Domů     VÝCHODNÍ ČECHY: Do vysokých hor či po stopách velikánů
VÝCHODNÍ ČECHY: Do vysokých hor či po stopách velikánů

Východočeský kraj je oblastí plnou kontrastů. V příhraničních oblastech lákají turisty horské stezky a kopcovitý terén, v nížinách to jsou zachovalé hrady a zámky, rodiště známých umělců a rovinaté cesty lemované malebnými skalisky.

Dovolenou ve východních Čechách si užijí sportovci i ti, kdo dávají přednost klidnějším prohlídkám měst a památek.

Můžete si vyšlápnout na kole některý ze známých vrcholů a pokochat se výhledem na krajinu, nebo pokořit některou z pískovcových skal Adršpachu v okrese Náchod, který je jedním z nejoblíbenějších horolezeckých terénů v Česku.

Kraj nabízí i nesčetně památek a známých městeček, pochází odsud totiž celá řada umělců – například Bedřich Smetana, Alois Jirásek či Bohuslav Martinů.

Pardubice
Pardubice

Hradec, nebo Pardubice?

Kdo žije ve východočeském kraji, mohl by vyprávět o takřka legendární rivalitě mezi obyvateli jeho největších měst – Hradce Králové a Pardubic.

Dvě velká krajská města leží jen 20 kilometrů od sebe, což neustále vybízí k soupeření o to, které je krásnější, a kde se lépe žije.

Naštěstí je tato konkurence brána spíše s nadsázkou, jelikož jak Hradec Králové, tak Pardubice, jsou významnými kulturními centry s bohatou historií, rozvinutým průmyslem a příjemnými parky.

Hradec Králové je proslulý moderními stavbami, jejichž autory jsou zejména dva slavní architekti, Jan Kotěra a Josef Gočár. Také jejich zásluhou se městu někdy přezdívá salon republiky.

Pardubice jsou zase proslavené perníkem, který se zde vyrábí už od 16. století a je mnohými považován za nejlepší v České republice.

Co vám nesmí ujít?

Když navštívíte Hradec Králové, vaše kroky by měly nejprve vést na Velké náměstí, kde se nachází Infocentrum, a můžete začít prohlídku po historické části města. Ta je dlouhá 2,5 kilometru a nachází se na ní celkem 13 zastavení u významných hradeckých památek.

Z těch nejzajímavějších je to Bílá věž, z níž je krásný výhled nejen na město, ale i na vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Otevřená je denně od 9 do 18 hodin. Poslední vstup je 60 minut před koncem otevírací doby.

V Pardubicích je dominantou zdejší zámek z přelomu 15. a 16. století a konají se v něm komentované prohlídky. Známý je také „Rumburakův hrad“ ze seriálu Arabela, skutečným jménem Kunětická hora, který se nachází nedaleko města a určitě stojí za návštěvu.

„Rumburakův hrad“ - Kunětický hora
„Rumburakův hrad“ – Kunětický hora

Krkonoše a Orlické hory

Prohlídkou velkoměst se sice obohatíte o řadu vědomostí a kulturních zážitků, nic však nedodá tolik blahodárné energie jako procházka do přírody.

Pokud vám navíc nedělá problémy kopcovitý terén, odměnou vám budou liduprázdné stezky, nedotčená krajina i úchvatné výhledy. Ve východočeském kraji jsou nejznámějším pohořím Krkonoše, ovšem nejsou jediné.

Na východě republiky se totiž rozkládají i malebné Orlické hory, které jsou oblíbeným turistickým centrem, protože kromě zimních lyžařských středisek nabízejí i řadu atrakcí pro pěší turistiku.

Mumlavské vodopády
Mumlavské vodopády

Významná centra Krkonoš

V Krkonoších si můžete vybrat z několika zajímavých středisek. Prvním je Harrachov, město typické sklářskou výrobou a také skokanskými můstky pro skoky a lety na lyžích. V jejich blízkosti začíná tzv. Harrachova cesta podél krásných Mumlavských vodopádů.

Od nich se dá pokračovat dále na Voseckou boudu či na Labskou boudu, která leží v blízkosti dalšího významného krkonošského centra, Špindlerova Mlýna. Z tohoto města se dají podnikat výlety na řadu významných přírodních památek a turistických chat.

Špindlerovští se navíc zaměřují na různé adrenalinové a sportovní zážitky pro turisty. V provozu je tu celoročně například 1,4 kilometru dlouhá bobová dráha. Ve východočeském kraji také nesmíte vynechat návštěvu nejvyšší hory Česka – Sněžky.

Tento vrchol ležící ve výšce 1603 m. n. m. se dá pokořit buďto pěšky, nebo lanovkou, která vede z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu, kde můžete vystoupit.

Pokud se rozhodnete jít po svých, zvolit můžete trasu Obřím dolem kolem Slezské boudy, která je dlouhá přibližně 8 kilometrů, nebo asi o kilometr kratší cestu přes Růžohorky a Růžovou horu.

Masarykova chata - Deštné v Orlických horách
Masarykova chata – Deštné v Orlických horách

Zajímavosti Orlických hor

Nejznámější turistickou stezkou v Orlických horách je Jiráskova cesta, která je dlouhá 170 kilometrů a vede kolem významných přírodních a historických objektů. Orlické hory jsou typické pro zdejší vojenské bunkry.

Nejznámějším je dělostřelecká tvrz Hanička, která byla vybudována mezi lety 1936–1938 jako součást československého opevnění a dnes se tam konají prohlídky zaměřené na válečné a poválečné období a vojenskou techniku.

Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná nacházející se asi 3 kilometry od obce Deštné v Orlických horách. V minulosti zde bylo několik rozhleden, dnes tu již bohužel nestojí žádná.

Oblíbeným turistickým místem je však horská osada Šerlich, asi 3,5 kilometru od Deštného, kde stojí chata, jejímuž otevření asistoval slavný spisovatel Alois Jirásek.

V jejím okolí je několik cyklostezek, naučná stezka, rozhledna a můžete odsud přejít i do Polska.

Foto:
Předchozí článek
reklama
Související články
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání. Nejrozsáhlejší česká zřícenina Někdy na
Orloj v Litomyšli je relativně mladý a skromný, ale přesto stojí za pozornost. Najdete ho na věži staré radnice na Smetanově náměstí. Stejně jako věžní hodiny ho dodala firma Karel Adamec z Čáslavi v roce 1907. Výtvarné řešení desky orloje pochází od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Tomu ovšem v době, kdy pracoval na orloji bylo bylo pouhých dva
Frýdlantský hrad po staletí hlídal bezpečnost obchodních stezek, nenápadně se měnil z gotické pevnost v renesanční pohodlné sídlo, a nakonec v něm majitelé zřídili jednu z prvních hradních expozic v Evropě. Navštívit ho samozřejmě stojí za to i dnes. Pověst praví, že na místě dnešního frýdlantského zámku stála už v roce 1014 mohutná kamenná věž zvaná Indica vysoká 49 metrů, na jejíž ploché střeše
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
nasehvezdy.cz
Leoš Mareš by své manželce snesl modré z nebe
UMarešových nikdy není nuda. Své fanoušky stále baví a ti netrpělivě každý den očekávají, kdy zase Leoš Mareš (48) přijde s nějakou novinkou. Když se nedávno obarvil na blond, lidé nestačili zírat.
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Chtěli mi vzít milované dítě!
skutecnepribehy.cz
Chtěli mi vzít milované dítě!
Dalo by se říct, že jsem prožila mládí v té nejlepší době. Po revoluci se otevřelo tolik možností. Jenže já na jednu až surově doplatila. Zajímá vás, jak to všechno začalo? Bylo mi 22 a měla jsem kamarádku Karlu, která byla o čtyři roky starší. Dvakrát byla jako au pair ve Velké Británii a lákala
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
historyplus.cz
Číhal na Napoleona v Brně tovaryš s puškou?
Vrací se do města až za tmy. Už z dáli Napoleona vítají v Brně dvě zapálené svíce v každém okně. Ne že by Moravané chtěli francouzskému císaři takto vzdát hold. Prostě jim to nařídil… Zvolit správný terén pro zásadní bitvu není jen tak, a proto Napoleon (1769–1821) objíždí v listopadu 1805 okolí Brna, aby si vyhlédl místo chystaného
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
nejsemsama.cz
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
Mnohdy až nesnesitelná bolest, která se s každým krokem jen stupňuje. Patní ostruha se může ozvat kdykoli a většinou za ní stojí nevhodná obuv, obezita, dlouhodobý tlak a přetěžování. Každodenní zátěž nohou si dříve či později vybere svou daň, ať už se jedná o otoky, křečové žíly, nebo různé výrůstky. Patní ostruha se ale řadí mezi ty nejvíc nepříjemné.
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
epochaplus.cz
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
21stoleti.cz
Akademie věd simuluje pobyt na Měsíci
Český záložní astronaut Aleš Svoboda se včera vydal na simulovanou víkendovou misi na Měsíc – s dalšími členy posádky při ní bude provádět různé vědecké a technologické experimenty. Součástí mise je v
Může se člověk sám vznítit?
enigmaplus.cz
Může se člověk sám vznítit?
Může oheň přijít bez varování, zdánlivě odnikud a rozhořet se tak, že během chvilky je z lidského těla hromádka popela? Je spontánní samovznícení reálnou hrozbou? Americký lékař v penzi J. I. Bentl
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10