Východočeský kraj je oblastí plnou kontrastů. V příhraničních oblastech lákají turisty horské stezky a kopcovitý terén, v nížinách to jsou zachovalé hrady a zámky, rodiště známých umělců a rovinaté cesty lemované malebnými skalisky.
Dovolenou ve východních Čechách si užijí sportovci i ti, kdo dávají přednost klidnějším prohlídkám měst a památek.
Můžete si vyšlápnout na kole některý ze známých vrcholů a pokochat se výhledem na krajinu, nebo pokořit některou z pískovcových skal Adršpachu v okrese Náchod, který je jedním z nejoblíbenějších horolezeckých terénů v Česku.
Kraj nabízí i nesčetně památek a známých městeček, pochází odsud totiž celá řada umělců – například Bedřich Smetana, Alois Jirásek či Bohuslav Martinů.
Hradec, nebo Pardubice?
Kdo žije ve východočeském kraji, mohl by vyprávět o takřka legendární rivalitě mezi obyvateli jeho největších měst – Hradce Králové a Pardubic.
Dvě velká krajská města leží jen 20 kilometrů od sebe, což neustále vybízí k soupeření o to, které je krásnější, a kde se lépe žije.
Naštěstí je tato konkurence brána spíše s nadsázkou, jelikož jak Hradec Králové, tak Pardubice, jsou významnými kulturními centry s bohatou historií, rozvinutým průmyslem a příjemnými parky.
Hradec Králové je proslulý moderními stavbami, jejichž autory jsou zejména dva slavní architekti, Jan Kotěra a Josef Gočár. Také jejich zásluhou se městu někdy přezdívá salon republiky.
Pardubice jsou zase proslavené perníkem, který se zde vyrábí už od 16. století a je mnohými považován za nejlepší v České republice.
Co vám nesmí ujít?
Když navštívíte Hradec Králové, vaše kroky by měly nejprve vést na Velké náměstí, kde se nachází Infocentrum, a můžete začít prohlídku po historické části města. Ta je dlouhá 2,5 kilometru a nachází se na ní celkem 13 zastavení u významných hradeckých památek.
Z těch nejzajímavějších je to Bílá věž, z níž je krásný výhled nejen na město, ale i na vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Otevřená je denně od 9 do 18 hodin. Poslední vstup je 60 minut před koncem otevírací doby.
V Pardubicích je dominantou zdejší zámek z přelomu 15. a 16. století a konají se v něm komentované prohlídky. Známý je také „Rumburakův hrad“ ze seriálu Arabela, skutečným jménem Kunětická hora, který se nachází nedaleko města a určitě stojí za návštěvu.
Krkonoše a Orlické hory
Prohlídkou velkoměst se sice obohatíte o řadu vědomostí a kulturních zážitků, nic však nedodá tolik blahodárné energie jako procházka do přírody.
Pokud vám navíc nedělá problémy kopcovitý terén, odměnou vám budou liduprázdné stezky, nedotčená krajina i úchvatné výhledy. Ve východočeském kraji jsou nejznámějším pohořím Krkonoše, ovšem nejsou jediné.
Na východě republiky se totiž rozkládají i malebné Orlické hory, které jsou oblíbeným turistickým centrem, protože kromě zimních lyžařských středisek nabízejí i řadu atrakcí pro pěší turistiku.
Významná centra Krkonoš
V Krkonoších si můžete vybrat z několika zajímavých středisek. Prvním je Harrachov, město typické sklářskou výrobou a také skokanskými můstky pro skoky a lety na lyžích. V jejich blízkosti začíná tzv. Harrachova cesta podél krásných Mumlavských vodopádů.
Od nich se dá pokračovat dále na Voseckou boudu či na Labskou boudu, která leží v blízkosti dalšího významného krkonošského centra, Špindlerova Mlýna. Z tohoto města se dají podnikat výlety na řadu významných přírodních památek a turistických chat.
Špindlerovští se navíc zaměřují na různé adrenalinové a sportovní zážitky pro turisty. V provozu je tu celoročně například 1,4 kilometru dlouhá bobová dráha. Ve východočeském kraji také nesmíte vynechat návštěvu nejvyšší hory Česka – Sněžky.
Tento vrchol ležící ve výšce 1603 m. n. m. se dá pokořit buďto pěšky, nebo lanovkou, která vede z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu, kde můžete vystoupit.
Pokud se rozhodnete jít po svých, zvolit můžete trasu Obřím dolem kolem Slezské boudy, která je dlouhá přibližně 8 kilometrů, nebo asi o kilometr kratší cestu přes Růžohorky a Růžovou horu.
Zajímavosti Orlických hor
Nejznámější turistickou stezkou v Orlických horách je Jiráskova cesta, která je dlouhá 170 kilometrů a vede kolem významných přírodních a historických objektů. Orlické hory jsou typické pro zdejší vojenské bunkry.
Nejznámějším je dělostřelecká tvrz Hanička, která byla vybudována mezi lety 1936–1938 jako součást československého opevnění a dnes se tam konají prohlídky zaměřené na válečné a poválečné období a vojenskou techniku.
Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná nacházející se asi 3 kilometry od obce Deštné v Orlických horách. V minulosti zde bylo několik rozhleden, dnes tu již bohužel nestojí žádná.
Oblíbeným turistickým místem je však horská osada Šerlich, asi 3,5 kilometru od Deštného, kde stojí chata, jejímuž otevření asistoval slavný spisovatel Alois Jirásek.
V jejím okolí je několik cyklostezek, naučná stezka, rozhledna a můžete odsud přejít i do Polska.