V naší zemi nejdeme překvapivě mnoho obrazů, k nimž se vážou příběhy o mariánských zázracích. Už v dávné historii k nim mířily tisíce poutníků, které prý obrazy vyléčily ze smrtelných chorob.
Jeden z nejslavnějších obrazů v Česku je plátno, které pochází z Přeštic na Plzeňsku a je na něm vyobrazena Panna Marie s umírajícím Kristem. V 18. století měl totiž tento obraz vylučovat krůpěje potu a měl údajně léčivou moc.
Dodnes prý do kostela chodí ženy, které mají problém otěhotnět a prosí obraz o pomoc.
Při procesích se také prý měnil výraz Kristova obličeje. V roce 2011 bylo v obraze nalezeno ještě jedno plátno se stejným výjevem.
Bohorodička ze Starého Bohumína: Léčí?
K obrazu údajně míří poutníci už od 17. století, protože plátno uzdravuje! Z dochovaných záznamů víme, že se lidé modlí k Panně Marii na plátně a někteří dosvědčují, že je na místě zbavila jejich dlouhodobých zdravotních potíží.
„K ní je nejlépe přijít s prosbou o pomoc, protože už mnohokrát pomohla lidem na různých místech světa,“ říká ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.
Jeho zázračnost potvrdil i na začátku 21. století papež Jan Pavel II.
Černá Madona z Přelouče: Chrání před morem?
Hraběnka z Rozdražova odkázala v 17. století své komorné Voršile Barboře Lorencové obraz Černé Madony. Malba se po její smrti dostává do rukou jejího synovce, kněze Jana Adama Lorence působícímu v Přelouči na Pardubicku. V roce 1680 se pak Přelouči zázračně vyhýbá morová epidemie.
Lidé to připisují moci obrazu. Lorenc zde nechává postavit kapličku, kam obraz umisťuje. Dodnes se dochovala řada zápisů o tom, že v okolí kaple se od té doby objevovala zvláštní světla. Obraz prý navíc léčil poutníky.
Panna Marie ze Lčovic na Prachaticku: Je zázračný?
Během porodu hraběnky Eleonory A. Hýzrlové z Chodů dojde v 17. století na zámku ve Lčovicích ke komplikacím a narodí se mrtvý chlapeček. Její manžel se však začne modlit k obrazu Panny Marie Bolestné a dítě zázračně obživne. Z obrazu dokonce začne vytékat krev.
Artefakt je umístěn v klášteře v Sušici a později se k němu konají procesí, během nichž dochází rovněž k zázračným uzdravením. Ročně k němu prý mířilo na 20 000 poutníků.
Panenka Skákavá ze Žlutic: Uzdravila tisíce poutníků?
V roce 1717 navrhl farář Jan Rick ze Skok u Žlutic poblíž Karlových Varů deseti sedlákům ze Skoků, aby postavili nevelkou kapli. Jen jeden z nich jménem Lienerth, prodal jednoho ze svých čtyř koní a kapli postavil.
Nechal do ní namalovat kopii zázračného obrazu Panny Marie Pasovské. Záhy prý došlo k několika zázračným uzdravením lidí, kteří si do Skoků přijeli pro boží odpuštění.
V 18. století sem proudily tisíce poutníků, v roce 1748 jich bylo dokonce na 40 000. Dnes se obraz nachází v kapli kláštera premonstrátů v asi 35 kilometrů vzdálené Teplé.
Klatovská Madona: Vytékala z ní krev?
Na hlavním oltáři klatovského kostela Narození Panny Marie je umístěn obraz Panny Marie, který je kopií obrazu z kostela ve městě Re v severní Itálii. Do Klatov jej přinesl italský řemeslník, který se k němu v nouzi modlil.
Psal se 8. červenec 1685 a obraz prý začal ronit krev, stejně jako originál v roce 1494.
Zázrak se pak ještě několikrát zopakuje a údajně projde i pečlivým církevním zkoumáním. Analýzy krve potvrdí, že o krev jde, konkrétně o skupinu AB. Od té doby jsou k plátnu pořádány poutě.
Svatý Salvátor z Chrudimi: Mění výraz tváře?
Obraz Ježíše Krista vznikl na konci 16. století, kdy ho namaloval neznámý český autor. Zhruba v polovině 17. století se dostává do rukou Janu Pfeiferovi z Chrudimi, u něhož se poprvé projeví jeho zázračné vlastnosti.
Začne se z něj prý linout krev a ta následně nejde umýt. Obraz se záhy dostává do chrudimského chrámu Nanebevzetí Panny Marie. A za několik let zázraky pokračují.
Věřící několikrát při mši zpozorují, že z obrazu kanou slzy, či krev a že Kristus mění výraz své tváře, barvu pleti, či dokonce kyne rukou! Obraz má prý také léčivou moc.
Dnes je umístěn na hlavním oltáři v chrudimském kostele, nikdo však již podivuhodné jevy nespatřuje.