Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh.
Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh je nejstarším šlechtickým sídlem na našem území, a je tak pozoruhodný nejen svou krásou, ale i výjimečnou historií.
Vznikl už ve 12. století a za uplynulých 800 let se tu odehrálo mnoho zajímavých osudů někdejších majitelů.
Ne nadarmo se zámku říká také zámek tří císařů. Vždyť jej vlastnil nejenom císař Karel IV., ale posléze i jeho syn Zikmund Lucemburský a také takový velikán jako Rudolf II. Habsburský.
Právě poslední jmenovaný se dokonce zasloužil o jednu z nejvýznamnějších přestaveb objektu, protože původní středověký hrad proměnil v renesanční zámek.
Jako milovník vína zde založil i vinici, kterou se podařilo obnovit a která je dokonce nejvýše položenou vinicí v Čechách.
Kde se skrývá tajemný poklad?
Těch NEJ má zámek Zbiroh ještě několik.
Na hradním nádvoří z jaspisové skály vyrůstá nejstarší samostatně stojící hlásná věž v Čechách, se zdmi silnými až čtyři metry, a o pár schodů níže se můžete zadívat do zdánlivě nekonečné hloubky nejhlubší studny v Evropě, která měří neuvěřitelných 163 metrů.
Její zhotovení trvalo příbramským horníkům 70 až 80 let a z jejího dna vychází vodorovná štola, která dodnes není prozkoumaná. Už jen proto, že vodní sloupec ve studni je hluboká 66 metrů. A ještě jedna zajímavost z novější doby.
Na dně studny se po skončení druhé světové války našlo sedm beden ukrytého archivu SS, zbraně a nádobí. Nálezy jsou dnes součástí zámecké expozice. Traduje se také, že na konci války sem dvě německá letadla dopravila tajemné bedny s neznámým obsahem. Pověstný a mytický nacistický poklad však dodnes objevení odolává.
Nešťastný pátek třináctého
Opravdovým klenotem hradního nádvoří je ale především nádherná gotická kaple Nanebevzetí Panny Marie, která je jednou z nejstarších kaplí u nás.
V zámecké části si můžeme prohlédnout jednotlivé salonky, laděné vždy do určitého období, počínaje 12. stoletím, tedy románským obdobím, přes gotiku, renesanci, baroko, secesi až do současnosti, a vyslechnout přitom zajímavé příběhy dávných majitelů i tajemného řádu templářů.
Pro ně je v současnosti zámek Zbiroh dokonce hlavním sídlem v Čechách. Dozvíme se zajímavosti o vzniku řádu a jeho úloze v dějinách, bankovním systému a třeba i to, proč se říká, že pátek třináctého je nešťastný den.
Odpočiňte si jako sám král
Na zámku poznáme také malíře Alfonse Muchu nejen jako všestranného umělce, ale i jako zednáře, který na zámku prožil se svou rodinou více než 18 let. Zlatým hřebem prohlídky je Muchův sál, který ohromí svou jedinečnou prosklenou střechou.
Právě zde Alfons Mucha vytvořil své monumentální dílo Slovanská epopej a prohlédnout si tu můžeme i jeho originální plátno – oponu pro zbirožskou sokolovnu.
Součástí zámku je i středověká krčma U Rudolfovy kratochvíle, kde můžeme ochutnat zdejší speciality nejen císařské kuchyně.
Další důležitou součástí zámku je i hotel, nabízející ubytování ve stejných komnatách, ve kterých pobývaly významné osobnosti naší historie.
K odpočinku pak láká místní wellness centrum, které je zase zajímavé tím, že v jeho prostorách kdysi zasedal Přemysl Otakar II. se svojí družinou.
Glóbus, křeslo i vězeňská maska
Jsou tu ale i další lákadla. Určitě je na co se dívat, vždyť zámek má 224 místností. Obdivovat můžeme obrovský globus Tycha Brahe a zjistíme, jakou roli hrál u dvora Rudolfa II. Habsburského. Bez zajímavosti není ani poměrně smutný osud tzv.
krále železnic Henryho B. Strousberga, který hrad přestavěl na novorenesanční zámek s parkem, ale později zkrachoval a skončil ve vězení pro dlužníky.
Uvidíme tu cenné exponáty jako Madonu, gotickou skříň nebo křeslo Rudolfa II. Ve zdejší šatlavě bylo doživotně vězněno šest českých pánů, kteří unikli popravě na Staroměstském náměstí, a v expozici můžeme spatřit i masku, která byla vězňům nasazována vždy, když byli vyváděni ze svých cel.
Ve stínu křivoklátských lesů
Zámek je obklopen nejenom oborou, kterou založil již zmiňovaný císař Rudolf II., ale i anglickým parkem s terasami, odkud je nádherný výhled do okolních křivoklátských lesů.
Pro návštěvníky je zde v letní sezoně připraven lanový park, minigolf, obří šachy, dětské hřiště nebo naučná stezka. Po náročném dni si pak můžete odpočinout u Strousbergova jezírka a obdivovat zdejší úchvatnou krajinu.
Pořádají zde i pohádkové svatby, firemní akce a teambuildingy či konference. Během roku lze navštívit vinařské slavnosti, tematické prohlídky zámku pro děti i dospělé, ale i vánoční jarmark či koncert.
Zámek už není supertajný
Zámek Zbiroh má za sebou i zajímavou moderní historii. Bývala zde vojenská kasárna v režimu přísného utajení, protože tu československá armáda provozovala supertajné radiolokátory Tamara.
Pro jejich funkci bylo významné geologické složení kopce, na němž zámek stojí. Skládá se totiž z buližníku a jaspisu, a to přispívalo k lepšímu odrážení rádiových vln. Zámek byl proto několik desetiletí veřejnosti nepřístupný.
V roce 1997 však armáda zámek opustila, ten přešel do soukromých rukou, a i když ho noví majitelé dostali ve značně zdevastovaném stavu, dnes už získává zpět svou zašlou slávu a podobu, jakou měl ve svém nejslavnějším období.