Domů     Zámek Žirovnice: Ráj nástěnných maleb a divadelních ochotníků
Zámek Žirovnice: Ráj nástěnných maleb a divadelních ochotníků

Česká republika oplývá řadou hradů a zámků, které se pyšní rozsáhlými a cennými nástěnnými malbami. Takže když se na některém zámku nachází největší kolekce fresek v Čechách, je to už opravdu výjimečné hodnocení hodné pozornosti.

Jak už to bývá i u renesančních zámků, nevznikaly vždycky na zelené louce, ale často jen stará stavba získala novou podobu. Také zámek v Žirovnici na skalním ostrohu mezi říčkou Žirovničkou a Počáteckým potokem v okrese Pelhřimov býval kdysi gotickým hradem.

Jako mnohé další byl založen někdy v polovině 13. století. Jeho majitelé přicházeli a zase odcházeli a zanechávali po sobě občas více či méně významné stavební úpravy.

Třeba jako Václav Vencelík z Vrchovišť, kterému Žirovnice patřila v 15. století a po kterém tu zůstala právě ta významná kolekce dodnes dochovaných fresek.

Radši prodat, než opravovat

Za třicetileté války se tu při svém vítězném tažení usadil švédský generál Lennart Tornstenson, posléze objekt získali Šternberkové, kteří se postarali o barokní přestavbu.

Poslední z nich Leopold Albrecht pak zámek i celé panství v roce 1910 prodal městu Žirovnice. Možná byl v tu chvíli rád, že se notně zchátralé stavby zbavil a nemusí se už starat o nutné opravy a rekonstrukce.

Odjížděl zřejmě bez ohlédnutí na rozpadající se hlásku nebo na děravé střechy. Zakrátko pak začala první světová válka a na rekonstrukci zámku nebylo ani pomyšlení.

Jen zmíněná hláska byla už v takovém stavu, že bylo nutné ji v roce 1917 zbourat a Žirovnice tak přišla o svou dominantu a staletý symbol.

Ani požár neznamenal konec

Není divu, že se občas začalo nesměle mluvit o zbourání zámku. Zámecký areál se ale snažil, seč mohl, aby si svou existenci zasloužil. Poskytoval zázemí úřadům, fungoval tu lihovar a našlo se i místo pro nájemní byty.

A k dovršení všech nepříjemností v roce 1964 v baště na prvním nádvoří, v té době fungující jako skladiště, propukl ničivý požár, který zdevastoval všechno, co dosud ještě drželo pohromadě. O bourání se už nešeptalo, ale mluvilo nahlas.

Naštěstí i v té době se našli rozumní lidé, a tak v roce 1972 začala celková rekonstrukce zámku. To samozřejmě není akce na jedny prázdniny, a tak není divu, že trvala dvacet let.

Fresky, kam se podíváte

Když budeme dnes zámkem Žirovnice procházet, sotva nás napadne, že ještě před půlstoletím byl takříkajíc na odpis.

Zachránit se podařilo nejen ony vzácné a rozsáhlé fresky z konce 15. století, ale objevila se i další malířská výzdoba ve věži či ve velkém hodovním sále.

Fresky jsou nejčastěji vyhotoveny metodou al secco, tedy malbou na suchou omítku, a jejich autorem je pravděpodobně stejný mistr, který se postaral o výzdobu hradu Švihov nebo zámku v Jindřichově Hradci.

Nejzachovalejší díla najdeme v kapli a v takzvané Zelené světnici, za některými z nich musíme ale třeba i do Rytířského sálu. Část restaurovaných nástěnných maleb z přelomu 15. a 16. století najdeme i na pavlačovém ochozu.

Dobrou noc uprostřed květin

Dnešní prohlídka zámku ale především voní květinami. Expozice Květiny na šlechtickém sídle se totiž zaměřuje právě na květinové motivy ve výzdobě.

Ložnice majitelů se pyšní bohatými barokními řezbami na postelích či na skříni, květinami jsou zdobeny i potahové látky nebo závěsy. A to nemluvíme ani o hygienických potřebách a ložním prádle, kde byly květinové motivy naprosto běžné. Podobně je ornamenty s květinovými motivy vyzdobena i zámecká jídelna.

Malý zámek ve velkém zámku

Prohlídka nás ale provede celým zámkem. Nevynecháme hudební salonek, který zdobí porcelán a sklo ve vitrínách.

navštívíme dámský salon určený ke hře na klavír, k ručním pracím a četbě, a stejně tak i salon pánský, zdobený spíše loveckými a vojenskými motivy a nezbytnou sbírkou chladných i palných zbraní a loveckými trofejemi.

Výjimečným prostorem je pak badatelna věnovaná přírodovědným zálibám šlechty, mineralogickým sbírkám a herbářům. Jednu atrakci bychom na zámku Žirovnice určitě neměli vynechat.

Je jí otáčivý model zámku s elektrickým osvětlením v měřítku 1:50, který během pěti let a 5000 hodin práce zhotovil místní občan Jaroslav Pánek. Využil k tomu mnoho materiálů od dřeva či nerezové oceli přes PVC až po polyuretan či polyamid.

Nešťastná duše podvedeného řezníka

Každý zámek má svou legendu.

Ta žirovnická je spojena s dávným majitelem Albrechtem z Gutštejna, který získal zámek v roce 1544. Podle pověsti měl nezdárného syna Kryštofa, který nedělal právě čest rodovému jménu a čas trávil popíjením a běháním za ženskými sukněmi.

Zvlášť si oblíbil tu, kterou nosila manželka žirovnického řezníka Brikciho. Při jedné z jeho tajných záletných návštěv byl podváděným manželem přistižen, vznětlivý Brikci popadl řeznický nůž a vrazil ho svému mladému sokovi do srdce.

Samozřejmě na to doplatil ztrátou hlavy, ale Albrechtovi z Gutštejna vykonaná spravedlnost neulehčila a synovou smrtí se usoužil. Zato Brikci prý se zjevuje dodnes. Snad ho večer v Žirovnici s jeho zakrváceným nožem nepotkáme.

Dohazovačka vás čeká v Přírodním divadle

Slavné Přírodní divadlo v Žirovnici sice leží v zámeckém příkopu, ale o jeho vybudování se nepostarala šlechta, ale obyčejní lidé. Přesněji řečeno žirovničtí ochotníci.

Ti si svůj spolek založili už v roce 1864 a aby měli kde vystupovat, v roce 1922 si postavili Přírodní divadlo. Po letech přece jen upadlo v zapomnění, ale nezmizela ochotnická vášeň.

A tak na konci 60. let minulého století parta nadšenců začala dávné hlediště a jeviště hledat. Musela ho doslova vydobýt z vegetace, ale už v roce 1970 si tu užili premiéru Jiráskovy Lucerny.

V roce 2007 se dočkalo rekonstrukce hlediště a letos na konci června se můžeme od žirovnického Divadelního spolku těšit na premiéru hry Dohazovačka.

Expozice venkovských tradic

Žirovnický Špýchar nechal před zámkem postavit František Leopold Šternberk a na stavbě nechal zvěčnit jak své iniciály, tak i letopočet 1707. Jako sýpka fungoval Špýchar po staletí, dnes už ale po rekonstrukci z roku 2007 přicházejí návštěvníci do nové expozice venkovských tradic a řemesel.

Ve třech zrekonstruovaných podlažích s původními barokními sloupy se dnes nachází 1200 čtverečních metrů výstavní plochy.

Přízemí zaujímají zemědělské stroje nebo hasičská stříkačka, o patro výš našly místo menší nástroje a nářadí, nahoře pak můžeme nahlédnout do repliky venkovské světnice.

Součástí expozice je i keramický betlém vyrobený dětmi ze Základní umělecké školy v Humpolci, který obsahuje na 700 postaviček a který názorně předvádí, jaké práce se na vesnici kdysi v každém ročním období vykonávaly.

Foto: Vladimír Kunc (postel, sál s hvězdou na stropě), Creative Commons (volná díla)
reklama
Související články
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání. Nejrozsáhlejší česká zřícenina Někdy na
Orloj v Litomyšli je relativně mladý a skromný, ale přesto stojí za pozornost. Najdete ho na věži staré radnice na Smetanově náměstí. Stejně jako věžní hodiny ho dodala firma Karel Adamec z Čáslavi v roce 1907. Výtvarné řešení desky orloje pochází od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Tomu ovšem v době, kdy pracoval na orloji bylo bylo pouhých dva
Frýdlantský hrad po staletí hlídal bezpečnost obchodních stezek, nenápadně se měnil z gotické pevnost v renesanční pohodlné sídlo, a nakonec v něm majitelé zřídili jednu z prvních hradních expozic v Evropě. Navštívit ho samozřejmě stojí za to i dnes. Pověst praví, že na místě dnešního frýdlantského zámku stála už v roce 1014 mohutná kamenná věž zvaná Indica vysoká 49 metrů, na jejíž ploché střeše
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
epochaplus.cz
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou
Ten jediný, kterého jsem milovala, mě přehlížel
skutecnepribehy.cz
Ten jediný, kterého jsem milovala, mě přehlížel
Nadbíhala jsem mu, jak se jen dalo, ale všechno to bylo marné. Ten fešák na červené motorce si mě ani nevšiml a léto už se chýlilo ke konci. Bylo mi sedmnáct a chodila jsem s Hrochem. To byla přezdívka, ve skutečnosti se jmenoval Jirka. Hrocha připomínal zavalitější postavou a vypoulenýma očima. Spíš to bylo ovšem tak, že Hroch
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Láska jako trám, nebo jen flirt Pagáčové?
nasehvezdy.cz
Láska jako trám, nebo jen flirt Pagáčové?
Manželství Patricie Pagáčové (35) se rozpadlo teprve nedávno. Jenže se zdá, že kráska už má náhradu. Otázka ovšem je, jak to s tajemným fešákem vlastně má. Totožnost holohlavého vousáče, který se n
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
Pigmentové skvrny po opalování
nejsemsama.cz
Pigmentové skvrny po opalování
Opálená pokožka, která připomíná to slastné dovolenkové nicnedělání, pomalu bledne. Klídek střídá rozčarování nad nevzhlednými pigmentovými skvrnami, které nám sluneční paprsky na pokožce zanechaly. Jak se jich zbavit, aby pokožka vypadala zase mladě? Zamaskovat, nebo vybělit? Toť otázka. Boj s pomocí séra, ale i pera Sérum je koncentrovanější, tedy silnější a nejefektivnější. Díky depigmentační čisticí vodě
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Zhrzená královna nechala zavraždit sokyni v lásce
historyplus.cz
Zhrzená královna nechala zavraždit sokyni v lásce
Řadu let musí snášet ponížení. Král ji odsunul na vedlejší kolej a se svou milenkou plodí jedno dítě za druhým. Marie Portugalská sní o pomstě. Obrní se trpělivostí a po manželově smrti přichází její chvíle. Zostuzená královna nechá svou konkurentku krutě potrestat…   Pochází ze šlechtického rodu, který patří v Kastilii k těm nejvlivnějším. Na prahu dospělosti
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Kolumbus, Vikingové, nebo někdo jiný?
enigmaplus.cz
Kolumbus, Vikingové, nebo někdo jiný?
Zdá se, že ani Kolumbus, ani Vikingové nedorazili k břehům Ameriky jako první. Kontinent totiž lákal lidstvo dávno před nimi. Roku 455 se měl do Ameriky vydat buddhistický mnich jménem Hui Šen, kte
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10
Nové snímky Merkuru ukazují skvrnitý povrch v ostrých detailech
21stoleti.cz
Nové snímky Merkuru ukazují skvrnitý povrch v ostrých detailech
Sonda BepiColombo, společná mise Evropské a Japonské vesmírné agentury, dokončila jeden ze svých průletů kolem Merkuru. Následně zaslala snímky znázorňující krátery posetý povrch planety, kterou začne