Domů     Vodní hrad Švihov: Skvost, který stojí za to vidět zblízka
Vodní hrad Švihov: Skvost, který stojí za to vidět zblízka
od 30.1.2020
1

Pyšná a majestátní pevnost obehnaná vodními příkopy sloužila jako sídlo mocného královského sudího a o mnoho staletí později se stala na čas domovem pro tak kultovní pohádku, jakou jsou Tři oříšky pro Popelku.

Nezapomenutelné zážitky svým návštěvníkům ale nabízí i dnes.

Obránci tvrze vyhlížejí z hradeb, které obepíná vodní příkop. Cítí se bezpečně, ale bedlivě pozorují tábor obléhatelů, nad kterým vlají praporce s kalichem. Tam zatím husité vymýšlejí plán, jak silně chráněný hrad přemoci.

Velitel nakonec vydá rozkaz, aby několik vojáků vzalo místo mečů lopaty a krumpáče.

Ti pak pod rouškou noci tajně prokopali na několika místech valy, které zadržovaly vodu v hradních příkopech. Voda odtekla a posádka tvrze se pak raději sama vzdala.

Možná i to byl důvod, proč se hradní pán Půta Švihovský z Rýzmberka rozhodl v 15. století hrad přestavět a udělat z něj opravdu nedobytnou pevnost.

Obávaný královský sudí

Když v roce 1480 tehdy dvacetiletý Půta Švihovský spojil majetek rábské i švihovské větve, stal se jedním z nejbohatších a záhy i nejvlivnějších mužů v zemi. Vždyť získal postavení nejvyššího sudího Království českého!

Původní tvrz mu brzy začala být malá, sídlo totiž potřeboval impozantní a tentokráte i skutečně nedobytné. Královský sudí ale byl také postavou dost kontroverzní a pověsti jej líčí jako nebývale krutého tyrana.

Nechal prý ve stodole upálit řemeslníky, kterým dlužil za práci na stavbě. Jednoho dne všechny pozval do dřevěné stodoly na hostinu. Jenže místo toho, aby se dočkali lahodných pokrmů, je zavřel a stodolu zapálil.

Traduje se také, že za všechny své hříchy nakonec propadl peklu a ze Švihova jej odnesl sám ďábel. V hradní ložnici je prý dodnes vidět chybějící kus klenby a otvor, kterým ďábel odletěl.

Dílo mistra Rejta

Jisté je však jen to, že monumentální přestavbu Švihova dokončili až Půtovi synové Jindřich a Václav, kteří z Prahy na pomoc povolali mistra architekta Benedikta Rejta.

Slavný stavitel pevností měl už za sebou tak významné projekty, jakým byla třeba přestavba opevnění Pražského hradu v roce 1485. Dalo se tedy očekávat, že jeho návrhy udělají ze Švihova opravdu nedobytnou pevnost.

Po úpravách pak vnitřek tvrze společně s předhradím chránily další hradby s vodním příkopem.

Z něj dnes sice zůstala zachovalá pouze západní část, ale i ta bohatě stačí, abychom si představili velikost celé stavby. Rejt, či jeho stavitelská škola, zřejmě upravil i interiéry hradu, konkrétně stropní klenby, které byly na svou dobu nezvykle novátorské. Velká část Rejtových úprav Švihova se ale bohužel nedochovala.

Od dělení k dluhům

Dva bratři si pak Švihov rozdělili a každý měl vlastní polovinu. Problémem ale začaly být peníze, náročné přestavby rod zadlužily natolik, že nakonec bratři museli hrad prodat.

V roce 1548 tak pevnost obklopenou vodními příkopy koupil Herolt Kavka z Říčan a ze Štěkně. Ani rod Kavků se ale na Švihově dlouho neohřál. Také jim totiž došly peníze a kvůli dluhům se musel hradu zbavit.

Tak se v roce 1598 pevnost stala majetkem svých posledních pánů, významného českého rodu Černínů z Chudenic, kteří jej vlastnili až do konce 2. světové války.

Za vlády Černínů obléhala Švihov švédská vojska, ovšem tam, kde husité uspěli, Švédové už neměli šanci. Ironií je, že se nedobytnost hradu mohla stát důvodem jeho zániku.

Po třicetileté válce se totiž císař Ferdinand III. natolik obával, že by se vodní tvrz mohla stát nedobytným centrem odporu proti Habsburkům, že vydal rozkaz k jeho demolici.

Záchrana před zbouráním

Černínové se samozřejmě snažili ze všech sil, aby demolici přinejmenším oddálili. Pomáhal jim v tom také historik Bohuslav Balbín, který se osobně za zachování pevnosti přimlouval na císařském dvoře. Než byl však demoliční příkaz zrušen, stejně se nějaké bourací práce rozjely.

Těm padla za oběť unikátní část opevnění, která nesla autorský rukopis Benedikta Rejta. Alespoň se však podařilo hrad zachránit. I když jej nečekala nijak světlá budoucnost. V 18. století totiž pak Černínové používali hrad jen jako sýpku a u toho už zůstalo.

Švihov začal chátrat a z jeho bývalé slávy by asi dnes moc nezbylo, kdyby se jej později nesnažil zachránit stát. Bylo to ale také štěstí v neštěstí.

Totiž díky tomu, že pevnost sloužila v podstatě jako sklad, byla ušetřena dalších přestaveb a dochovala se v původní podobě s mnoha jedinečnými detaily.

Najdete Žižku?

Zvláštností na Švihově je také barokní obraz neznámého autora ze 17. století, na kterém lze vidět dobývání hradu Rabí husity a s tím spojenou legendu, podle níž právě tehdy přišel Jan Žižka o své druhé oko.

Z hradní věže prý obránce Přibík Kocovský z Dlouhé Vsi vystřelil šíp, který se zabodl do stromu, a odštípnutá tříska z něj pak připravila vojevůdce o oko.

Zastavení u obrazu patřilo vždy na Švihově k oblíbeným částem hradní prohlídky, protože návštěvníci se na temném plátně snažili najít malou nenápadnou postavičku Jana Žižky.

To je teď mnohem jednodušší, protože původní plátno bylo zrestaurováno. Po rekonstrukci byla také nově zpřístupněna nejvyšší hradní věž s úchvatným výhledem do údolí řeky Úhlavy.

Kromě prohlídky vnitřních komnat se pak můžete také projet na pramici okolo vodního hradního příkopu.

Jiří Mareček

Foto: Mapy.cz
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13