Domů     Zámek Náměšť nad Oslavou: Místo zasvěcené hudbě
Zámek Náměšť nad Oslavou: Místo zasvěcené hudbě

Zavítáte-li do zámku v Náměšti nad Oslavou, uslyšíte hudbu. Možná naživo, pokud budete mít štěstí na některý ze zdejších koncertů, možná jen v duchu, protože tohle místo je pro hudbu už po staletí jako stvořené.

Původní gotický hrad se nad řekou Oslavou vypínal už někdy na začátku 13. století, ale pak se jeho majitelé střídali rychleji, než bychom je sem stačili vypisovat.

Zastavit se tak můžeme až u rodu Žerotínů, který se pustil do přestavby areálu v renesanční zámek. Žerotínové byli známi jako příznivci jednoty bratrské a zde na zámku také provozovali tiskárnu.

Po nějaké době ji ale přesunuli do Kralic, kde pak vznikla slavná Bible kralická.

Sídlo osvíceného houslisty

Potom zase klidně můžeme pár náměšťských pánů přeskočit, i když jedním z nich se na nějakou dobu stal i slavný císařský generál Albrecht z Valdštejna, a přesunout se až do poloviny 18. století, kdy zámek v Náměšti a spolu s ním celé panství získal za částku 460 000 zlatých nejvyšší kancléř Českého království Bedřich Vilém Haugwitz, příslušník starého moravského rodu.

Ještě významnější než on se pro Náměšť ale stal jeden z jeho potomků, osvícený Jindřich Vilém, muž mnoha talentů a nezdolné energie. Studoval ve Vídni, kde získal i houslovou průpravu, v Náměšti se pustil do chovu dobytka a založil tu i továrnu na sukno.

Ale právě ty doby, kdy studoval hudbu pod vedením Františka Kreibicha, českého houslisty, který svého času okouzlil Vídeň a klaněl se mu i sám císař Josef II., později zásadně ovlivnily i dějiny Náměště nad Oslavou.

Služebnictvo ze samých muzikantů

Pokud bychom totiž měli náměšťský zámek charakterizovat opravdu krátce, pak by stačilo použít jediné slovo: hudba. V době, kdy zde sídlil Jindřich Vilém III. Haugwitz, se totiž Náměšť stala jedním z nejvyhledávanějších kulturních center široko daleko.

Hudbymilovný majitel nejen že shromáždil úctyhodnou sbírku 1400 skladeb různých autorů, ale dbal také na pořádání koncertů.

Dokonce založil vlastní orchestr, čítající tři desítky hudebníků, 24 sboristů a devět sólistů, který vystupoval až třikrát týdně v knihovně, zámecké kapli či za pěkného počasí v salle terreně.

Při přijímání do orchestru měli přednost zaměstnanci zámku, a hrabě dokonce neváhal ze svých služeb propustit ty, kteří na nic nehráli. Přesto musel občas sáhnout pro výpomoc do okolních obcí, kde se vždycky našel nějaký šikovný kantor.

Dnes dávají v kapli Salieriho

Sám Jindřich Vilém se přátelil s významnými hudebníky. Od studentských let se znal třeba se skladatelem Christophem Willibaldem Gluckem a na Náměšti ho často navštěvoval i Antonio Salieri.

Věnoval mu své Requiem, které pak mělo ve zdejší zámecké kapli premiéru.

Koncertní tradice ostatně v Náměšti přetrvává dodnes a my se tam můžeme vypravit na mnoho kulturních akcí od tradičních Zámeckých koncertů až třeba po mezinárodní festival Concentus Moraviae.

Prezident tu dlouho nepobyl

Zámek je veřejně přístupný od roku 1949. Tehdy skončilo krátké období, kdy se proměnil v oficiální letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše. Vstoupíme do něj po kamenném mostě a tvoří ho čtyři křídla, obklopující nádvoří s Neptunovou kašnou.

V severozápadním rohu pak stojí mohutná věž, pozůstatek původního gotického hradu. Prohlídka zámku nás zavede na všechna nejvýznamnější místa objektu. Nevynecháme samozřejmě zámeckou kapli sv.

Václava se čtyřmi oltáři v raně barokním slohu, projdeme vnitřním arkádovým nádvořím a jistě nás zaujmou reprezentační prostory v 1. patře.

K vidění je mimo jiné ojedinělá kolekce francouzských a nizozemských tapisérií ze 17. a 18. století nebo expozice věnující se stolování, zaskočit je možné i do bývalé zimní zahrady s terasami na jižní straně zámku.

Byt milovníka kulečníku a hudby

Pokud nás zajímá doba, kdy v Náměšti přebýval hrabě Haugwitz, pak nám procházka zámkem nabídne i jeho soukromé prostory.

Jeho byt se skládal z osmi místností, tedy vstupní haly, jídelny, ložnice, pracovny, klubového salonu, kulečníkového sálu, koupelny a samozřejmě hudebního salonku.

Nejkrásnějším sálem zámku je ale bývalý slavnostní hodovní síň s obdivuhodným manýristickým štukovým stropem, později proměněná v knihovnu s čítárnou.

Tady složil hlavu Jan Žižka

I po opuštění zámku nás ale čeká mnoho zajímavostí. Je totiž obklopen anglickým parkem a francouzskou zahradou. Park se rozprostírá na rozloze 21 hektarů, zahrada má výměru jen desetinovou.

Kromě mnoha druhů stromů tu prostředí krášlí četné rododendrony, azalky a živé ploty z buků a habrů. Najdeme tu nejen altánek s krásnou vyhlídkou na město, ale také opravdovou raritu – nejstarší dub na Moravě, starý podle všeho zhruba tisíc let.

Zvláštností je, že zde údajně nebyl vysazen, ale zbyl tu jako pozůstatek původních dubin z dob před založením parku. Jeho obvod měří přes deset metrů, strom je dutý a prostor uvnitř chrání speciální konstrukce, připomínající chaloupku z pohádky.

Za doby národního obrození dostal přezdívku Žižkův dub podle pověsti, podle níž právě v jeho stínu přenocoval Jan Žižka v době, kdy jeho vojsko dobývalo zdejší hrad.

Co nesmíte minout: Barokní most v Náměšti

Postavit most přes řeku Oslavu se rozhodl majitel náměšťského panství na počátku 18. století, dokončen byl v roce 1744. Most je dlouhý 62 metrů, široký osm metrů a mírně vyklenutá mostovka dosahuje výšky přes šest metrů.

Jeho největší chloubou jsou ale sochy, díky nimž se mostu přezdívá „malý Karlův most“. Na zábradlí je totiž usazeno šestnáct vápencových soch světců, konce mostu na obou stranách střeží čtveřice andělů.

Most dlouho sloužil i běžné dopravě, až v roce 1986 se město konečně dočkalo nového mostu a veškerá doprava byla svedena na něj. Barokní most během své existence prodělal několik rekonstrukcí a ta prozatím poslední se na jeho stavu neblaze podepsala.

K opravě byla totiž využita železobetonová deska, která při změnách počasí pracuje a vzácnou památku poškozuje. Proto most v současnosti prochází další opravou, která by mu měla navrátit dřívější pevnost i lesk.

Originály soch jsou dnes uloženy v náměšťském zámku, v podzemním sále zvaném Luteránka.

Foto: Shutterstock

Foto:
Předchozí článek
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz