Domů     Zámek Libochovice: Procházka historií z komnaty do komnaty
Zámek Libochovice: Procházka historií z komnaty do komnaty

Přímo v centru Libochovic stojí zámek, jehož podrobnou prohlídku rozhodně nemůžeme odbýt. nN každém kroku nás v něm totiž čeká něco výjimečného, na co budeme po návratu domů dlouho vzpomínat.

Na místě, kde dnes můžeme obdivovat libochovický zámek, kdysi stávala dřevěná a posléze kamenná tvrz, nakonec přestavěná na renesanční zámek.

Z toho si ale můžeme představit jen půdorys, protože když stavbu na konci 17. století zdevastoval požár, ujal se celého panství rakouský šlechtic a nejvyšší královský komorník Gundakar z Dietrcihsteina a dal na troskách původního zámku postavit nový.

Nešlo mu jen o opravy, chtěl zcela novou honosnou stavbu v duchu současného stylu, tedy baroka.

Takovou práci samozřejmě nemůžete svěřit jen tak někomu, a tak povolal z Itálie stavitele Antonia della Portu, který měl na svém kontě už slušnou řádku zámků v různých evropských zemích i v Čechách.

Koncerty pod dohledem Saturna

Když dnes procházíme zámkem, uvědomíme si, jak komnaty svým vybavením ilustrují jednotlivá historická období.

Malá a velká galerie jsou pozdně renesanční, vrcholné baroko na nás dýchne v zámecké ložnici, neschází rokokový nebo empírový salonek a najdeme i ukázky stylů z 19. století.

Vůbec přitom nevadí, že expozice nejsou původní, ale byly za použití vzácného dobového nábytku vytvořeny uměle k ilustraci historie. Největší místností je slavný Saturnův sál, který své rozměry znásobuje i tím, že zaujímá výšku dvou pater.

Dodnes neztratil svou vynikající akustiku, pro kterou ho vyhledávají přední umělci. Pamětníci si v hlavě mohou přehrávat koncerty Eduarda Hakena, Václava Hudečka nebo Rafaela Kubelíka. Pozornosti nemůže ujít mohutný krb, jehož římsu zdobí figuríny.

Nad ní zaujme štuková postava Saturna, vládce bohů a ochránce přírody, obklopeného amorky.

Kdo se odváží pohlédnout do zrcadla?

Za pozornost v libochovickém zámku stojí také gotická kaple, která je nejstarší zachovanou částí objektu. Vystaveny jsou v ní například ornáty, osobně vyšívané hraběnkou Marií Herbersteinovou.

Stropy většiny zdejších sálů a komnat zdobí fresky, zobrazující scény z antické mytologie.

Zapomenout bychom neměli na unikátní soubor barokních kamen, zhotovených z modrých a bílých zdobených kachlů na konci 17. století v dílně drážďanského mistra Georga Fischera. Dochovalo se osm exemplářů, které se navzájem liší dekorem kachlů.

Jen k jednomu z exponátů nedokážeme návštěvníky navést. Kdesi v některé z komnat se prý podle pověsti dodnes skrývá kouzelné zrcadlo, které má tu moc uchovat člověka mladého tak jako ve chvíli, kdy se do něj podíval.

Jak už to ale u podobných příběhů bývá, má to jeden háček. Mládí dotyčnému vydrží jen tak dlouho, dokud se nepodívá do jiného zrcadla.

Krokodýl jako suvenýr z dovolené

Libochovický zámek se pyšní také obsáhlou kolekcí vlámských gobelínů ze 16. a 17. století, které ve své době nesloužily jen o okrase zdí, ale měly také praktický účel – uchovat alespoň trochu tepla ve velkých chladných sálech.

Obdiv si zaslouží i sbírka skla, kameniny a čínského a japonského porcelánu.

Hodně zajímavých zoologických a etnografických exponátů včetně vycpaného krokodýla dodal také jeden z majitelů zámku, hrabě Josef Herberstein, který doplňoval své sbírky během četných zahraničních cest.

Jedna z přízemních komnat zámku se svým pojetím těm ostatním trochu vymyká. Je to pamětní síň českého přírodovědce Jana Evangelisty Purkyně. Ten se na zdejším zámku v roce 1787 narodil, v Libochovicích chodil do školy a vždycky se sem pak rád vracel.

Koná se zde každoročně také Purkyňův lékařský den s udílením Purkyňovy ceny za celoživotní dílo v oblasti medicíny.

První školka na českém území

Je jasné, že nějaká zahrada obklopovala zámek od jeho samého počátku. Ale až v roce 1685 to vzal nový majitel libochovického panství Gundakar z Dietrichteina pořádně do ruky.

Povolal vyhlášeného zahradníka, který si říkal Jan Tulipán, a předložil mu plány zakladatele zámku Antonia della Porty. Tulipán mu vytvořil úžasnou zahradu ve stylu versailleského parku. Prostoru měl dost.

Zahrada byla dlouhá přes čtvrt kilometru a široká osmdesát metrů, což umožnilo rozdělit ji na tři různé části, rozčleněné na pravidelné obrazce vroubené zimostrázem.

Zahradu opticky dělily zelené stěny z lip, habrů a jilmů, některé ovocné stromy byly ale speciálně dovezeny až z Francie.

Nechyběla nezbytná oranžerie, ale ani sochy, altány nebo čtyři fontány z roku 1689. Ve skleníku byly bohaté sbírky palem a exotických rostlin postupně rozšířeny o kávovníky a řadu dalších vzácných rostlin, které dovezl sám hrabě Herberstein ze svých početných cest po Egyptě, Súdánu, Persii, Sýrii a Indii.

Na východním okraji zahrady pak našla místo bažantnice a na břehu Ohře užitková zahrada, v níž možná jako první v Čechách byla založena ovocná školka.

Rostly v ní především zákrsky francouzských jabloní, ale dochovaly se záznamy, podle nichž ve speciálních nádobách bylo také 170 pomerančovníků nebo 69 granátových jabloní. Stavitel zahrady dostál svému jménu, když tu pěstoval tři sta druhů tulipánů.

Zámek se zahradou propojuje salla terrena, jejž klenbu italští umělci vyzdobili reliéfy s motivy mořských tvorů a škeblí, na zdech pak dominují malby zřícenin a amorků.

Ve sklepě se vaří a také tu straší

Kromě procházení honosnými sály zámku můžeme při prohlídce nahlédnout i do sklepních prostor, zasahujících do dvou třetin nádvoří a prostoru pod hlavní budovou. Na rozdíl od pečlivě sestavených expozic překvapí autentičností.

Kdysi tu bývaly provozy, zabezpečující chod zámku, včetně rozsáhlé kuchyně a zásobáren, ledárny, umývárny nebo vinného sklepa. Ve sklepení byl také zprovozněn panský pivovar.

Každoročně, obvykle v srpnu, se tu koná speciální výprava do sklepení za strašidly, která nebývá běžnou součástí jiných prohlídkových tras. Do libochovického zámku se pohodlně dostaneme z náměstí a neplacené parkoviště je k dispozici přímo u zámku.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Foto:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz