Domů     Zámek Žirovnice: Ráj nástěnných maleb a divadelních ochotníků
Zámek Žirovnice: Ráj nástěnných maleb a divadelních ochotníků

Česká republika oplývá řadou hradů a zámků, které se pyšní rozsáhlými a cennými nástěnnými malbami. Takže když se na některém zámku nachází největší kolekce fresek v Čechách, je to už opravdu výjimečné hodnocení hodné pozornosti.

Jak už to bývá i u renesančních zámků, nevznikaly vždycky na zelené louce, ale často jen stará stavba získala novou podobu. Také zámek v Žirovnici na skalním ostrohu mezi říčkou Žirovničkou a Počáteckým potokem v okrese Pelhřimov býval kdysi gotickým hradem.

Jako mnohé další byl založen někdy v polovině 13. století. Jeho majitelé přicházeli a zase odcházeli a zanechávali po sobě občas více či méně významné stavební úpravy.

Třeba jako Václav Vencelík z Vrchovišť, kterému Žirovnice patřila v 15. století a po kterém tu zůstala právě ta významná kolekce dodnes dochovaných fresek.

Radši prodat, než opravovat

Za třicetileté války se tu při svém vítězném tažení usadil švédský generál Lennart Tornstenson, posléze objekt získali Šternberkové, kteří se postarali o barokní přestavbu.

Poslední z nich Leopold Albrecht pak zámek i celé panství v roce 1910 prodal městu Žirovnice. Možná byl v tu chvíli rád, že se notně zchátralé stavby zbavil a nemusí se už starat o nutné opravy a rekonstrukce.

Odjížděl zřejmě bez ohlédnutí na rozpadající se hlásku nebo na děravé střechy. Zakrátko pak začala první světová válka a na rekonstrukci zámku nebylo ani pomyšlení.

Jen zmíněná hláska byla už v takovém stavu, že bylo nutné ji v roce 1917 zbourat a Žirovnice tak přišla o svou dominantu a staletý symbol.

Ani požár neznamenal konec

Není divu, že se občas začalo nesměle mluvit o zbourání zámku. Zámecký areál se ale snažil, seč mohl, aby si svou existenci zasloužil. Poskytoval zázemí úřadům, fungoval tu lihovar a našlo se i místo pro nájemní byty.

A k dovršení všech nepříjemností v roce 1964 v baště na prvním nádvoří, v té době fungující jako skladiště, propukl ničivý požár, který zdevastoval všechno, co dosud ještě drželo pohromadě. O bourání se už nešeptalo, ale mluvilo nahlas.

Naštěstí i v té době se našli rozumní lidé, a tak v roce 1972 začala celková rekonstrukce zámku. To samozřejmě není akce na jedny prázdniny, a tak není divu, že trvala dvacet let.

Fresky, kam se podíváte

Když budeme dnes zámkem Žirovnice procházet, sotva nás napadne, že ještě před půlstoletím byl takříkajíc na odpis.

Zachránit se podařilo nejen ony vzácné a rozsáhlé fresky z konce 15. století, ale objevila se i další malířská výzdoba ve věži či ve velkém hodovním sále.

Fresky jsou nejčastěji vyhotoveny metodou al secco, tedy malbou na suchou omítku, a jejich autorem je pravděpodobně stejný mistr, který se postaral o výzdobu hradu Švihov nebo zámku v Jindřichově Hradci.

Nejzachovalejší díla najdeme v kapli a v takzvané Zelené světnici, za některými z nich musíme ale třeba i do Rytířského sálu. Část restaurovaných nástěnných maleb z přelomu 15. a 16. století najdeme i na pavlačovém ochozu.

Dobrou noc uprostřed květin

Dnešní prohlídka zámku ale především voní květinami. Expozice Květiny na šlechtickém sídle se totiž zaměřuje právě na květinové motivy ve výzdobě.

Ložnice majitelů se pyšní bohatými barokními řezbami na postelích či na skříni, květinami jsou zdobeny i potahové látky nebo závěsy. A to nemluvíme ani o hygienických potřebách a ložním prádle, kde byly květinové motivy naprosto běžné. Podobně je ornamenty s květinovými motivy vyzdobena i zámecká jídelna.

Malý zámek ve velkém zámku

Prohlídka nás ale provede celým zámkem. Nevynecháme hudební salonek, který zdobí porcelán a sklo ve vitrínách.

navštívíme dámský salon určený ke hře na klavír, k ručním pracím a četbě, a stejně tak i salon pánský, zdobený spíše loveckými a vojenskými motivy a nezbytnou sbírkou chladných i palných zbraní a loveckými trofejemi.

Výjimečným prostorem je pak badatelna věnovaná přírodovědným zálibám šlechty, mineralogickým sbírkám a herbářům. Jednu atrakci bychom na zámku Žirovnice určitě neměli vynechat.

Je jí otáčivý model zámku s elektrickým osvětlením v měřítku 1:50, který během pěti let a 5000 hodin práce zhotovil místní občan Jaroslav Pánek. Využil k tomu mnoho materiálů od dřeva či nerezové oceli přes PVC až po polyuretan či polyamid.

Nešťastná duše podvedeného řezníka

Každý zámek má svou legendu.

Ta žirovnická je spojena s dávným majitelem Albrechtem z Gutštejna, který získal zámek v roce 1544. Podle pověsti měl nezdárného syna Kryštofa, který nedělal právě čest rodovému jménu a čas trávil popíjením a běháním za ženskými sukněmi.

Zvlášť si oblíbil tu, kterou nosila manželka žirovnického řezníka Brikciho. Při jedné z jeho tajných záletných návštěv byl podváděným manželem přistižen, vznětlivý Brikci popadl řeznický nůž a vrazil ho svému mladému sokovi do srdce.

Samozřejmě na to doplatil ztrátou hlavy, ale Albrechtovi z Gutštejna vykonaná spravedlnost neulehčila a synovou smrtí se usoužil. Zato Brikci prý se zjevuje dodnes. Snad ho večer v Žirovnici s jeho zakrváceným nožem nepotkáme.

Dohazovačka vás čeká v Přírodním divadle

Slavné Přírodní divadlo v Žirovnici sice leží v zámeckém příkopu, ale o jeho vybudování se nepostarala šlechta, ale obyčejní lidé. Přesněji řečeno žirovničtí ochotníci.

Ti si svůj spolek založili už v roce 1864 a aby měli kde vystupovat, v roce 1922 si postavili Přírodní divadlo. Po letech přece jen upadlo v zapomnění, ale nezmizela ochotnická vášeň.

A tak na konci 60. let minulého století parta nadšenců začala dávné hlediště a jeviště hledat. Musela ho doslova vydobýt z vegetace, ale už v roce 1970 si tu užili premiéru Jiráskovy Lucerny.

V roce 2007 se dočkalo rekonstrukce hlediště a letos na konci června se můžeme od žirovnického Divadelního spolku těšit na premiéru hry Dohazovačka.

Expozice venkovských tradic

Žirovnický Špýchar nechal před zámkem postavit František Leopold Šternberk a na stavbě nechal zvěčnit jak své iniciály, tak i letopočet 1707. Jako sýpka fungoval Špýchar po staletí, dnes už ale po rekonstrukci z roku 2007 přicházejí návštěvníci do nové expozice venkovských tradic a řemesel.

Ve třech zrekonstruovaných podlažích s původními barokními sloupy se dnes nachází 1200 čtverečních metrů výstavní plochy.

Přízemí zaujímají zemědělské stroje nebo hasičská stříkačka, o patro výš našly místo menší nástroje a nářadí, nahoře pak můžeme nahlédnout do repliky venkovské světnice.

Součástí expozice je i keramický betlém vyrobený dětmi ze Základní umělecké školy v Humpolci, který obsahuje na 700 postaviček a který názorně předvádí, jaké práce se na vesnici kdysi v každém ročním období vykonávaly.

Foto: Vladimír Kunc (postel, sál s hvězdou na stropě), Creative Commons (volná díla)
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz