Domů     VÝCHODNÍ ČECHY: Do vysokých hor či po stopách velikánů
VÝCHODNÍ ČECHY: Do vysokých hor či po stopách velikánů
od 14.6.2022
1

Východočeský kraj je oblastí plnou kontrastů. V příhraničních oblastech lákají turisty horské stezky a kopcovitý terén, v nížinách to jsou zachovalé hrady a zámky, rodiště známých umělců a rovinaté cesty lemované malebnými skalisky.

Dovolenou ve východních Čechách si užijí sportovci i ti, kdo dávají přednost klidnějším prohlídkám měst a památek.

Můžete si vyšlápnout na kole některý ze známých vrcholů a pokochat se výhledem na krajinu, nebo pokořit některou z pískovcových skal Adršpachu v okrese Náchod, který je jedním z nejoblíbenějších horolezeckých terénů v Česku.

Kraj nabízí i nesčetně památek a známých městeček, pochází odsud totiž celá řada umělců – například Bedřich Smetana, Alois Jirásek či Bohuslav Martinů.

Pardubice
Pardubice

Hradec, nebo Pardubice?

Kdo žije ve východočeském kraji, mohl by vyprávět o takřka legendární rivalitě mezi obyvateli jeho největších měst – Hradce Králové a Pardubic.

Dvě velká krajská města leží jen 20 kilometrů od sebe, což neustále vybízí k soupeření o to, které je krásnější, a kde se lépe žije.

Naštěstí je tato konkurence brána spíše s nadsázkou, jelikož jak Hradec Králové, tak Pardubice, jsou významnými kulturními centry s bohatou historií, rozvinutým průmyslem a příjemnými parky.

Hradec Králové je proslulý moderními stavbami, jejichž autory jsou zejména dva slavní architekti, Jan Kotěra a Josef Gočár. Také jejich zásluhou se městu někdy přezdívá salon republiky.

Pardubice jsou zase proslavené perníkem, který se zde vyrábí už od 16. století a je mnohými považován za nejlepší v České republice.

Co vám nesmí ujít?

Když navštívíte Hradec Králové, vaše kroky by měly nejprve vést na Velké náměstí, kde se nachází Infocentrum, a můžete začít prohlídku po historické části města. Ta je dlouhá 2,5 kilometru a nachází se na ní celkem 13 zastavení u významných hradeckých památek.

Z těch nejzajímavějších je to Bílá věž, z níž je krásný výhled nejen na město, ale i na vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Otevřená je denně od 9 do 18 hodin. Poslední vstup je 60 minut před koncem otevírací doby.

V Pardubicích je dominantou zdejší zámek z přelomu 15. a 16. století a konají se v něm komentované prohlídky. Známý je také „Rumburakův hrad“ ze seriálu Arabela, skutečným jménem Kunětická hora, který se nachází nedaleko města a určitě stojí za návštěvu.

„Rumburakův hrad“ - Kunětický hora
„Rumburakův hrad“ – Kunětický hora

Krkonoše a Orlické hory

Prohlídkou velkoměst se sice obohatíte o řadu vědomostí a kulturních zážitků, nic však nedodá tolik blahodárné energie jako procházka do přírody.

Pokud vám navíc nedělá problémy kopcovitý terén, odměnou vám budou liduprázdné stezky, nedotčená krajina i úchvatné výhledy. Ve východočeském kraji jsou nejznámějším pohořím Krkonoše, ovšem nejsou jediné.

Na východě republiky se totiž rozkládají i malebné Orlické hory, které jsou oblíbeným turistickým centrem, protože kromě zimních lyžařských středisek nabízejí i řadu atrakcí pro pěší turistiku.

Mumlavské vodopády
Mumlavské vodopády

Významná centra Krkonoš

V Krkonoších si můžete vybrat z několika zajímavých středisek. Prvním je Harrachov, město typické sklářskou výrobou a také skokanskými můstky pro skoky a lety na lyžích. V jejich blízkosti začíná tzv. Harrachova cesta podél krásných Mumlavských vodopádů.

Od nich se dá pokračovat dále na Voseckou boudu či na Labskou boudu, která leží v blízkosti dalšího významného krkonošského centra, Špindlerova Mlýna. Z tohoto města se dají podnikat výlety na řadu významných přírodních památek a turistických chat.

Špindlerovští se navíc zaměřují na různé adrenalinové a sportovní zážitky pro turisty. V provozu je tu celoročně například 1,4 kilometru dlouhá bobová dráha. Ve východočeském kraji také nesmíte vynechat návštěvu nejvyšší hory Česka – Sněžky.

Tento vrchol ležící ve výšce 1603 m. n. m. se dá pokořit buďto pěšky, nebo lanovkou, která vede z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu, kde můžete vystoupit.

Pokud se rozhodnete jít po svých, zvolit můžete trasu Obřím dolem kolem Slezské boudy, která je dlouhá přibližně 8 kilometrů, nebo asi o kilometr kratší cestu přes Růžohorky a Růžovou horu.

Masarykova chata - Deštné v Orlických horách
Masarykova chata – Deštné v Orlických horách

Zajímavosti Orlických hor

Nejznámější turistickou stezkou v Orlických horách je Jiráskova cesta, která je dlouhá 170 kilometrů a vede kolem významných přírodních a historických objektů. Orlické hory jsou typické pro zdejší vojenské bunkry.

Nejznámějším je dělostřelecká tvrz Hanička, která byla vybudována mezi lety 1936–1938 jako součást československého opevnění a dnes se tam konají prohlídky zaměřené na válečné a poválečné období a vojenskou techniku.

Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná nacházející se asi 3 kilometry od obce Deštné v Orlických horách. V minulosti zde bylo několik rozhleden, dnes tu již bohužel nestojí žádná.

Oblíbeným turistickým místem je však horská osada Šerlich, asi 3,5 kilometru od Deštného, kde stojí chata, jejímuž otevření asistoval slavný spisovatel Alois Jirásek.

V jejím okolí je několik cyklostezek, naučná stezka, rozhledna a můžete odsud přejít i do Polska.

Foto:
Předchozí článek
reklama
Související články
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).