Západní Čechy: Pěší výlety pro každého
Západní Čechy: Pěší výlety pro každého

Nasaďte pohodlné boty, nahoďte batoh na záda a ponořte se do světa přírody. Přinášíme vám tipy na nádherná místa v západních Čechách, z nichž se vám zpátky do civilizace ani nebude chtít vracet.

Naučná stezka SOOS

Pozoruhodná měsíční krajina, pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště a slatiniště s řadou minerálních pramenů, která se rozkládá nedaleko Františkových Lázní.

Vydejte se na zhruba 1,2 kilometrů dlouhou naučnou stezkou po dně vyschlého slanovodního jezera a nechte se vtáhnout do tohoto prazvláštního světa. Na každém kroku číhají mokřadní a slanomilné rostliny, z bahenních sopek se sykotem uniká kysličník uhličitý, v jiných zase pobublává voda a bahno.

Černé jezero

Šumavská jezera jsou prostě kouzelná. Vůbec největším přírodním jezerem ledovcového původu u nás je tamější Černé jezero, které za své jméno vděčí temným lesům a jejich odrazu na jeho hladině. Navíc se nad ním zvedá mohutný masiv Jezerní hory.

Maximální hloubka okolo 40 metrů z něj činí také jezero ze všech nejhlubší. Nejpohodlněji se k němu dostanete asfaltovou silničkou po žluté turistické značce z parkoviště Špičácké sedlo, po cestě dlouhé asi 3,5 kilometru.

Při svých toulkách šumavskou přírodou se můžete poté po červené vydat k blízkému Čertovu jezeru, vzdálenému asi 2,5 kilometru, či vodopádu Bílá strž (zhruba 4 kilometry). Odtud lze pak pohodlně sejít až do údolí a vrátit se do stanice Špičák vlakem.

Boubínský prales

V samém srdci Šumavy, na západním svahu hory Boubín, trůní vůbec největší nedotčený původní les ve střední Evropě, s hustým porostem smrku, jedle a buku. Naučná stezka Boubínský prales vás už po pár krocích zavede od spořádané přírody k její původní a nespoutané podobě.

Země je tu porostlá mechem a kapradím, kmeny stromů jsou všelijak pokroucené a jejich kůra vrásčitá. Smrky ční až do výše 50 metrů, paloučky s paloučky s bílými sedmikvítky střídají pole lopuchů. Některé stromy tu jsou staré až 400 let!

A samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale člověk lesy kácel a znovu osazoval a z původních evropských pralesů, které nebyly dotčeny lidskou činností, zbyly jen malé ostrůvky.

Rozhledna s hotelem na Klínovci

Hory a hluboké lesy vtiskly Krušným horám a jejich podhůří nezaměnitelný ráz. Při jejich prozkoumávání se směle vydejte i na jejich nejvyšší horu Klínovec, dosahující výšky 1244 metrů nad mořem. Pokud si na téměř čtyřkilometrový prudký výstup netroufáte, svezte se na její vrchol lanovkou z nedalekého Jáchymova a udělejte si o něco méně náročnou procházku směrem z kopce dolů.

Odměnou vám už po cestě bude úchvatná příroda okolo vás a na vrcholu hory úžasný výhled do české i německé krajiny. Na vrcholové plošině najdete také hotel, v němž se můžete občerstvit či najít přístřeší, a také rozhledna.

Z ní se vám otevře

pohled na vrcholky Krušných hor, České středohoří, Doupovské hory, Karlovy Vary, Slavkovský les i Šumavu.

Slavkovský les

Pokud si na mapě spojíte Karlovy, Mariánské a Františkovy Lázně, vznikne vám trojúhelník. A v něm se ukrývá chráněná krajinná oblast Slavkovský les, hornatý ostrov zeleně, klidu a panenské přírody. Hluboké lesy střídají rozlehlá rašeliniště a celý tento komplex příznivě ovlivňuje vodní režim širokého okolí, především právě nedalekých lázeňských měst.

Nemusíte se bát, že byste zde zabloudili – celá oblast je protkána sítí dobře značených turistických cest, které vás vždy dovedou k vámi vybranému cíli. Nejzajímavější ze všech je však naučná stezka na Kladské, která vás po své devítikilometrové trase detailně seznámí s místní zvířecími i rostlinnými obyvateli.

Kurzova rozhledna na Čerchově

Na kole i pěšky se můžete vydat pokořit nejvyšší vrchol Českého lesa a zároveň neodmyslitelný symbol krajiny v okolí Domažlic, horu Čerchov v nadmořské výšce 1042 metrů nad mořem. Nejzápadněji ležící český vrchol objevili nadšení výletníci už na sklonku 19.

století a postavili zde jednoduchou dřevěnou rozhlednu. Místo se stane tak oblíbené, že na začátku 20. století se zde zrodí nová kamenná rozhledna, pojmenována po jednom ze zakladatelů organizované turistiky na Domažlicku – Kurzova věž.

Jenže nejprve ji v roce 1938 zabrali němečtí vojáci, roku 1950 zase vojska pohraniční stráže. Až po listopadovém převratu v roce 1989 se z Čerchova opět mohou turisté radovat. A vrcholu se zároveň vrátila funkce pomyslného strážce Českého lesa.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom

Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom

ROMANTIKA NA BŘEHU VLTAVY: TIP NA JIHOČESKOU CYKLOTRASU

ROMANTIKA NA BŘEHU VLTAVY: TIP NA JIHOČESKOU CYKLOTRASU

Děčínský ráj pro horolezce

Děčínský ráj pro horolezce

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Objevte Hoch-Tirol trail: Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

DĚČÍNSKÉ CYKLOTRASY: LABSKÝ KAŇON NA KOLE!

DĚČÍNSKÉ CYKLOTRASY: LABSKÝ KAŇON NA KOLE!

Nenechte si ujít další zajímavé články

Oslava nekompromisní kvality
iluxus.cz

Oslava nekompromisní kvality

Švýcarská hodinářská manufaktura...
První filmová superstar se otráví jedem na mravence!
epochaplus.cz

První filmová superstar se...

Zesláblá postava světlovlasé Florence Lawrenceové...
„MASAKRY“ ON-LINE: Co vidí satelity?
21stoleti.cz

„MASAKRY“ ON-LINE: Co...

Nikdy v historii médií nebylo tak...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Stojí v Indii chrám pokrytý tunou zlata?
enigmaplus.cz

Stojí v Indii chrám pokrytý...

Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Proč se Francouzi báli papírových peněz jako čert kříže?
epochaplus.cz

Proč se Francouzi báli...

„Dosáhnete obrovských zisků ze zámořských...
Gratinovaná kapusta se smetanou a sýrem
tisicereceptu.cz

Gratinovaná kapusta se...

Ingredience 1 cibule 5 stroužků česneku...
Lékař Vejdovský dokázal se zrakem zázraky
epochalnisvet.cz

Lékař Vejdovský dokázal se...

Přes oko se dívence táhne neprůhledná mlha....
Odtrhli nás od sebe na dlouho
skutecnepribehy.cz

Odtrhli nás od sebe na dlouho

Někdy se přihodí věci, které se...
Proč se zbavila svého majetku?
nasehvezdy.cz

Proč se zbavila svého majetku?

Před pár měsíci se...
Zavře ji rodina do léčebny?
nasehvezdy.cz

Zavře ji rodina do léčebny?

Autonehoda, odmítnutí...