Domů     VÝCHODNÍ ČECHY: Do vysokých hor či po stopách velikánů
VÝCHODNÍ ČECHY: Do vysokých hor či po stopách velikánů
od 14.6.2022
1

Východočeský kraj je oblastí plnou kontrastů. V příhraničních oblastech lákají turisty horské stezky a kopcovitý terén, v nížinách to jsou zachovalé hrady a zámky, rodiště známých umělců a rovinaté cesty lemované malebnými skalisky.

Dovolenou ve východních Čechách si užijí sportovci i ti, kdo dávají přednost klidnějším prohlídkám měst a památek.

Můžete si vyšlápnout na kole některý ze známých vrcholů a pokochat se výhledem na krajinu, nebo pokořit některou z pískovcových skal Adršpachu v okrese Náchod, který je jedním z nejoblíbenějších horolezeckých terénů v Česku.

Kraj nabízí i nesčetně památek a známých městeček, pochází odsud totiž celá řada umělců – například Bedřich Smetana, Alois Jirásek či Bohuslav Martinů.

Pardubice
Pardubice

Hradec, nebo Pardubice?

Kdo žije ve východočeském kraji, mohl by vyprávět o takřka legendární rivalitě mezi obyvateli jeho největších měst – Hradce Králové a Pardubic.

Dvě velká krajská města leží jen 20 kilometrů od sebe, což neustále vybízí k soupeření o to, které je krásnější, a kde se lépe žije.

Naštěstí je tato konkurence brána spíše s nadsázkou, jelikož jak Hradec Králové, tak Pardubice, jsou významnými kulturními centry s bohatou historií, rozvinutým průmyslem a příjemnými parky.

Hradec Králové je proslulý moderními stavbami, jejichž autory jsou zejména dva slavní architekti, Jan Kotěra a Josef Gočár. Také jejich zásluhou se městu někdy přezdívá salon republiky.

Pardubice jsou zase proslavené perníkem, který se zde vyrábí už od 16. století a je mnohými považován za nejlepší v České republice.

Co vám nesmí ujít?

Když navštívíte Hradec Králové, vaše kroky by měly nejprve vést na Velké náměstí, kde se nachází Infocentrum, a můžete začít prohlídku po historické části města. Ta je dlouhá 2,5 kilometru a nachází se na ní celkem 13 zastavení u významných hradeckých památek.

Z těch nejzajímavějších je to Bílá věž, z níž je krásný výhled nejen na město, ale i na vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Otevřená je denně od 9 do 18 hodin. Poslední vstup je 60 minut před koncem otevírací doby.

V Pardubicích je dominantou zdejší zámek z přelomu 15. a 16. století a konají se v něm komentované prohlídky. Známý je také „Rumburakův hrad“ ze seriálu Arabela, skutečným jménem Kunětická hora, který se nachází nedaleko města a určitě stojí za návštěvu.

„Rumburakův hrad“ - Kunětický hora
„Rumburakův hrad“ – Kunětický hora

Krkonoše a Orlické hory

Prohlídkou velkoměst se sice obohatíte o řadu vědomostí a kulturních zážitků, nic však nedodá tolik blahodárné energie jako procházka do přírody.

Pokud vám navíc nedělá problémy kopcovitý terén, odměnou vám budou liduprázdné stezky, nedotčená krajina i úchvatné výhledy. Ve východočeském kraji jsou nejznámějším pohořím Krkonoše, ovšem nejsou jediné.

Na východě republiky se totiž rozkládají i malebné Orlické hory, které jsou oblíbeným turistickým centrem, protože kromě zimních lyžařských středisek nabízejí i řadu atrakcí pro pěší turistiku.

Mumlavské vodopády
Mumlavské vodopády

Významná centra Krkonoš

V Krkonoších si můžete vybrat z několika zajímavých středisek. Prvním je Harrachov, město typické sklářskou výrobou a také skokanskými můstky pro skoky a lety na lyžích. V jejich blízkosti začíná tzv. Harrachova cesta podél krásných Mumlavských vodopádů.

Od nich se dá pokračovat dále na Voseckou boudu či na Labskou boudu, která leží v blízkosti dalšího významného krkonošského centra, Špindlerova Mlýna. Z tohoto města se dají podnikat výlety na řadu významných přírodních památek a turistických chat.

Špindlerovští se navíc zaměřují na různé adrenalinové a sportovní zážitky pro turisty. V provozu je tu celoročně například 1,4 kilometru dlouhá bobová dráha. Ve východočeském kraji také nesmíte vynechat návštěvu nejvyšší hory Česka – Sněžky.

Tento vrchol ležící ve výšce 1603 m. n. m. se dá pokořit buďto pěšky, nebo lanovkou, která vede z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu, kde můžete vystoupit.

Pokud se rozhodnete jít po svých, zvolit můžete trasu Obřím dolem kolem Slezské boudy, která je dlouhá přibližně 8 kilometrů, nebo asi o kilometr kratší cestu přes Růžohorky a Růžovou horu.

Masarykova chata - Deštné v Orlických horách
Masarykova chata – Deštné v Orlických horách

Zajímavosti Orlických hor

Nejznámější turistickou stezkou v Orlických horách je Jiráskova cesta, která je dlouhá 170 kilometrů a vede kolem významných přírodních a historických objektů. Orlické hory jsou typické pro zdejší vojenské bunkry.

Nejznámějším je dělostřelecká tvrz Hanička, která byla vybudována mezi lety 1936–1938 jako součást československého opevnění a dnes se tam konají prohlídky zaměřené na válečné a poválečné období a vojenskou techniku.

Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná nacházející se asi 3 kilometry od obce Deštné v Orlických horách. V minulosti zde bylo několik rozhleden, dnes tu již bohužel nestojí žádná.

Oblíbeným turistickým místem je však horská osada Šerlich, asi 3,5 kilometru od Deštného, kde stojí chata, jejímuž otevření asistoval slavný spisovatel Alois Jirásek.

V jejím okolí je několik cyklostezek, naučná stezka, rozhledna a můžete odsud přejít i do Polska.

Foto:
Předchozí článek
reklama
Související články
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten čtverec je pravi
Některé hrady jsou dnes už jen hromadami kamení, jiné ani v rozvalinách neztratily svou atmosféru a úctyhodnost. Přesně takový je Krašov, jehož kouzlo nevyprchalo ani téměř po tisíci letech od jeho založení. Málokterý český hrad se může pochlubit tak dlouhou historií jako Krašov, vypínající se na skalním ostrohu nad řekou Berounkou. Založil ho už někdy kolem roku 1232 rod Hroznatovců a měl nejen
Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově. Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, poz
25.5.2023
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Projedeme-li třebíčskou ulicí U Větrníku, už zdálky uvidíme důvod jejího pojmenování. Na mírném návrší se tu vypíná stavba, kterou bychom očekávali spíš v Holandsku, domovině větrných mlýnů. Ale tenhle větrný mlýn je místní a má dlouhou historii. Na počátku 19. století bychom v Třebíči našli mnoho řemeslníků, ale docela velkou část z nich tvořili koželuhové. Poptávka po jejich produktech stále ro
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Minizahrádka ve skle
panidomu.cz
Minizahrádka ve skle
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře