Domů     Zámek Žirovnice: Vítejte v království fresek
Zámek Žirovnice: Vítejte v království fresek
od 11.8.2021
1

Přestože žirovnický zámek zvenčí rozhodně nepostrádá půvab, jeho největší chlouba pokrývá stěny v interiéru. Nenajdeme totiž v Čechách místo, kde by v takové míře krášlily zdi historické nástěnné malby.

Vlastně docela malý byl původní hrádek, který na skalnaté ostrožně mezi říčkou Žirovničkou a Počáteckým potokem vznikl někdy v polovině 13. století.

O jeho rozmach se v pozdějších letech nepostaral žádný příslušník šlechtických rodů, které se v držení hradu střídaly, ale podnikatel Václav Vencelík.

Ten v roce 1485 koupil celé zdejší panství za 1500 kop grošů a hned se pustil do zvelebování svého nového sídla. Prostředků na to měl dost a dost.

Jeho doly vynášely celé jmění a u hradu byla vystavěna huť, kam Vencelík nechával přivážet z Kutné Hory takzvanou černou měď, z níž se v huti získávalo stříbro. V okolí vybudoval rybníky, dal vystavět rodinnou hrobku a skupoval i pozemky v okolí.

A především stále pracoval na hradě. Jižní palác se podle jeho přání vytáhl do výšky dvou pater, přibyla kaple a Rytířský sál ve druhém poschodí, areál se rozšířil o budovy na východní a západní straně, takže vzniklo trojúhelníkové nádvoří.

Po deseti letech stavebního ruchu získal hrad téměř dnešní podobu. Václav Vencelík se nakonec dočkal vytouženého zařazení mezi šlechtu. V roce 1492 byl povýšen na říšského pána a získal vlastní erb zobrazující stříbrného jednorožce v modrém poli. Tento erb dodnes zůstal znakem města Žirovnice.

Odkaz tajemného mistra

To nejzajímavější ale Vencelík zanechal budoucím generacím uvnitř. Pět let po vypuknutí stavebních úprav si objednal provedení nástěnných maleb v různých částech hradu.

Za nejcennější považují odborníci malby s náboženskými motivy z kaple, výjevy s novozákonními příběhy v Rytířském sále a mytologické náměty v takzvané Zelené světnici. V ní ale najdeme třeba i malbu, která není pro panská sídla příliš typická.

Zachycuje hradní huť včetně prostých dělníků při práci. Je škoda, že dnes nedokážeme s jistotou odhalit autora těchto krásných fresek.

Z nedostatku znalostí mu tedy říkáme Mistr žirovnické malby a víme o něm, že to byl pravděpodobně on, kdo se postaral také o výzdobu hradu Švihov nebo zámku v Jindřichově Hradci. I když rozsahem provedení se žádný z těchto objektů nemůže Žirovnici rovnat.

Na Žirovnici používal techniku al secco, při níž se na rozdíl od klasických fresek maluje na suchou omítku, a to temperovými barvami smíchanými se lněným olejem.

Díky tomuto postupu je možné vytvořit výtvarná díla na větší ploše, protože nehrozí, že během práce nedokončená freska zaschne. Rekonstrukce během staletí se málem postaraly o to, že umění Mistra žirovnického zůstalo našim očím navždy ukryto.

Až do počátku 20. století se totiž cenné fresky ukrývaly pod bílou malbou. Byla však objeveny, restaurovány a dnes se Žirovnice může chlubit největší freskovou výzdobou v Čechách.

Záletník versus řezník

Život ale šel dál a majitelé Žirovnice se dále střídali. Jedním z nich byl v polovině 16. století moudrý Albrecht z Gutštejna, k jehož jménu se váže zdejší pověst.

Albrecht měl podle ní nezdárného syna Kryštofa, lehkovážného opilce a líného sukničkáře, který jednoho dne začal chodit za krásnou Dynou, ženou řezníka Brikciho. O jejich románku si šuškalo celé město, jen sám Brikci nic netušil.

Jednoho dne však milence přistihl a tak se rozlítil, že Kryštofa na místě probodl řeznickým nožem. Za svůj čin byl sťat, ale nešťastný pán Albrecht se v následujících letech steskem po synovi utrápil k smrti.

Od té doby ale prý v okolí můžeme v noci potkat řezníka Brikciho se zakrváceným nožem, který ani po staletích nemůže najít věčný klid.

Bourat se přece nebude!

Zámek nejen střídal vlastníky, ale i on sám doznával změn. Přibyla kruhová i čtyřboká bašta, ale v polovině 16. století byl už více zámkem než hradem. Zanikl padací most a hodně se na podobě zdejších budov podepsala třicetiletá válka.

Během ní Žirovnici obsadili Švédové a císařská armáda se tak snažila získat zámek zpět, že ho nakonec téměř celý rozstřílela děly.

K rekonstrukci se dlouho nikdo neměl, a tak když nakonec v roce 1910 zámek zakoupilo za 1 400 000 korun město, pořídilo si vlastně ruinu.

Světová válka také zrovna obnově nepřála a ještě během ní musela být dokonce zbourána hradní hláska, kdysi zdaleka viditelná dominanta celého kraje.

Výstavný romantický zámek byl pak odsouzen stát se sídlem úřadů a některé komnaty byly přebudovány na nájemné byty. Byl to ostatně jeden ze zdejších nájemníků, kdo svou neopatrností v roce 1964 zapříčinil ničivý požár, který objekt zcela zdevastoval.

Dlouho se tenkrát vedla debata, zda by snad nebylo lepší zámek jednoduše zbourat. Naštěstí milovníci historie zvítězili a v roce 1972 byla zahájena rekonstrukce, která pak trvala celých dvacet let.

Dáte si bílé, nebo červené?

Přijedeme-li si prohlédnout Žirovnici, zaujmou nás nejen úžasné fresky, ale třeba také expozice nábytkových interiérů s názvem Květiny na šlechtickém sídle.

Kromě samotného zámku ale nesmíme vynechat ani zrekonstruovaný Špýchar s dochovanými barokními dřevěnými sloupy a s expozicí venkovských tradic a řemesel.

Z modernější doby pochází i zdejší výjimečný exponát – keramický betlém s více než 700 figurkami, který vyrobily děti z Humpolce a který zobrazuje dění na vesnici v jednotlivých ročních obdobích.

A stejně tak by byla škoda minout zámecký pivovar, který ke zdejšímu panství patřil už v 16. století, kdy vařil pšeničné neboli bílé pivo pro lid a ječmenné neboli červené pro panstvo.

Dnes v něm můžeme mimo jiné obdivovat i vzácnou kolekci historických šicích strojů a sídlí tam také expozice knoflíkářství a perleti, která se může pochlubit například perleťovými motýly, hodinami nebo šperky.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo