Domů     Zámek Zbiroh: Sídlo tří císařů a ateliér Alfonse Muchy
Zámek Zbiroh: Sídlo tří císařů a ateliér Alfonse Muchy

Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh.

Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh je nejstarším šlechtickým sídlem na našem území, a je tak pozoruhodný nejen svou krásou, ale i výjimečnou historií.

Vznikl už ve 12. století a za uplynulých 800 let se tu odehrálo mnoho zajímavých osudů někdejších majitelů.

Ne nadarmo se zámku říká také zámek tří císařů. Vždyť jej vlastnil nejenom císař Karel IV., ale posléze i jeho syn Zikmund Lucemburský a také takový velikán jako Rudolf II. Habsburský.

Právě poslední jmenovaný se dokonce zasloužil o jednu z nejvýznamnějších přestaveb objektu, protože původní středověký hrad proměnil v renesanční zámek.

Jako milovník vína zde založil i vinici, kterou se podařilo obnovit a která je dokonce nejvýše položenou vinicí v Čechách.

Kde se skrývá tajemný poklad?

Těch NEJ má zámek Zbiroh ještě několik.

Na hradním nádvoří z jaspisové skály vyrůstá nejstarší samostatně stojící hlásná věž v Čechách, se zdmi silnými až čtyři metry, a o pár schodů níže se můžete zadívat do zdánlivě nekonečné hloubky nejhlubší studny v Evropě, která měří neuvěřitelných 163 metrů.

Její zhotovení trvalo příbramským horníkům 70 až 80 let a z jejího dna vychází vodorovná štola, která dodnes není prozkoumaná. Už jen proto, že vodní sloupec ve studni je hluboká 66 metrů. A ještě jedna zajímavost z novější doby.

Na dně studny se po skončení druhé světové války našlo sedm beden ukrytého archivu SS, zbraně a nádobí. Nálezy jsou dnes součástí zámecké expozice. Traduje se také, že na konci války sem dvě německá letadla dopravila tajemné bedny s neznámým obsahem. Pověstný a mytický nacistický poklad však dodnes objevení odolává.

Nešťastný pátek třináctého

Opravdovým klenotem hradního nádvoří je ale především nádherná gotická kaple Nanebevzetí Panny Marie, která je jednou z nejstarších kaplí u nás.

V zámecké části si můžeme prohlédnout jednotlivé salonky, laděné vždy do určitého období, počínaje 12. stoletím, tedy románským obdobím, přes gotiku, renesanci, baroko, secesi až do současnosti, a vyslechnout přitom zajímavé příběhy dávných majitelů i tajemného řádu templářů.

Pro ně je v současnosti zámek Zbiroh dokonce hlavním sídlem v Čechách. Dozvíme se zajímavosti o vzniku řádu a jeho úloze v dějinách, bankovním systému a třeba i to, proč se říká, že pátek třináctého je nešťastný den.

Pronajmout si zde můžete i hotelový pokoj. Vystrojí vám tu i krásnou svatbu.
Pronajmout si zde můžete i hotelový pokoj. Vystrojí vám tu i krásnou svatbu.

Odpočiňte si jako sám král

Na zámku poznáme také malíře Alfonse Muchu nejen jako všestranného umělce, ale i jako zednáře, který na zámku prožil se svou rodinou více než 18 let. Zlatým hřebem prohlídky je Muchův sál, který ohromí svou jedinečnou prosklenou střechou.

Právě zde Alfons Mucha vytvořil své monumentální dílo Slovanská epopej a prohlédnout si tu můžeme i jeho originální plátno – oponu pro zbirožskou sokolovnu.

Součástí zámku je i středověká krčma U Rudolfovy kratochvíle, kde můžeme ochutnat zdejší speciality nejen císařské kuchyně.

Další důležitou součástí zámku je i hotel, nabízející ubytování ve stejných komnatách, ve kterých pobývaly významné osobnosti naší historie.

K odpočinku pak láká místní wellness centrum, které je zase zajímavé tím, že v jeho prostorách kdysi zasedal Přemysl Otakar II. se svojí družinou.

Glóbus, křeslo i vězeňská maska

Jsou tu ale i další lákadla. Určitě je na co se dívat, vždyť zámek má 224 místností. Obdivovat můžeme obrovský globus Tycha Brahe a zjistíme, jakou roli hrál u dvora Rudolfa II. Habsburského. Bez zajímavosti není ani poměrně smutný osud tzv.

krále železnic Henryho B. Strousberga, který hrad přestavěl na novorenesanční zámek s parkem, ale později zkrachoval a skončil ve vězení pro dlužníky.

Uvidíme tu cenné exponáty jako Madonu, gotickou skříň nebo křeslo Rudolfa II. Ve zdejší šatlavě bylo doživotně vězněno šest českých pánů, kteří unikli popravě na Staroměstském náměstí, a v expozici můžeme spatřit i masku, která byla vězňům nasazována vždy, když byli vyváděni ze svých cel.

Ve stínu křivoklátských lesů

Zámek je obklopen nejenom oborou, kterou založil již zmiňovaný císař Rudolf II., ale i anglickým parkem s terasami, odkud je nádherný výhled do okolních křivoklátských lesů.

Pro návštěvníky je zde v letní sezoně připraven lanový park, minigolf, obří šachy, dětské hřiště nebo naučná stezka. Po náročném dni si pak můžete odpočinout u Strousbergova jezírka a obdivovat zdejší úchvatnou krajinu.

Pořádají zde i pohádkové svatby, firemní akce a teambuildingy či konference. Během roku lze navštívit vinařské slavnosti, tematické prohlídky zámku pro děti i dospělé, ale i vánoční jarmark či koncert.

Zámek už není supertajný

Zámek Zbiroh má za sebou i zajímavou moderní historii. Bývala zde vojenská kasárna v režimu přísného utajení, protože tu československá armáda provozovala supertajné radiolokátory Tamara.

Pro jejich funkci bylo významné geologické složení kopce, na němž zámek stojí. Skládá se totiž z buližníku a jaspisu, a to přispívalo k lepšímu odrážení rádiových vln. Zámek byl proto několik desetiletí veřejnosti nepřístupný.

V roce 1997 však armáda zámek opustila, ten přešel do soukromých rukou, a i když ho noví majitelé dostali ve značně zdevastovaném stavu, dnes už získává zpět svou zašlou slávu a podobu, jakou měl ve svém nejslavnějším období.

Foto: Shutterstock, zámek Zbiroh
Související články
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia se na hradě nacházejí sbírky.
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz