Domů     Zámek Kravaře: Skrýš devíti zlatých kachen
Zámek Kravaře: Skrýš devíti zlatých kachen
od 19.4.2022
1

Kravaře jsou nenápadná obec nedaleko Opavy, ale na jejím okraji se skrývá romantický zámek s dlouhou historií a kouzelným parkem, takže by jí mohla větší a významnější města rozhodně závidět.

Všichni si z historie určitě pamatujeme, že císař Rudolf II. propadl vášni pro alchymii a na svém dvoře s otevřenou náručí vítal nejrůznější představitele této tajemné vědy.

Na počátku 17. století se mu představil i polský šlechtic a lékař Michal Sendivoj, který prý v roce 1604 přímo před jeho očima provedl dosud nevídanou transmutaci kovů. To mu zajistilo vysoké postavení a posléze i bohatství.

Působil také v diplomatických službách a ze svého majetku ochotně půjčoval i samotným Habsburkům, za což si vysloužil jejich nehynoucí vděk. Ten mu mimo jiné projevili tím, že mu věnovali zámek v Kravařích na Opavsku.

Kdo objeví zlatý poklad?

Ve chvíli, kdy se nově získaného zámku ujímal, také vznikl soupis majetku.

Díky tomu víme, že Kravaře tehdy byly „rytířským sídlem, ležícím na pěkném novém místě, vystavěném z kamene a cihel a obklopeném valem, k němuž náležely stáje, dva mlýny, pivovar a palírna, chmelnice, rybník, ovocná a květinová zahrada“.

K době, kdy v Kravařích sídlil Sendivoj, pochází zdejší stará legenda. Alchymista, aby ukryl do bezpečí své bohatství, ulil prý ze zlata devět zlatých kachen a nechal je zazdít kdesi v zámku.

Když později na zámku žila lakotná hraběnka Fontaine, rozhodla se stůj co stůj poklad najít. Když se jí to podařilo, přivedla na místo zedníky se zavázanýma očima, kteří čtyři zlaté kachničky vykopali.

Ostatní si hraběnka nechala schované pro horší časy, ale nikdy je už nevyzvedla. A tak pět zlatých kachen stále čeká kdesi v zámeckých zdech, až se najde někdo, kdo k nim objeví cestu.

Požár přepisuje historii

Sendivoj ovšem nebyl tím, kdo Kravaře posunul do nejvyšší zámecké ligy.

Jeho dcera Marie Veronika se provdala za příslušníka mocného rodu Eichendorffů, kteří pak v zájmu lepší reprezentace ve dvacátých letech 18. století proměnili Kravaře v luxusní barokní sídlo.

Když se pak ovšem pro značné zadlužení celého rodu museli zámku zbavit, ten přecházel z jedné ruky do druhé, a nakonec ho v roce 1920 koupil nový československý stát.

Zřídil v něm hospodářskou školu, a to také mohlo být to poslední, co kdysi pyšné Kravaře zažily. Na počátku roku 1937 totiž areál zachvátil ničivý požár, který zanechal zámek doslova v troskách.

Shořela celá střecha, zmizelo vnitřní vybavení, propadly se stropy, zřítilo se vnitřní dřevěné schodiště, nenávratně pryč byly vzácné štuky a fresky. Vzápětí přišla válka, a tak na rekonstrukci neměl nikdo ani pomyšlení.

Objekt se dočkal jen provizorního zastřešení a rozhodnutí o jeho osudu se odkládalo. Když se pak přece jen rozběhla rekonstrukce, trvala až do roku 1970, instalovaná vojensko-politická expozice ale sotva byla tím pravým lákadlem pro návštěvníky.

A tak se až po roce 1989 zámek konečně stal společenským a kulturním centrem města.

Skvost vyrvaný z náruče ohně

Dnes nabízí kravařský zámek stálou expozici, provázející návštěvníky zdejší historií. A bere to opravdu důkladně, protože se dozvíme hodně i o mladší době bronzové, z níž pocházejí archeologické nálezy z okolí.

Stěžejní pozornost je ovšem upřena na dějiny samotného zámku a na osudy jeho majitelů včetně proslulého alchymisty Sendivoje.

Nejvzácnější částí zámku a také jediným místem, které uniklo předválečnému požáru, je osmihranná kaple, překlenutá vysokou kopulí, zasvěcená archandělu Michaelovi, která přiléhá k budově v průčelí směřujícím k parku.

Zůstala tak zachována bohatá výzdoba včetně stropní malby Nanebevzetí Panny Marie z roku 1730, kompletně restaurovaná před dvěma lety.

Autorem fresky s alegorickými výjevy čtyř světadílů a postavami mučedníků je František Řehoř Ignác Eckstein, nejvýznamnější představitel barokní nástěnné malby na Moravě a ve Slezsku.

Obdivovat můžeme také vzácný oltář z dílny opavského sochaře Jana Jiřího Lehnera, který se ve svém díle inspiroval díly věhlasného Matyáše Bernarda Brauna. Kaple je přístupná veřejnosti a dodnes se v ní konají pravidelné mše.

Strom plačící císařovny

Jako jiné zámky také ten Kravařský je obklopen parkem. Ten má v současnosti rozlohu 21 hektarů a založen byl už v době barokní přestavby. Roste v něm na sto druhů stromů a keřů a nejvzácnější exempláře jsou staré i dvě stě let.

Bohužel už mezi nimi není slavný ořešák, pokácený před deseti lety, který pamatoval vznik parku a k němuž se váže pověst, že pod něj přišla plakat císařovna Marie Terezie po prohrané válce s Pruskem.

Historický park jde ovšem s dobou, a tak byla jedna jeho část proměněna v golfové hřiště.

Co nesmíte minout: Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě

Z Kravař nemusíme urazit ani deset kilometrů, abychom se dostali do sousední Opavy. Její nejvýznamnější gotickou památkou je kostel Nanebevzetí Panny Marie na Rybím trhu.

Je typickou ukázkou severoněmecké gotiky, která se ve 14. století notně hlásila o slovo i ve Slezsku. Už zdálky zaujme nejen svou strmou střechou, ale především dvěma věžemi. Ta vyšší dosahuje 102 metrů, a je tak nejvyšší věží ve Slezsku.

Je barokní s typickou bání, zvanou laterna, zatímco druhá, opatřená cimbuřím, je sice o století starší, ale nižší, protože zůstala nedokončena.

Interiér kostela byl bohužel vážně poškozen při požáru města v roce 1689 a další požár v roce 1758 si vyžádal barokní obnovu stavby.

V roce 1995 byl kostel zařazen mezi národní kulturní památky a o rok později se stal konkatedrálou – jedním ze sídelních míst biskupa a kostelem se stejnými výsadami, které náleží katedrále.

Co ještě nesmíte minout: Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích snad ani minout nemůžeme, protože je dobře viditelný už zdaleka. A hned ho poznáme pro jeho typickou kombinaci červených cihel hlavní novogotické lodi a přilehlé bílé renesanční věže.

Ta je o hodně starší než sám kostel, dokončený až na sklonku 19. století, a je v ní například vzácná kamenná křtitelnice z počátku 16. století nebo dva původní zvony.

Kostel je součástí areálu, do kterého patří také hřbitov, fara, ohradní zeď se třemi vstupními branami a bývalý klášter Sester Božího srdce, dnes sídlo městského úřadu.

Foto: Creative Commons, Shutterstock, PX FUEL

Foto:
reklama
Související články
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rod Collaltů: Hostitelé císařů, mecenáši a nepřátelé státu
historyplus.cz
Rod Collaltů: Hostitelé císařů, mecenáši a nepřátelé státu
Panovník opouští zámek svého hostitele a slibuje si, že se zanedlouho vrátí. Byl tu přece tak spokojen! Až za pár týdnů přijede znovu, bude už mít na hlavě císařskou korunu… Italský rod Collaltů získal jméno podle panství Collalto v severní Itálii, ostatně jméno pochází z italského výrazu colle alto neboli vysoký kopec, popisující polohu hradů Collalto a
Za odsouzení atentátu na Heydricha dostal Emil Hácha dárek na čtyřech kolech
epochaplus.cz
Za odsouzení atentátu na Heydricha dostal Emil Hácha dárek na čtyřech kolech
Pěstuje alpinisimus, lyžuje, výborně plave, a to klidně i v ledové vodě, a hlavně s nesmírným potěšením řídí rychlá auta. Zkrátka má rád adrenalinovou zábavu. I takový je prezident Emil Hácha. I když většina lidí vnímá Emila Háchu (1872‒1945) jako starce v područí nacistického vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945), v mládí byl nejenom schopným právníkem, ale
Sejdeme se za 20 let v květnu
skutecnepribehy.cz
Sejdeme se za 20 let v květnu
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal:
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
panidomu.cz
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po
Dokáže být Forejt Burešové věrný?
nasehvezdy.cz
Dokáže být Forejt Burešové věrný?
Půvabná herečka ze seriálu ZOO Eva Burešová (30) na svého partnera, kuchaře a porotce MasterChef Česko Přemka Forejta (37), nedá dopustit. Dokonce se i smířila s tím, že pravidelně několikrát týdně od
Uklidňující barvy roku 2024
rezidenceonline.cz
Uklidňující barvy roku 2024
Každý rok předpovídají přední světoví výrobci nátěrových hmot nové trendy, ovlivňující módu i bydlení. Zvolené odstíny reflektují společenské a kulturní nálady, potřeby a touhy. Letos téměř všichni predikují uklidňující pastelové tóny. Pantone Color Institute, proslulý svým patentovaným systémem, vyhlásil barvou roku jemný, teplý a optimistický odstín Peach Fuzz, inspirovaný zralými broskvemi, který symbolizuje radost a
Vědecké mýty: Skutečně používá člověk jen 10 % kapacity svého mozku?
21stoleti.cz
Vědecké mýty: Skutečně používá člověk jen 10 % kapacity svého mozku?
Podle některých jde o slova Alberta Einsteina, podle jiných poprvé zazněla v předmluvě Carnegiovy knihy Jak získávat přátele a působit na lidi (1936). Tvrzení se nicméně posledních takřka 100 let opak
Jahodové řezy
tisicereceptu.cz
Jahodové řezy
Koláč můžete kombinovat s ovocem podle sezony. Bude chutnat s meruňkami, malinami i borůvkami. Na těsto 4 vejce 150 g másla 250 g hladké mouky 1 lžička prášku do pečiva 130 g moučkového cukr
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
nejsemsama.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Nejznámější českokrumlovské legendy: Proč vznikl místní hrad, vítězství nad čertem i vodní skřítek
enigmaplus.cz
Nejznámější českokrumlovské legendy: Proč vznikl místní hrad, vítězství nad čertem i vodní skřítek
Jihočeské město Český Krumlov je zcela jistě nepochybně silným turistickým lákadlem. Díky jeho bohaté historii zde najdeme i mnoho zajímavých místních legend a pověstí. Jedna z nich se vztahuje také i
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu
epochalnisvet.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant,…ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie!   Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v jeskyni si vás vyhlédl nějaký predátor! Teď opravdu na deodorant není čas, připravte se k
Brněnským barmanům chyběl kávový likér, vyrobili si vlastní
iluxus.cz
Brněnským barmanům chyběl kávový likér, vyrobili si vlastní
Lidi z Baru představují svou novinku – HOAX Coffee Liqueur. Řemeslný likér obsahuje výběrovou kávu z nejudržitelnější brazilské farmy. Co uděláte, když věc, kterou potřebujete, není k sehnání, nebo