Domů     Zámek Jánský vrch: Středisko vzdělanosti i umění
Zámek Jánský vrch: Středisko vzdělanosti i umění
od 4.9.2023
1

Při procházení zámku Jánský vrch si můžeme připadat jako smetánka. nejen proto, že je to honosné šlechtické sídlo, ale také proto, že zámek po dlouhá staletí vítal největší osobnosti umění i věhlasné učence.

Pověst vypráví o malém pasáčkovi Timlingovi z Javorníku, který toužil zbavit se své chudoby.

Jednoho dne se mu zjevil ďábel přestrojený za myslivce a nabídl mu obchod – pasáček se stane významným mužem a bude bydlet na zámku, ale musí za to vlastní krví podepsat úpis.

Pasáček pak dostal místo zámeckého zahradníka a získal si přízeň knížete, který ho nechal vystudovat a potom ho učinil hejtmanem na javornickém zámku. Když se pak dostavil myslivec, aby Timlingovi připomněl jeho slib, pyšný hejtman ho vyhnal.

Tak se stalo, že jednoho dne ďábel vtrhl do zámku, popadl svého dlužníka a vyletěl s ním oknem tak prudce, že Timlingovi roztříštil hlavu o zámeckou zeď.

Renesanční centrum vzdělanosti

Ve skutečné historii zámku Jánský vrch ve městě Javorník bychom našli spoustu jmen včetně jednoho Tümlinga.

Více bychom si ale mohli zapamatovat piastovského vévodu Bolka I. Svídnického, který na strategicky významném kopci nad Javorníkem někdy na přelomu 13. a 14. století založil hrad.

Po dobytí husity sice poničený a opuštěný hrad pustl, ale zanedlouho ho přece jen čekaly lepší časy. Vratislavský biskup Jan IV. Roth ho nejen koupil, ale rovnou ho začal přestavovat na renesanční zámek.

Jeho práci dokončil až jeho nástupce Jan V. Thurzo a rovnou mu také dal nové jméno Jánský vrch neboli Johannesberg podle patrona svého biskupství sv. Jana Křtitele.

Za jeho panování se Jánský vrch stal významným centrem vzdělanosti a dveře si tu podávaly nejvýznamnější osobnosti své doby včetně Mikuláše Koperníka.

Má snad někdo lepšího kapelníka?

V dalších letech byl zámek sídlem mnoha mocných mužů, k nimž patřil i hejtman Johann Tümling, který zde skutečně zemřel a jehož smrt položila základ oné staré pověsti. Měnili se majitelé a měnily se i architektonické styly.

Po barokní přestavbě přišly úpravy klasicistní včetně založení okrasné zahrady a anglického parku, ale stále platilo, že Jánský vrch s otevřenou náručí vítá umělce i učence.

Měl i vlastní orchestr, jehož kapelník Karel Ditters von Dittersdorf byl nejen nadaný skladatel, houslista a dirigent, ale také autor čtyřiceti oper.

Podle barvy se pozná stáří

Zestátnění čekalo většinu šlechtických sídel hned po druhé světové válce, u Jánského vrchu se tento proces poněkud protáhl, protože bylo třeba nejprve vyřešit majetkové spory mezi českou a polskou církví.

Státu tak zámek patří až od roku 1984 a dnes je také národní kulturní památkou. Po nedávné rekonstrukci můžeme díky zvolené barevnosti fasád lépe odlišit starší a novější části celého komplexu.

Dýmky ze všech koutů světa

Zámek Jánský vrch ve svém nitru uchovává řadu výjimečných předmětů i kolekcí. Zachovala se v něm původní nástěnná výmalba i tapety, a také nábytek je vzácně původní, především ten z 19. století.

A pak jsou tu sbírky, které by jiné podobné objekty mohly Jánskému vrchu jen závidět. Obrazy a umělecké předměty vůbec tvoří velkou část vzácností. Zvláště v zámecké kapli najdeme pozdně gotické sochy sv. Barbory, sv.

Heleny a Panny Marie, které byly vytvořeny v roce 1491. Je tady rozsáhlá sbírka hudebních nástrojů a také neobvyklá kolekce dvou tisíc dýmek ze všech koutů světa od 18. do 20. století, největší svého druhu ve střední Evropě.

Najdeme v ní i cenné unikáty jak hliněné, plechové nebo porcelánové, tak z mořské pěny neboli sepiolitu. Můžeme si tak udělat představu o tom, jaké dýmky se používaly v různých dobách a různých zemích. Jsou tu indiánské kalumety, africké ebenové dýmky i orientální vodní dýmky.

Historická mandlovna i žehlírna

Návštěvníci Jánského vrchu mají na výběr z několika prohlídkových okruhů. Ten základní je zavede do reprezentačních místností i do zámecké kaple a představí nejen původní mobiliář, ale třeba i 200 let staré záclony.

Zlatým hřebem okruhu je pak již zmíněná sbírka dýmek. Pro praktičtěji založené návštěvníky je určitě atraktivní také okruh nazvaný Hospodářské zázemí zámku.

To se na Jánském vrchu na rozdíl od mnoha podobných sídel velice dobře zachovalo, a tak můžeme obdivovat kuchyni, jídelnu služebnictva, byt správce nebo koupelnu, mandlovnu i žehlírnu.

Při procházení obou vnitřních nádvoří si pak určitě povšimneme detailů svědčících o stavebních proměnách zámku v průběhu staletí.

Skladatel a nevděčný svět

Další okruh se v prázdninové době věnuje hostinským pokojům. Svůj pětipokojový byt tu svého času obýval také kapelník a skladatel Karel Ditters s rodinou.

Už o něm víme, že na zdejším zámku během třiceti let zkomponoval 40 komických oper a operet zvaných singspiely. Kromě nich ale složil i 120 symfonií, 35 koncertů a mnoho serenád, divertiment či sonát a jeho díla byla uváděna i na vídeňském dvoře.

Nakonec se však s majiteli zámku nepohodl, musel se odstěhovat a útočiště i klid k dalšímu komponování našel na zámku Červená Lhota v jižních Čechách, kde strávil zbytek života.

Výprava na půdu jedině s helmou

Zajímavou prohlídku nabízí také zámecká půda. K vidění jsou historické krovy z období gotiky i z 18. století, nahlédneme do flankovací věže určené k palbě na obléhatele z boku, a průvodce nás zavede i do místnosti s hodinovým strojem.

Tato trasa je ovšem poněkud fyzicky náročnější, ostatně neobejdeme se bez ochranné helmy, a prohlídku je třeba si pro velký zájem předem rezervovat. Výjimečnou i v evropském měřítku je pak dochované plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří.

Plyn byl na Jánský vrch zaveden v roce 1906 a plynovými lustry se tu svítilo až do roku 1945 i přes částečnou elektrifikaci objektu. V roce 2001 se podařilo zrekonstruovat sedm plynových lamp na vnějším nádvoří.

Kdo pozná pohádku, získává cenu

Velkou část příchozích do zámků tvoří děti, a myslí na ně i na Jánském vrchu. Je tu speciální prohlídkový okruh pro rodiny s dětmi od 4 do 8 let.

Děti nadchne průvodce v dobovém kostýmu, kostýmy si mohou ostatně půjčit i malí návštěvníci, a děti při procházení zámku plní různé úkoly. Podobnou trasu můžeme využít i v zámeckém parku.

Zdejší Pohádková stezka má 11 zastavení s výjevy z pohádek a děti mají poznat, o kterou pohádku se právě jedná.

Co nesmíte minout: Zřícenina hradu Rychleby

Ani ne pět kilometrů. jižně od Jánského vrchu můžeme na skalnatém výběžku Přilbového vrchu nad údolím Račího potoka navštívit zříceninu hradu Rychleby postaveného na konci 13. století.

Svého času byl zcela zasvěcen obranné funkci, o čemž svědčí i to, že k bydlení byly určeny jen dvě malé stavby na pevných hradbách. Do dnešní doby se zachovala obvodová hradba, zbytky dvou budov a věžovité brány.

Prozatím se nepodařilo zjistit, jak se hrad původně jmenoval – své jméno dostal až v průběhu 19. století podle v němčině o něco dříve používaného označení Reichenstein.

Zříceninou je ale hrad už velice dlouho, podle výzkumů zanikl pravděpodobně už za husitských válek.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
historyplus.cz
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
Velekněz mu vlepil do tváře políček a vytahal ho za uši! Následně babylonský král poklekne před bohem Mardukem, aby se vyznal ze své bezúhonnosti. Když odříká naučený text, velekněz ho potvrdí v královském úřadu. Vrátí mu odznaky jeho moci a ještě jednou ho prudce udeří do obličeje! Rituály doprovázejí lidstvo odnepaměti. Již ve starověku poskytovaly
Vyzkoušejte astrodietu!
nejsemsama.cz
Vyzkoušejte astrodietu!
Trápí vás kila navíc a nemůžete se jich zbavit? Vyzkoušejte speciální dietu podle slunečního znamení vašeho horoskopu. Sama poznáte, že výsledky se brzy dostaví! Hvězdy vám poradí, jak na to. Zkuste to spolu s námi. Beran 21. 3. – 20. 4. Jste netrpělivá, a když něco nevychází podle vašich představ, rychle ztrácíte zájem. To platí i pro diety. Proto jezte
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
21stoleti.cz
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou he
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
skutecnepribehy.cz
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
Před lety jsem našla kapesní zrcátko. Líbilo se mi, tak jsem si ho nechala. V odrazu jsem ale vídala tvář cizí vyděšené dívky. Celý život moc ráda chodím do kina. Jednou na sedadle v kinosále zůstalo ležet zdobené kapesní zrcátko. Moc se mi líbilo, tak jsem si ho nechala. Ale to jsem ještě netušila, co mě čeká.
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
epochaplus.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
iluxus.cz
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
Jak hodinářský web Chronoblog uvedl, tak je veřejně známo, že Thilo Mühle, generální ředitel saské společnosti Mühle Glashütte, a jeho syn Dustin jsou zapálení sportovci. Thilo je nadšeným cyklistou a
Snaží se Prachař utajit,  že od něj Sandeva utekla?
nasehvezdy.cz
Snaží se Prachař utajit, že od něj Sandeva utekla?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva (26) podle mnohých spekulací nedávno opustila herce Jakuba Prachaře (40). Sice ho milovala, ale údajně neunesla nátlak na založení rodiny. Každý
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
enigmaplus.cz
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
V americkém státě Texas je od čtyřicátých let minulého století tradován temný duchařský příběh, který začal tragickou srážkou školního autobusu s vlakem. Místem nehody měl být jeden železniční přejezd
Velká postel, velké pohodlí
panidomu.cz
Velká postel, velké pohodlí
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou