Domů     Zámek Náměšť nad Oslavou: Místo zasvěcené hudbě
Zámek Náměšť nad Oslavou: Místo zasvěcené hudbě

Zavítáte-li do zámku v Náměšti nad Oslavou, uslyšíte hudbu. Možná naživo, pokud budete mít štěstí na některý ze zdejších koncertů, možná jen v duchu, protože tohle místo je pro hudbu už po staletí jako stvořené.

Původní gotický hrad se nad řekou Oslavou vypínal už někdy na začátku 13. století, ale pak se jeho majitelé střídali rychleji, než bychom je sem stačili vypisovat.

Zastavit se tak můžeme až u rodu Žerotínů, který se pustil do přestavby areálu v renesanční zámek. Žerotínové byli známi jako příznivci jednoty bratrské a zde na zámku také provozovali tiskárnu.

Po nějaké době ji ale přesunuli do Kralic, kde pak vznikla slavná Bible kralická.

Sídlo osvíceného houslisty

Potom zase klidně můžeme pár náměšťských pánů přeskočit, i když jedním z nich se na nějakou dobu stal i slavný císařský generál Albrecht z Valdštejna, a přesunout se až do poloviny 18. století, kdy zámek v Náměšti a spolu s ním celé panství získal za částku 460 000 zlatých nejvyšší kancléř Českého království Bedřich Vilém Haugwitz, příslušník starého moravského rodu.

Ještě významnější než on se pro Náměšť ale stal jeden z jeho potomků, osvícený Jindřich Vilém, muž mnoha talentů a nezdolné energie. Studoval ve Vídni, kde získal i houslovou průpravu, v Náměšti se pustil do chovu dobytka a založil tu i továrnu na sukno.

Ale právě ty doby, kdy studoval hudbu pod vedením Františka Kreibicha, českého houslisty, který svého času okouzlil Vídeň a klaněl se mu i sám císař Josef II., později zásadně ovlivnily i dějiny Náměště nad Oslavou.

Služebnictvo ze samých muzikantů

Pokud bychom totiž měli náměšťský zámek charakterizovat opravdu krátce, pak by stačilo použít jediné slovo: hudba. V době, kdy zde sídlil Jindřich Vilém III. Haugwitz, se totiž Náměšť stala jedním z nejvyhledávanějších kulturních center široko daleko.

Hudbymilovný majitel nejen že shromáždil úctyhodnou sbírku 1400 skladeb různých autorů, ale dbal také na pořádání koncertů.

Dokonce založil vlastní orchestr, čítající tři desítky hudebníků, 24 sboristů a devět sólistů, který vystupoval až třikrát týdně v knihovně, zámecké kapli či za pěkného počasí v salle terreně.

Při přijímání do orchestru měli přednost zaměstnanci zámku, a hrabě dokonce neváhal ze svých služeb propustit ty, kteří na nic nehráli. Přesto musel občas sáhnout pro výpomoc do okolních obcí, kde se vždycky našel nějaký šikovný kantor.

Dnes dávají v kapli Salieriho

Sám Jindřich Vilém se přátelil s významnými hudebníky. Od studentských let se znal třeba se skladatelem Christophem Willibaldem Gluckem a na Náměšti ho často navštěvoval i Antonio Salieri.

Věnoval mu své Requiem, které pak mělo ve zdejší zámecké kapli premiéru.

Koncertní tradice ostatně v Náměšti přetrvává dodnes a my se tam můžeme vypravit na mnoho kulturních akcí od tradičních Zámeckých koncertů až třeba po mezinárodní festival Concentus Moraviae.

Prezident tu dlouho nepobyl

Zámek je veřejně přístupný od roku 1949. Tehdy skončilo krátké období, kdy se proměnil v oficiální letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše. Vstoupíme do něj po kamenném mostě a tvoří ho čtyři křídla, obklopující nádvoří s Neptunovou kašnou.

V severozápadním rohu pak stojí mohutná věž, pozůstatek původního gotického hradu. Prohlídka zámku nás zavede na všechna nejvýznamnější místa objektu. Nevynecháme samozřejmě zámeckou kapli sv.

Václava se čtyřmi oltáři v raně barokním slohu, projdeme vnitřním arkádovým nádvořím a jistě nás zaujmou reprezentační prostory v 1. patře.

K vidění je mimo jiné ojedinělá kolekce francouzských a nizozemských tapisérií ze 17. a 18. století nebo expozice věnující se stolování, zaskočit je možné i do bývalé zimní zahrady s terasami na jižní straně zámku.

Byt milovníka kulečníku a hudby

Pokud nás zajímá doba, kdy v Náměšti přebýval hrabě Haugwitz, pak nám procházka zámkem nabídne i jeho soukromé prostory.

Jeho byt se skládal z osmi místností, tedy vstupní haly, jídelny, ložnice, pracovny, klubového salonu, kulečníkového sálu, koupelny a samozřejmě hudebního salonku.

Nejkrásnějším sálem zámku je ale bývalý slavnostní hodovní síň s obdivuhodným manýristickým štukovým stropem, později proměněná v knihovnu s čítárnou.

Tady složil hlavu Jan Žižka

I po opuštění zámku nás ale čeká mnoho zajímavostí. Je totiž obklopen anglickým parkem a francouzskou zahradou. Park se rozprostírá na rozloze 21 hektarů, zahrada má výměru jen desetinovou.

Kromě mnoha druhů stromů tu prostředí krášlí četné rododendrony, azalky a živé ploty z buků a habrů. Najdeme tu nejen altánek s krásnou vyhlídkou na město, ale také opravdovou raritu – nejstarší dub na Moravě, starý podle všeho zhruba tisíc let.

Zvláštností je, že zde údajně nebyl vysazen, ale zbyl tu jako pozůstatek původních dubin z dob před založením parku. Jeho obvod měří přes deset metrů, strom je dutý a prostor uvnitř chrání speciální konstrukce, připomínající chaloupku z pohádky.

Za doby národního obrození dostal přezdívku Žižkův dub podle pověsti, podle níž právě v jeho stínu přenocoval Jan Žižka v době, kdy jeho vojsko dobývalo zdejší hrad.

Co nesmíte minout: Barokní most v Náměšti

Postavit most přes řeku Oslavu se rozhodl majitel náměšťského panství na počátku 18. století, dokončen byl v roce 1744. Most je dlouhý 62 metrů, široký osm metrů a mírně vyklenutá mostovka dosahuje výšky přes šest metrů.

Jeho největší chloubou jsou ale sochy, díky nimž se mostu přezdívá „malý Karlův most“. Na zábradlí je totiž usazeno šestnáct vápencových soch světců, konce mostu na obou stranách střeží čtveřice andělů.

Most dlouho sloužil i běžné dopravě, až v roce 1986 se město konečně dočkalo nového mostu a veškerá doprava byla svedena na něj. Barokní most během své existence prodělal několik rekonstrukcí a ta prozatím poslední se na jeho stavu neblaze podepsala.

K opravě byla totiž využita železobetonová deska, která při změnách počasí pracuje a vzácnou památku poškozuje. Proto most v současnosti prochází další opravou, která by mu měla navrátit dřívější pevnost i lesk.

Originály soch jsou dnes uloženy v náměšťském zámku, v podzemním sále zvaném Luteránka.

Foto: Shutterstock

Foto:
Předchozí článek
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz