Západní Čechy: Pěší výlety pro každého
Západní Čechy: Pěší výlety pro každého

Nasaďte pohodlné boty, nahoďte batoh na záda a ponořte se do světa přírody. Přinášíme vám tipy na nádherná místa v západních Čechách, z nichž se vám zpátky do civilizace ani nebude chtít vracet.

Naučná stezka SOOS

Pozoruhodná měsíční krajina, pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště a slatiniště s řadou minerálních pramenů, která se rozkládá nedaleko Františkových Lázní.

Vydejte se na zhruba 1,2 kilometrů dlouhou naučnou stezkou po dně vyschlého slanovodního jezera a nechte se vtáhnout do tohoto prazvláštního světa. Na každém kroku číhají mokřadní a slanomilné rostliny, z bahenních sopek se sykotem uniká kysličník uhličitý, v jiných zase pobublává voda a bahno.

Černé jezero

Šumavská jezera jsou prostě kouzelná. Vůbec největším přírodním jezerem ledovcového původu u nás je tamější Černé jezero, které za své jméno vděčí temným lesům a jejich odrazu na jeho hladině. Navíc se nad ním zvedá mohutný masiv Jezerní hory.

Maximální hloubka okolo 40 metrů z něj činí také jezero ze všech nejhlubší. Nejpohodlněji se k němu dostanete asfaltovou silničkou po žluté turistické značce z parkoviště Špičácké sedlo, po cestě dlouhé asi 3,5 kilometru.

Při svých toulkách šumavskou přírodou se můžete poté po červené vydat k blízkému Čertovu jezeru, vzdálenému asi 2,5 kilometru, či vodopádu Bílá strž (zhruba 4 kilometry). Odtud lze pak pohodlně sejít až do údolí a vrátit se do stanice Špičák vlakem.

Boubínský prales

V samém srdci Šumavy, na západním svahu hory Boubín, trůní vůbec největší nedotčený původní les ve střední Evropě, s hustým porostem smrku, jedle a buku. Naučná stezka Boubínský prales vás už po pár krocích zavede od spořádané přírody k její původní a nespoutané podobě.

Země je tu porostlá mechem a kapradím, kmeny stromů jsou všelijak pokroucené a jejich kůra vrásčitá. Smrky ční až do výše 50 metrů, paloučky s paloučky s bílými sedmikvítky střídají pole lopuchů. Některé stromy tu jsou staré až 400 let!

A samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale člověk lesy kácel a znovu osazoval a z původních evropských pralesů, které nebyly dotčeny lidskou činností, zbyly jen malé ostrůvky.

Rozhledna s hotelem na Klínovci

Hory a hluboké lesy vtiskly Krušným horám a jejich podhůří nezaměnitelný ráz. Při jejich prozkoumávání se směle vydejte i na jejich nejvyšší horu Klínovec, dosahující výšky 1244 metrů nad mořem. Pokud si na téměř čtyřkilometrový prudký výstup netroufáte, svezte se na její vrchol lanovkou z nedalekého Jáchymova a udělejte si o něco méně náročnou procházku směrem z kopce dolů.

Odměnou vám už po cestě bude úchvatná příroda okolo vás a na vrcholu hory úžasný výhled do české i německé krajiny. Na vrcholové plošině najdete také hotel, v němž se můžete občerstvit či najít přístřeší, a také rozhledna.

Z ní se vám otevře

pohled na vrcholky Krušných hor, České středohoří, Doupovské hory, Karlovy Vary, Slavkovský les i Šumavu.

Slavkovský les

Pokud si na mapě spojíte Karlovy, Mariánské a Františkovy Lázně, vznikne vám trojúhelník. A v něm se ukrývá chráněná krajinná oblast Slavkovský les, hornatý ostrov zeleně, klidu a panenské přírody. Hluboké lesy střídají rozlehlá rašeliniště a celý tento komplex příznivě ovlivňuje vodní režim širokého okolí, především právě nedalekých lázeňských měst.

Nemusíte se bát, že byste zde zabloudili – celá oblast je protkána sítí dobře značených turistických cest, které vás vždy dovedou k vámi vybranému cíli. Nejzajímavější ze všech je však naučná stezka na Kladské, která vás po své devítikilometrové trase detailně seznámí s místní zvířecími i rostlinnými obyvateli.

Kurzova rozhledna na Čerchově

Na kole i pěšky se můžete vydat pokořit nejvyšší vrchol Českého lesa a zároveň neodmyslitelný symbol krajiny v okolí Domažlic, horu Čerchov v nadmořské výšce 1042 metrů nad mořem. Nejzápadněji ležící český vrchol objevili nadšení výletníci už na sklonku 19.

století a postavili zde jednoduchou dřevěnou rozhlednu. Místo se stane tak oblíbené, že na začátku 20. století se zde zrodí nová kamenná rozhledna, pojmenována po jednom ze zakladatelů organizované turistiky na Domažlicku – Kurzova věž.

Jenže nejprve ji v roce 1938 zabrali němečtí vojáci, roku 1950 zase vojska pohraniční stráže. Až po listopadovém převratu v roce 1989 se z Čerchova opět mohou turisté radovat. A vrcholu se zároveň vrátila funkce pomyslného strážce Českého lesa.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

V Mostě se nudit nebudete

V Mostě se nudit nebudete

Romantika starých lomů

Romantika starých lomů

Jizerské hory, ráj turistů

Jizerské hory, ráj turistů

Klínovec a Fichtelberg: Vydejte se pokořit nejvyšší vrchol!

Klínovec a Fichtelberg: Vydejte se pokořit nejvyšší vrchol!

Praděd-Ovčárna: Moravský ledovec

Praděd-Ovčárna: Moravský ledovec

Open House Brno 2023 odhaluje letošní budovy, zároveň se rozjíždí evropský projekt na podporu architektury

Open House Brno 2023 odhaluje letošní budovy, zároveň se rozjíždí evropský projekt na podporu architektury

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
iluxus.cz

Rok s Věnečky Janeček:...

Loni v dubnu otevřel v pražské Pštrossově ulici...
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...
VIDEO: Řidič kamionu natočil ducha na silnici
enigmaplus.cz

VIDEO: Řidič kamionu...

Už nějakou dobu se v okolí Phoenixu...
Štěstí v bráně do Jeseníků: Z čeho měli obyvatelé Bruntálu radost?
epochaplus.cz

Štěstí v bráně do Jeseníků: Z...

Většina obyvatel nejenom u nás by určitě označila...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Češi pošlou do vesmíru SOVu
21stoleti.cz

Češi pošlou do vesmíru SOVu

V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země...
Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Nuselák: Most tanků i sebevrahů
epochaplus.cz

Nuselák: Most tanků i...

Původně tu má jezdit tramvaj, nakonec vyhraje...