Na poklidné hladině se jemně odráží slunce, zatímco v okolí tepe čilý cestovní ruch. Pobyt u nejkrásnějších vodních oáz je jako balzám na duši, který není třeba si dávkovat, ale naopak lačně vychutnávat. Za kterými vodními unikáty se vyplatí ujet světa kraj?
1. Ledovcový poklad
Je temnější než duše pekelná. Přesto patří Černé jezero na Šumavě k nejvyhledávanějším letním destinacím. Svůj název získalo podle temné hladiny, která nepropustí ani minimum světla.
Zrcadlový efekt přitom nemá na starosti magie, ale několik metrů vysoká vrstva kalu a okolo rostoucí husté lesy. To ale není to jediné, na co milovníky pěšího adrenalinu láká. Působivé je totiž také pro ledovcový „rodokmen“.
K jeho nitru se nejlépe dostanete po žlutě značené trase, která začíná na Špičáckém sedle, anebo po červeně značené hřebenové trase Klubu českých turistů.
2. Brána pekel?
Asi čtyři kilometry od Železné rudy leží jezerní poklad, z něhož dle pověsti stoupají sirné výpary. Možná právě proto si mezi návštěvníky získalo Čertovo jezero jakýsi tajemný romantický šarm, jenž každoročně uchvátí nejednoho dobrodruha.
Kdo by totiž neznal říkanku o pekelníkovi, jenž se marně snažil do svého světa zlákat nevinnou dívčinu. A draze za to zaplatil.
Kromě řádné dávky mystiky je jezero známé pro svůj ledovcový původ – společně s Černým jezerem proto tvoří Národní přírodní rezervaci, jenž byla vyhlášena roku 1911. Na rozdíl od svého souseda je k němu však cesta poněkud trnitá. Ale stojí za to.
Zkušení turisté doporučují „okruh“ kolem oboru jezer. Vyrazit můžete buď ze Špičáckého sedla nebo zvolit trasu z opačného konce, a to od Železné rudy.
3. Romantické veledílo
Připomíná okázalou bránu do pohádkového království na horním toku Labe. A také to nejkrásnější, co lze na vodní hladině v České republice spatřit.
Ne nadarmo byla proto přehrada Les Království roku 1964 povýšena na národní technickou památku, od roku 2010 je památkou kulturní. Spatřit by ji měl skutečně každý. Samotná stavba započala roku 1910 a nesla se v romantizujícím pseudogotickém duchu.
Jak jinak si totiž vysvětlit „ozdobení“ koruny hráze dvěma branami s věžičkami. K jejímu dokončení ale došlo až po konci 1. světové války roku 1920. Autem se k tomuto architektonickému skvostu dostanete ze směru od Dvora Králové nebo Bílé Třemešné.
Veřejnosti je přístupná po celý rok. V zimních měsících vypadá skutečně jako z pohlednice.
4. Vstříc adrenalinu
K dobrodružnému objevování svádí také Dlouhé Stráně v Jeseníkách, jenž patří od roku 2005 k sedmi největším divům České republiky. Za příznivého počasí je z přehrady možné spatřit Petrovy kameny nebo Praděd.
Zatímco z ptačí perspektivy připomíná jakési velkolepé přírodní „oko“, za technologickými kouzly je třeba vydat se do samotného „jádra“ přehrady.
Exkurze se konají každý den, a to v celou hodinu v rozmezí od 08:00–16:00, přičemž předchozí on-line rezervace je nezbytností. Důležité je mít na paměti, že od roku 2009 je nutné užít autobusovou linku, která zájemce vyzvedává před lyžařským areálem Kouty.
Anebo si při cestě na vrchol dopřát nevšední zážitek startující na Medvědí hoře, odkud je to k nádrži zhruba čtyři kilometry po asfaltové cestě. Ti, jenž si raději vychutnávají šum lesa, mohou zvolit dvoukilometrovou značenou turistickou trasu.
Foto: Creativ Commons, Shutterstock, PX FUEL