Domů     Zámek Jánský vrch: Středisko vzdělanosti i umění
Zámek Jánský vrch: Středisko vzdělanosti i umění
od 4.9.2023
1

Při procházení zámku Jánský vrch si můžeme připadat jako smetánka. nejen proto, že je to honosné šlechtické sídlo, ale také proto, že zámek po dlouhá staletí vítal největší osobnosti umění i věhlasné učence.

Pověst vypráví o malém pasáčkovi Timlingovi z Javorníku, který toužil zbavit se své chudoby.

Jednoho dne se mu zjevil ďábel přestrojený za myslivce a nabídl mu obchod – pasáček se stane významným mužem a bude bydlet na zámku, ale musí za to vlastní krví podepsat úpis.

Pasáček pak dostal místo zámeckého zahradníka a získal si přízeň knížete, který ho nechal vystudovat a potom ho učinil hejtmanem na javornickém zámku. Když se pak dostavil myslivec, aby Timlingovi připomněl jeho slib, pyšný hejtman ho vyhnal.

Tak se stalo, že jednoho dne ďábel vtrhl do zámku, popadl svého dlužníka a vyletěl s ním oknem tak prudce, že Timlingovi roztříštil hlavu o zámeckou zeď.

Renesanční centrum vzdělanosti

Ve skutečné historii zámku Jánský vrch ve městě Javorník bychom našli spoustu jmen včetně jednoho Tümlinga.

Více bychom si ale mohli zapamatovat piastovského vévodu Bolka I. Svídnického, který na strategicky významném kopci nad Javorníkem někdy na přelomu 13. a 14. století založil hrad.

Po dobytí husity sice poničený a opuštěný hrad pustl, ale zanedlouho ho přece jen čekaly lepší časy. Vratislavský biskup Jan IV. Roth ho nejen koupil, ale rovnou ho začal přestavovat na renesanční zámek.

Jeho práci dokončil až jeho nástupce Jan V. Thurzo a rovnou mu také dal nové jméno Jánský vrch neboli Johannesberg podle patrona svého biskupství sv. Jana Křtitele.

Za jeho panování se Jánský vrch stal významným centrem vzdělanosti a dveře si tu podávaly nejvýznamnější osobnosti své doby včetně Mikuláše Koperníka.

Má snad někdo lepšího kapelníka?

V dalších letech byl zámek sídlem mnoha mocných mužů, k nimž patřil i hejtman Johann Tümling, který zde skutečně zemřel a jehož smrt položila základ oné staré pověsti. Měnili se majitelé a měnily se i architektonické styly.

Po barokní přestavbě přišly úpravy klasicistní včetně založení okrasné zahrady a anglického parku, ale stále platilo, že Jánský vrch s otevřenou náručí vítá umělce i učence.

Měl i vlastní orchestr, jehož kapelník Karel Ditters von Dittersdorf byl nejen nadaný skladatel, houslista a dirigent, ale také autor čtyřiceti oper.

Podle barvy se pozná stáří

Zestátnění čekalo většinu šlechtických sídel hned po druhé světové válce, u Jánského vrchu se tento proces poněkud protáhl, protože bylo třeba nejprve vyřešit majetkové spory mezi českou a polskou církví.

Státu tak zámek patří až od roku 1984 a dnes je také národní kulturní památkou. Po nedávné rekonstrukci můžeme díky zvolené barevnosti fasád lépe odlišit starší a novější části celého komplexu.

Dýmky ze všech koutů světa

Zámek Jánský vrch ve svém nitru uchovává řadu výjimečných předmětů i kolekcí. Zachovala se v něm původní nástěnná výmalba i tapety, a také nábytek je vzácně původní, především ten z 19. století.

A pak jsou tu sbírky, které by jiné podobné objekty mohly Jánskému vrchu jen závidět. Obrazy a umělecké předměty vůbec tvoří velkou část vzácností. Zvláště v zámecké kapli najdeme pozdně gotické sochy sv. Barbory, sv.

Heleny a Panny Marie, které byly vytvořeny v roce 1491. Je tady rozsáhlá sbírka hudebních nástrojů a také neobvyklá kolekce dvou tisíc dýmek ze všech koutů světa od 18. do 20. století, největší svého druhu ve střední Evropě.

Najdeme v ní i cenné unikáty jak hliněné, plechové nebo porcelánové, tak z mořské pěny neboli sepiolitu. Můžeme si tak udělat představu o tom, jaké dýmky se používaly v různých dobách a různých zemích. Jsou tu indiánské kalumety, africké ebenové dýmky i orientální vodní dýmky.

Historická mandlovna i žehlírna

Návštěvníci Jánského vrchu mají na výběr z několika prohlídkových okruhů. Ten základní je zavede do reprezentačních místností i do zámecké kaple a představí nejen původní mobiliář, ale třeba i 200 let staré záclony.

Zlatým hřebem okruhu je pak již zmíněná sbírka dýmek. Pro praktičtěji založené návštěvníky je určitě atraktivní také okruh nazvaný Hospodářské zázemí zámku.

To se na Jánském vrchu na rozdíl od mnoha podobných sídel velice dobře zachovalo, a tak můžeme obdivovat kuchyni, jídelnu služebnictva, byt správce nebo koupelnu, mandlovnu i žehlírnu.

Při procházení obou vnitřních nádvoří si pak určitě povšimneme detailů svědčících o stavebních proměnách zámku v průběhu staletí.

Skladatel a nevděčný svět

Další okruh se v prázdninové době věnuje hostinským pokojům. Svůj pětipokojový byt tu svého času obýval také kapelník a skladatel Karel Ditters s rodinou.

Už o něm víme, že na zdejším zámku během třiceti let zkomponoval 40 komických oper a operet zvaných singspiely. Kromě nich ale složil i 120 symfonií, 35 koncertů a mnoho serenád, divertiment či sonát a jeho díla byla uváděna i na vídeňském dvoře.

Nakonec se však s majiteli zámku nepohodl, musel se odstěhovat a útočiště i klid k dalšímu komponování našel na zámku Červená Lhota v jižních Čechách, kde strávil zbytek života.

Výprava na půdu jedině s helmou

Zajímavou prohlídku nabízí také zámecká půda. K vidění jsou historické krovy z období gotiky i z 18. století, nahlédneme do flankovací věže určené k palbě na obléhatele z boku, a průvodce nás zavede i do místnosti s hodinovým strojem.

Tato trasa je ovšem poněkud fyzicky náročnější, ostatně neobejdeme se bez ochranné helmy, a prohlídku je třeba si pro velký zájem předem rezervovat. Výjimečnou i v evropském měřítku je pak dochované plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří.

Plyn byl na Jánský vrch zaveden v roce 1906 a plynovými lustry se tu svítilo až do roku 1945 i přes částečnou elektrifikaci objektu. V roce 2001 se podařilo zrekonstruovat sedm plynových lamp na vnějším nádvoří.

Kdo pozná pohádku, získává cenu

Velkou část příchozích do zámků tvoří děti, a myslí na ně i na Jánském vrchu. Je tu speciální prohlídkový okruh pro rodiny s dětmi od 4 do 8 let.

Děti nadchne průvodce v dobovém kostýmu, kostýmy si mohou ostatně půjčit i malí návštěvníci, a děti při procházení zámku plní různé úkoly. Podobnou trasu můžeme využít i v zámeckém parku.

Zdejší Pohádková stezka má 11 zastavení s výjevy z pohádek a děti mají poznat, o kterou pohádku se právě jedná.

Co nesmíte minout: Zřícenina hradu Rychleby

Ani ne pět kilometrů. jižně od Jánského vrchu můžeme na skalnatém výběžku Přilbového vrchu nad údolím Račího potoka navštívit zříceninu hradu Rychleby postaveného na konci 13. století.

Svého času byl zcela zasvěcen obranné funkci, o čemž svědčí i to, že k bydlení byly určeny jen dvě malé stavby na pevných hradbách. Do dnešní doby se zachovala obvodová hradba, zbytky dvou budov a věžovité brány.

Prozatím se nepodařilo zjistit, jak se hrad původně jmenoval – své jméno dostal až v průběhu 19. století podle v němčině o něco dříve používaného označení Reichenstein.

Zříceninou je ale hrad už velice dlouho, podle výzkumů zanikl pravděpodobně už za husitských válek.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své