Vodní zámek Červená Lhota se nachází v jižních Čechách v okrese Jindřichův Hradec a to u vesnice stejného jména. Tak jako obdobně u řady jiných zámků, také zde v 15. století na jeho místě stála jen tvrz. Později byla přestavěna na zámek v renesančním slohu. Zajímavé je, že se původně jmenoval Nová Lhota.
Majiteli zámku bylo několik šlechtických rodů. Svůj současný název Červená Lhota získal podle nápadné červené barvy. Ta vytváří nezaměnitelný a působivý odraz zámku na vodní hladině.
A co vedlo kdysi majitele ke změně barvy zámku? Ta má souvislost s jednou mladou dcerou zámeckého pána. V celém kraji lid věřil v Boha a obracel se k němu ve svých modlitbách.
Mladé šlechtičně zemřela milovaná matka a ona se ve své bezradnosti zmítala v návalu beznaděje. Celé měsíce prochodila kolem jezera a začala být zviklána ve své víře ve spravedlnost Boží.
Nakonec se její víra zcela vytratila a mysl mladé šlechtičny se změnil v prudký odpor ke křesťanství. Ten propukl jednoho rána, když ze zdi svého pokoje sejmula kříž. Prudkým rozmachem jej z okna hodila do jezera.
Ale v tu ránu se náhle začaly dít podivuhodné věci. Obloha se zatměla a do ztemnělé komnaty vletěl čert. Jako by číhal na svoji kořist, popadl mladou dívku a okamžitě s ní zmizel v pekle.
Zůstal po něm pekelný čmoud a zápach. Ale také jedno trvalé znamení. Na světlé omítce u okna komnaty se objevil kříž, údajně vyznačený krví šlechtičny.
Marně se řemeslníci pokoušeli toto krvavé znamení přemalovat či seškrabat. Ale netrvalo dlouho a kříž se opět objevil.
Nezbývalo nic jiného, než celý zámek přebarvit na červenou barvu, aby znamení nebylo nápadné. Ale prý stejně lze i přes toto přebarvení při trochu pozornosti zpozorovat znamení dodnes.
Protože na Červené Lhotě se nevyskytuje žádné zjevení, tak lze doufat, že duše mladé šlechtičny došla posmrtného pokoje. Jen trvale zůstala červená barva zámku.
Zůstává jen otázkou, zda to byl čert, který ukončil její život, nebo snad utajená sebevražda, po níž zůstala krvavá šmouha na omítce?