Kouzelné prostředí křivoklátských lesů skrývá jedinečné železniční muzeum. V těsném sousedství nádraží v lůně okolních lesů se rozkládá bývalé depo s kruhovou rotundou a točnou a množstvím odstavných kolejí.
Na nich lze obdivovat ocelové krasavice od opravdových parních babiček po mnohem mladší elektrické a motorové siláky.
Do Lužné je možné dorazit vlakem od Prahy a Kladna, Rakovníka nebo Chomutova.
Muzeum je také snadno dostupné z Prahy po dálnici směrem na Karlovy Vary a od Nového Strašecí po silnici 237 do Rakovníka.
Výlety do okolí
V okolí muzea je možné vyrazit na procházky po několika naučných stezkách nebo po turistických cestách v okolních lesích.
Výlet do Lužné je možné zkombinovat také s návštěvou míst jako je prezidentský zámek a obora v Lánech, rozhledna na Mackově hoře u Nového Strašecí, historické centrum Rakovníka nebo kouzelný hrad Křivoklát. Po prohlídce muzea se dá vyrazit třeba i na houby do okolních lesů.
Unikátní stroje
V Lužné u Rakovníka jsou doma unikátní historické stroje jako například, heligón, jedna z nejstarších provozuschopných parních lokomotiv v Evropě z roku 1906, malé lokálkové mašinky i veliké barevné rychlíkové lokomotivy mikádo nebo albatros s téměř dvoumetrovými červenými koly.
Zastoupeny jsou zde ale také moderní trakce, které již patří do muzea. Jsou to staré elektrické a motorové lokomotivy a vozy, které už na našich tratích v každodenním provozu nepotkáte.
Starší generace si na ně ale vzpomenou, když zavzpomínají na své dětské cesty k babičce, na chalupu nebo do školy.
Nenechte si ujít
O víkendech nabízí muzeum také svezení na malé průmyslové drážce v otevřeném vagónku a ve vybrané dny je připraven i další doprovodný program, například zatopení některé z parních lokomotiv, která pak jezdí v depu a lidé se mohou svézt malým vláčkem po několik set metrů dlouhé koleji v otevřeném vagóně „dakar“ zahalení do oblaků kouře a páry.
Obdivovat lze ale také železniční modely, návěstidla a různé velké součástky lokomotiv, jako jsou nápravy, motory a jiné díly.