 7. století před Kristem.

Tehdy se město jmenovalo Apollonia a bohatlo především na výrobě uměleckých předmětů ze zlata a stříbra. Na začátku našeho letopočtu byla Apollonia vypleněna Římany, ale ve 4. a 5. století význam přístavu znovu vzrostl. Město dostalo také nový název Sozopol, což znamená město spásy.

To proto, že v tamním klidném zálivu hledaly lodě při bouřích útočiště.

Možná právě tak si tu v šedesátých a sedmdesátých letech dávali dostaveníčko bulharští hippies, malíři, hudebníci a další umělci, až se z toho nakonec zrodil každoroční festival kultury, který s úspěchem pokračuje i dodnes.

Možná se necháte zlákat k vyhlídkové plavbě na plachetnici.
Možná se necháte zlákat k vyhlídkové plavbě na plachetnici.

Veliko Tărnovo – historický symbol Bulharska

První, čeho si všimnete, je dominanta města – vysoký skalnatý kopec Carevec obklopený mohutnými středověkými hradbami, který s okolím spojuje pouze úzký most. Uvnitř areálu hradu se nacházejí zříceniny carských paláců a kostelů.

Od protějšího kopce Trapezica ho odděluje řeka Jantra, která svými klikatými břehy připomíná plazícího se hada. Strmé svahy pod hradbami dosahují i několikasetmetrové výšky.

Celou impozantní scenérii doplňují tisíce malých domků z 18. a 19. století, které z dálky působí, jako by byly postaveny jeden nad druhý a jejich střechy splývaly se skalnatými pahorky. Pro Bulhary je toto město spojeno především s jejich slavnými dějinami.

V roce 1185 bylo Tărnovo vyhlášeno hlavním městem druhé bulharské říše, která si znovu vydobyla nezávislost na Byzanci. Možná vás překvapí, že hranice mocného a bohatého bulharského státu tehdy sahaly ke třem mořím – Černému, Egejskému a Jaderskému.

Právě v té době byly v hlavním městě postaveny velkolepé paláce a množství chrámů, které dodnes uchovávají vzácné poklady bulharského středověkého umění.

V horách se skrývají kláštery, z nichž nejznámější je ten Rilský.
V horách se skrývají kláštery, z nichž nejznámější je ten Rilský.

Horská turistika

Možná vás překvapí, že do Bulharska se jezdí na hory. Nejsou přeplněné turisty, v jezerech se dá koupat, na chatách můžete ochutnávat výbornou bulharskou kuchyni.

Mezi nejnavštěvovanější patří majestátní pohoří Rila, které dosahuje výšky téměř 3 000 metrů, takže se můžete projít doslova po střeše Balkánu.

Najdete tu oblé vrcholky a mělká údolí připomínající obrázky z mongolských stepí i ostré štíty, skalní věže, morény a ledovcová jezera. Uprostřed hor se nachází skvost.

Rilský monastyr – prastarý klášter, vzhledem připomínající opevněný hrad, který si dodnes zachoval svou jedinečnou atmosféru. Setmělý, jen svíčkami osvětlený chrám vonící kadidlem je branou do jiného světa.

Co si dát dobrého?

Bob čorba – fazolová polévka, jejíž chuť se liší podle zvyklostí konkrétní lokality.

Kebapčeta (silně kořeněné, na rožni opékané šišky ze sekaného masa)

Tarator (studená polévka z kyselého mléka, okurek, česneku, ořechů, kopru a olivového oleje)

Kavarma kebap (čubricou kořeněné vepřové maso se zeleninou a feferonkami)

Banička (ovčím sýrem plněný koláč z listového těsta)

Balkava (sladký bulharský zákusek)

Doprava

Letadlem: Do Bulharska můžete letět na některé ze tří letišť – Burgas, Varna a Sofia. Do Burgasu a Varny se lze dostat i přestupem v Sofii nebo chartrovým letem s cestovními kancelářemi. Doba přímého letu je 1 hodina 50 minut.

Autem: Cesta z Česka do Bulharka měří asi 1100 kilometrů, podle toho, odkud kam jedete. Z Moravy do Sofie je to 900 km, dalších 350 km k moři. Z Prahy do Burgasu přes Sofii to dělá asi 1400 km.

Podrobnosti o možných trasách najdete na www.bulharsko.cz.

Autobusem: Pravidelné linkové autobusy jezdí z Prahy a Brna. Cesta autobusem má i přes své menší pohodlí určité výhody. Těmi jsou hlavně cena a údajně i rychlost (cca 24 hodin do Sofie a cca 30 hodin do moří).

Vlakem: Cestování osobními nebo lůžkovými vlaky je pro cestu do Bulharska poměrně dobrou volbou. Výhodou je nejen pohodlí. Na cestu do Bulharska lze využít mezinárodní slevy, díky nimž je cesta vlakem i finančně výhodná.

Foto: Shutterstock, temporatravel.com
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!