Domů     Zámek Zbiroh: Sídlo tří císařů a ateliér Alfonse Muchy
Zámek Zbiroh: Sídlo tří císařů a ateliér Alfonse Muchy
od 2.4.2024
1

Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh.

Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh je nejstarším šlechtickým sídlem na našem území, a je tak pozoruhodný nejen svou krásou, ale i výjimečnou historií.

Vznikl už ve 12. století a za uplynulých 800 let se tu odehrálo mnoho zajímavých osudů někdejších majitelů.

Ne nadarmo se zámku říká také zámek tří císařů. Vždyť jej vlastnil nejenom císař Karel IV., ale posléze i jeho syn Zikmund Lucemburský a také takový velikán jako Rudolf II. Habsburský.

Právě poslední jmenovaný se dokonce zasloužil o jednu z nejvýznamnějších přestaveb objektu, protože původní středověký hrad proměnil v renesanční zámek.

Jako milovník vína zde založil i vinici, kterou se podařilo obnovit a která je dokonce nejvýše položenou vinicí v Čechách.

Kde se skrývá tajemný poklad?

Těch NEJ má zámek Zbiroh ještě několik.

Na hradním nádvoří z jaspisové skály vyrůstá nejstarší samostatně stojící hlásná věž v Čechách, se zdmi silnými až čtyři metry, a o pár schodů níže se můžete zadívat do zdánlivě nekonečné hloubky nejhlubší studny v Evropě, která měří neuvěřitelných 163 metrů.

Její zhotovení trvalo příbramským horníkům 70 až 80 let a z jejího dna vychází vodorovná štola, která dodnes není prozkoumaná. Už jen proto, že vodní sloupec ve studni je hluboká 66 metrů. A ještě jedna zajímavost z novější doby.

Na dně studny se po skončení druhé světové války našlo sedm beden ukrytého archivu SS, zbraně a nádobí. Nálezy jsou dnes součástí zámecké expozice. Traduje se také, že na konci války sem dvě německá letadla dopravila tajemné bedny s neznámým obsahem. Pověstný a mytický nacistický poklad však dodnes objevení odolává.

Nešťastný pátek třináctého

Opravdovým klenotem hradního nádvoří je ale především nádherná gotická kaple Nanebevzetí Panny Marie, která je jednou z nejstarších kaplí u nás.

V zámecké části si můžeme prohlédnout jednotlivé salonky, laděné vždy do určitého období, počínaje 12. stoletím, tedy románským obdobím, přes gotiku, renesanci, baroko, secesi až do současnosti, a vyslechnout přitom zajímavé příběhy dávných majitelů i tajemného řádu templářů.

Pro ně je v současnosti zámek Zbiroh dokonce hlavním sídlem v Čechách. Dozvíme se zajímavosti o vzniku řádu a jeho úloze v dějinách, bankovním systému a třeba i to, proč se říká, že pátek třináctého je nešťastný den.

Pronajmout si zde můžete i hotelový pokoj. Vystrojí vám tu i krásnou svatbu.
Pronajmout si zde můžete i hotelový pokoj. Vystrojí vám tu i krásnou svatbu.

Odpočiňte si jako sám král

Na zámku poznáme také malíře Alfonse Muchu nejen jako všestranného umělce, ale i jako zednáře, který na zámku prožil se svou rodinou více než 18 let. Zlatým hřebem prohlídky je Muchův sál, který ohromí svou jedinečnou prosklenou střechou.

Právě zde Alfons Mucha vytvořil své monumentální dílo Slovanská epopej a prohlédnout si tu můžeme i jeho originální plátno – oponu pro zbirožskou sokolovnu.

Součástí zámku je i středověká krčma U Rudolfovy kratochvíle, kde můžeme ochutnat zdejší speciality nejen císařské kuchyně.

Další důležitou součástí zámku je i hotel, nabízející ubytování ve stejných komnatách, ve kterých pobývaly významné osobnosti naší historie.

K odpočinku pak láká místní wellness centrum, které je zase zajímavé tím, že v jeho prostorách kdysi zasedal Přemysl Otakar II. se svojí družinou.

Glóbus, křeslo i vězeňská maska

Jsou tu ale i další lákadla. Určitě je na co se dívat, vždyť zámek má 224 místností. Obdivovat můžeme obrovský globus Tycha Brahe a zjistíme, jakou roli hrál u dvora Rudolfa II. Habsburského. Bez zajímavosti není ani poměrně smutný osud tzv.

krále železnic Henryho B. Strousberga, který hrad přestavěl na novorenesanční zámek s parkem, ale později zkrachoval a skončil ve vězení pro dlužníky.

Uvidíme tu cenné exponáty jako Madonu, gotickou skříň nebo křeslo Rudolfa II. Ve zdejší šatlavě bylo doživotně vězněno šest českých pánů, kteří unikli popravě na Staroměstském náměstí, a v expozici můžeme spatřit i masku, která byla vězňům nasazována vždy, když byli vyváděni ze svých cel.

Ve stínu křivoklátských lesů

Zámek je obklopen nejenom oborou, kterou založil již zmiňovaný císař Rudolf II., ale i anglickým parkem s terasami, odkud je nádherný výhled do okolních křivoklátských lesů.

Pro návštěvníky je zde v letní sezoně připraven lanový park, minigolf, obří šachy, dětské hřiště nebo naučná stezka. Po náročném dni si pak můžete odpočinout u Strousbergova jezírka a obdivovat zdejší úchvatnou krajinu.

Pořádají zde i pohádkové svatby, firemní akce a teambuildingy či konference. Během roku lze navštívit vinařské slavnosti, tematické prohlídky zámku pro děti i dospělé, ale i vánoční jarmark či koncert.

Zámek už není supertajný

Zámek Zbiroh má za sebou i zajímavou moderní historii. Bývala zde vojenská kasárna v režimu přísného utajení, protože tu československá armáda provozovala supertajné radiolokátory Tamara.

Pro jejich funkci bylo významné geologické složení kopce, na němž zámek stojí. Skládá se totiž z buližníku a jaspisu, a to přispívalo k lepšímu odrážení rádiových vln. Zámek byl proto několik desetiletí veřejnosti nepřístupný.

V roce 1997 však armáda zámek opustila, ten přešel do soukromých rukou, a i když ho noví majitelé dostali ve značně zdevastovaném stavu, dnes už získává zpět svou zašlou slávu a podobu, jakou měl ve svém nejslavnějším období.

Foto: Shutterstock, zámek Zbiroh
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!