Domů     Zámek Lemberk: Romantické sídlo svaté ženy
Zámek Lemberk: Romantické sídlo svaté ženy

Mnozí z nás si jistě ještě vzpomenou na tu slávu, kdy papež Jan Pavel II. v roce 1995 na olomouckém letišti za přítomnosti 200 000 věřících prohlásil za svatou českou šlechtičnu Zdislavu z Lemberka. Dnes se společně můžeme vydat po stopách této výjimečné ženy naší historie.

Na počátku 13. století dospěl král Václav I. k názoru, že si jeho věrný spojenec a místodržitel v Kladsku, Havel z rodu Markvarticů, zaslouží pořádný projev vděčnosti.

Věnoval mu proto území v Podještědí, kde Havel vzápětí na strmém ostrohu kopce Krutina založil vlastní hrad. Ten měl strážit obchodní stezku z Čech do Lužice a dostal tehdy módní německé jméno.

Jenže z původního Löwenbergu lidé postupně udělali lépe se hodící Lemberk. Sám majitel se už zanedlouho psal jako Havel z Lemberka a brzy si také přivedl manželku jménem Zdislava.

Zdislava se narodila jako dcera purkrabího na moravském hradě Veveří, a když se za Havla provdala, odstěhovala se s ním do tenkrát nehostinné podhorské oblasti. Byla to ale žena, která se rozhodně neztratila.

Proslavila se svou dobročinností, a dokonce se o ní říkalo, že umí uzdravovat. Spolu se svým manželem založila v Jablonném městský špitál, dominikánský klášter a kostel a je dodnes považována za patronku rodin a ochránkyni nemocných.

Hrad skrytý v mlze historie

Jak vypadal hrad, v němž Havel se Zdislavou žili, dnes už přesně nikdo neví. Jeho podoba se za staletí měnila stejně jako jeho majitelé.

Navíc někdy v polovině 16. století byl hrad přestaven na pohodlnější renesanční sídlo a z původního hradu zbyla jen jediná věž, a to ještě ne celá. Zato přibylo zámecké křídlo, které po nějaké době dostalo i druhé patro, zdobené psaníčkovými sgrafity.

A dostavby pokračovaly i dál a díky nim dnes můžeme obdivovat i další zámeckou budovu nebo kapli Seslání Ducha svatého z druhé poloviny 17. století s bohatou raně barokní štukovou výzdobou a nástropními malbami Nanebevstoupení Ježíše Krista a Nanebevzetí Panny Marie.

Tu najdeme v patře nad průjezdem třetí zámecké brány a zachovaly se v ní například původní varhany z roku 1723.

Strop plný malovaných příběhů

V zámku na návštěvníky čeká několik prohlídkových okruhů, které je zavedou jak do reprezentačních sálů, tak do soukromých místností i provozních prostor. Jedním z míst, kterým se Lemberk může právem pyšnit, je takzvaný Sál bajek.

Vznikl kolem roku 1610, v době, kdy Lemberk vlastnili pánové z Donína. V hlavním sále nechali zhotovit dřevěný kazetový strop s malovanými náměty ze zvířecích bajek. Strop je 17 metrů dlouhý a téměř deset metrů široký.

Obrazů je celkem 77 a jsou opatřeny vždy dvojveršími, vztahujícími se k Ezopovým bajkám a biblickým textům. Během prohlídky Lemberka bychom neměli vynechat ani vrchnostenskou kancelář z 19. století, zbrojnici nebo dosud funkční černou kuchyni ze 17. století.

Další chloubou zámku je pak Rytířský sál z druhé poloviny 17. století v severním křídle zámku s bohatou štukovou výzdobou, nástropními malbami a freskami s výjevy ze třicetileté války. Zajímavá je také prohlídka zdejší expozice historických stylů.

Zahrnuje jedenáct stylizovaných interiérů ve stylu klasicismu, empíru, biedermeieru, rokoka, neorenesance, secese a kubismu.

Výhled vysoko nad hladomornou

Mohutná válcová věž je to jediné, co se do dnešních dob zachovalo z původního pyšného hradu Havla a Zdislavy. Původní je ovšem pouze spodní část s gotickým oknem. Dostavba na ní už je mladší ze 17. století a také kašna u paty věže je barokní.

Dole si můžeme povšimnout otvoru v podlaze, který vedl do bývalé středověké hladomorny, hluboké zhruba tři metry.

Pětadvacetimetrová věž je přístupná po strmých dřevěných žebříkových schodech, kterých na nás čeká 121. Úzké schodiště je ovšem daní za bezpečnost – zdi ve spodní části věže dosahují až třímetrové tloušťky.

Odměnou za námahu ale bude nádherný výhled především na Lužické hory. Při výstupu jako bychom procházeli staletími. Ze středověké spodní části mineme pozdější barokní nástavbu a skončíme u hodinového stroje, který už ale pochází ze 20. století.

Výprava za čarovnou vodou

Lemberk je natolik spojen s osobností Zdislavy, že není divu, že tuto výjimečnou osobnost připomíná i řada míst přímo na zámku nebo v jeho blízkém okolí.

Kvůli poutníkům byla už v 17. století na zámku zřízena takzvaná Zdislavina světnička, do níž se podle legendy svatá žena uchylovala k rozjímání o samotě a jídlo si nechávala podávat jen malou dírou ve zdi.

Vyjdeme-li ze zámku, můžeme se pak projít ke Zdislavině studánce pod Zdislavinou kaplí. Stojí u ní empírový gloriet z roku 1862 a ve vedlejší skále je vytesaný výklenek se soškou.

Vodě ze studánky je připisována léčivá moc, a právě tuto vodu prý Zdislava používala k léčení nemocných.

Záchrana po bitevní vřavě

Zámek Lemberk má za sebou i jedno období, kdy zcela změnil svůj účel. Za sedmileté války v něm byl totiž zřízen lazaret pro vojáky, zraněné v roce 1758 v bitvě u Hochkirchu, vzdáleného zhruba padesát kilometrů.

Lazaret bohužel nenaplnil očekávání do něj vkládaná. Zásobování vázlo a nedostatek léků způsobil, že v lazaretu zemřelo přibližně 1100 rakouských a pruských vojáků. Jsou pohřbeni v nedalekém lese, na místě, které dnes označuje dřevěný Kříž mrtvých.

Oběti války pak připomíná i pamětní deska, vsazená roku 1901 do zámecké brány. Když už budeme zámek obcházet, neměl by naší pozornosti uniknout ani Bredovský letohrádek, postavený roku 1674 pro kratochvíle zdejšího panstva.

Většího využití se však nikdy nedočkal, a nakonec se proměnil v sídlo lesní správy. V současné době prochází rekonstrukcí, která mu má navrátit původní podobu.

Zámek už je zase jako nový

K zámku Lemberk se dostaneme pohodlně. Leží jen kilometr od obce Lvová a přivede nás k němu červená turistická značka. Parkoviště je bezplatné a skrývá se v někdejším hospodářském dvoře hned pod kopcem.

Na počátku 70. let minulého století se na čas zdálo, že Lemberk je odsouzen k zániku. V létě roku 1971 se totiž zřítila desetimetrová římsa právě v době, kdy nedaleko procházela další výprava návštěvníků.

Odborníci pak zjistili, že střešní krovy a další dřevěné prvky stavby jsou natolik napadeny dřevokaznou houbou, že další využívání zámku by bylo příliš nebezpečné.

Rekonstrukce byla zahájena v roce 1979 a byla opravdu zásadní, od nové elektroinstalace či nových rozvodů vody až po restaurování fresek.

Lemberk se tak dočkal znovuotevření až v roce 1992. Dnes se tu kromě prohlídek pořádají i koncerty nebo divadelní představení a romantické duše se mohou nechat oddat ve zdejší kapli.

Foto:
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
epochalnisvet.cz
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje.
Bratr se dokázal změnit, je z něj slušný člověk
skutecnepribehy.cz
Bratr se dokázal změnit, je z něj slušný člověk
Byla to černá ovce naší rodiny. Všichni jsme nad ním postupně zlomili hůl. Odešel do světa, a když se po letech vrátil, byl z něho někdo úplně jiný. O tom, že se člověk může změnit, jsem přesvědčená. Dokázal mi to můj mladší bratr Štěfan. Od dětství s ním byly jen samé problémy, ve škole se pral, odmlouval a byl neposlušný.
Podivné stvoření jménem mantikora: Z ocasu střílí smrtící šípy!
enigmaplus.cz
Podivné stvoření jménem mantikora: Z ocasu střílí smrtící šípy!
Početná flotila sumatránského prince Sang Nila Utamy (†1347) přiráží k písčitým břehům neznámého ostrova. Plachty většiny lodí jsou roztrhané na cáry a visí z ráhnoví. [gallery ids="152898,152895,
7 snadných kroků, jak na pedikúru
nejsemsama.cz
7 snadných kroků, jak na pedikúru
Kůže na chodidlech je každý den vystavena velké zátěži, proto byste ji měla pravidelně ošetřovat. Pouhé mazání krémem ale nestačí. Zanedbaná péče o chodidla totiž může vést k nepříjemným následkům, jako jsou bolestivé praskliny, záděry nebo zarůstající nehty. Jakou péči byste měla svým nožkám věnovat? 1) Relaxační koupel Základem každé pedikúry je změkčení pokožky chodidel, které lze
Cesta od formule E k výkonnému DS N° 8
iluxus.cz
Cesta od formule E k výkonnému DS N° 8
Společnost DS Automobiles je již deset let aktivním účastníkem šampionátu ABB FIA Formule E, ve kterém se stala lídrem nejen díky sportovním výsledkům, ale především díky intenzivnímu přenosu technolo
Bohdalová otevřeně promluvila o své tajné lásce…
nasehvezdy.cz
Bohdalová otevřeně promluvila o své tajné lásce…
O svém milostném životě hovoří Jiřina Bohdalová (93) jen zřídkakdy. Tentokrát ale udělala výjimku a otevřeně se rozpovídala o své tajné lásce, kterou nebyl nikdo jiný než nedávno zesnulý Alois Švehl
Hrozí nová nemoc od klíšťat?
21stoleti.cz
Hrozí nová nemoc od klíšťat?
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dub
Co rozhodně nepatří do myčky
panidomu.cz
Co rozhodně nepatří do myčky
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
epochaplus.cz
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím,
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Habsburkové si vynutili českou korunu zastrašováním a úplatky
historyplus.cz
Habsburkové si vynutili českou korunu zastrašováním a úplatky
Čeští a moravští páni roztrpčeně hledí jeden na druhého. „Ten si snad z nás dělá legraci,“ honí se jim hlavami. Římský král mezitím symbolicky předává českou korunu nejen svému synovi Rudolfovi – nedávno zvolenému českému králi, nýbrž i svým dalším synům. To je proti všem zárukám, které jim slíbil! Mnozí šlechtici začínají pochybovat, zda-li se
Minimalistická vila v zalesněné krajině
rezidenceonline.cz
Minimalistická vila v zalesněné krajině
Zelené údolí, na jehož svahu by člověk spíše očekával srub, svítí bílá vila. Některé její linie kopírují terén, což přispívá k tomu, že se stává harmonickou součástí neporušené přírody. V přívětivé krajině Dolního Rakouska, kterou po tisíciletí modeloval tok Dunaje, si mladý manželský pár zvolil svůj prostor pro život. Blízko Klosterneuburgu, nedaleko Vídně, a přesto vzdálený od
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz