Domů     Zámek Libochovice: Procházka historií z komnaty do komnaty
Zámek Libochovice: Procházka historií z komnaty do komnaty

Přímo v centru Libochovic stojí zámek, jehož podrobnou prohlídku rozhodně nemůžeme odbýt. nN každém kroku nás v něm totiž čeká něco výjimečného, na co budeme po návratu domů dlouho vzpomínat.

Na místě, kde dnes můžeme obdivovat libochovický zámek, kdysi stávala dřevěná a posléze kamenná tvrz, nakonec přestavěná na renesanční zámek.

Z toho si ale můžeme představit jen půdorys, protože když stavbu na konci 17. století zdevastoval požár, ujal se celého panství rakouský šlechtic a nejvyšší královský komorník Gundakar z Dietrcihsteina a dal na troskách původního zámku postavit nový.

Nešlo mu jen o opravy, chtěl zcela novou honosnou stavbu v duchu současného stylu, tedy baroka.

Takovou práci samozřejmě nemůžete svěřit jen tak někomu, a tak povolal z Itálie stavitele Antonia della Portu, který měl na svém kontě už slušnou řádku zámků v různých evropských zemích i v Čechách.

Koncerty pod dohledem Saturna

Když dnes procházíme zámkem, uvědomíme si, jak komnaty svým vybavením ilustrují jednotlivá historická období.

Malá a velká galerie jsou pozdně renesanční, vrcholné baroko na nás dýchne v zámecké ložnici, neschází rokokový nebo empírový salonek a najdeme i ukázky stylů z 19. století.

Vůbec přitom nevadí, že expozice nejsou původní, ale byly za použití vzácného dobového nábytku vytvořeny uměle k ilustraci historie. Největší místností je slavný Saturnův sál, který své rozměry znásobuje i tím, že zaujímá výšku dvou pater.

Dodnes neztratil svou vynikající akustiku, pro kterou ho vyhledávají přední umělci. Pamětníci si v hlavě mohou přehrávat koncerty Eduarda Hakena, Václava Hudečka nebo Rafaela Kubelíka. Pozornosti nemůže ujít mohutný krb, jehož římsu zdobí figuríny.

Nad ní zaujme štuková postava Saturna, vládce bohů a ochránce přírody, obklopeného amorky.

Kdo se odváží pohlédnout do zrcadla?

Za pozornost v libochovickém zámku stojí také gotická kaple, která je nejstarší zachovanou částí objektu. Vystaveny jsou v ní například ornáty, osobně vyšívané hraběnkou Marií Herbersteinovou.

Stropy většiny zdejších sálů a komnat zdobí fresky, zobrazující scény z antické mytologie.

Zapomenout bychom neměli na unikátní soubor barokních kamen, zhotovených z modrých a bílých zdobených kachlů na konci 17. století v dílně drážďanského mistra Georga Fischera. Dochovalo se osm exemplářů, které se navzájem liší dekorem kachlů.

Jen k jednomu z exponátů nedokážeme návštěvníky navést. Kdesi v některé z komnat se prý podle pověsti dodnes skrývá kouzelné zrcadlo, které má tu moc uchovat člověka mladého tak jako ve chvíli, kdy se do něj podíval.

Jak už to ale u podobných příběhů bývá, má to jeden háček. Mládí dotyčnému vydrží jen tak dlouho, dokud se nepodívá do jiného zrcadla.

Krokodýl jako suvenýr z dovolené

Libochovický zámek se pyšní také obsáhlou kolekcí vlámských gobelínů ze 16. a 17. století, které ve své době nesloužily jen o okrase zdí, ale měly také praktický účel – uchovat alespoň trochu tepla ve velkých chladných sálech.

Obdiv si zaslouží i sbírka skla, kameniny a čínského a japonského porcelánu.

Hodně zajímavých zoologických a etnografických exponátů včetně vycpaného krokodýla dodal také jeden z majitelů zámku, hrabě Josef Herberstein, který doplňoval své sbírky během četných zahraničních cest.

Jedna z přízemních komnat zámku se svým pojetím těm ostatním trochu vymyká. Je to pamětní síň českého přírodovědce Jana Evangelisty Purkyně. Ten se na zdejším zámku v roce 1787 narodil, v Libochovicích chodil do školy a vždycky se sem pak rád vracel.

Koná se zde každoročně také Purkyňův lékařský den s udílením Purkyňovy ceny za celoživotní dílo v oblasti medicíny.

První školka na českém území

Je jasné, že nějaká zahrada obklopovala zámek od jeho samého počátku. Ale až v roce 1685 to vzal nový majitel libochovického panství Gundakar z Dietrichteina pořádně do ruky.

Povolal vyhlášeného zahradníka, který si říkal Jan Tulipán, a předložil mu plány zakladatele zámku Antonia della Porty. Tulipán mu vytvořil úžasnou zahradu ve stylu versailleského parku. Prostoru měl dost.

Zahrada byla dlouhá přes čtvrt kilometru a široká osmdesát metrů, což umožnilo rozdělit ji na tři různé části, rozčleněné na pravidelné obrazce vroubené zimostrázem.

Zahradu opticky dělily zelené stěny z lip, habrů a jilmů, některé ovocné stromy byly ale speciálně dovezeny až z Francie.

Nechyběla nezbytná oranžerie, ale ani sochy, altány nebo čtyři fontány z roku 1689. Ve skleníku byly bohaté sbírky palem a exotických rostlin postupně rozšířeny o kávovníky a řadu dalších vzácných rostlin, které dovezl sám hrabě Herberstein ze svých početných cest po Egyptě, Súdánu, Persii, Sýrii a Indii.

Na východním okraji zahrady pak našla místo bažantnice a na břehu Ohře užitková zahrada, v níž možná jako první v Čechách byla založena ovocná školka.

Rostly v ní především zákrsky francouzských jabloní, ale dochovaly se záznamy, podle nichž ve speciálních nádobách bylo také 170 pomerančovníků nebo 69 granátových jabloní. Stavitel zahrady dostál svému jménu, když tu pěstoval tři sta druhů tulipánů.

Zámek se zahradou propojuje salla terrena, jejž klenbu italští umělci vyzdobili reliéfy s motivy mořských tvorů a škeblí, na zdech pak dominují malby zřícenin a amorků.

Ve sklepě se vaří a také tu straší

Kromě procházení honosnými sály zámku můžeme při prohlídce nahlédnout i do sklepních prostor, zasahujících do dvou třetin nádvoří a prostoru pod hlavní budovou. Na rozdíl od pečlivě sestavených expozic překvapí autentičností.

Kdysi tu bývaly provozy, zabezpečující chod zámku, včetně rozsáhlé kuchyně a zásobáren, ledárny, umývárny nebo vinného sklepa. Ve sklepení byl také zprovozněn panský pivovar.

Každoročně, obvykle v srpnu, se tu koná speciální výprava do sklepení za strašidly, která nebývá běžnou součástí jiných prohlídkových tras. Do libochovického zámku se pohodlně dostaneme z náměstí a neplacené parkoviště je k dispozici přímo u zámku.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Foto:
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz