Domů     Zámek Buchlovice: Přepychové sídlo, kde se tvořily dějiny
Zámek Buchlovice: Přepychové sídlo, kde se tvořily dějiny

Jeden z nejrozsáhlejších a také nejhonosnějších moravských zámků měl být kdysi jen vylepšením bydlení šlechtického rodu, nakonec se ale proměnil v jedno z nejdůležitějších míst evropské politiky.

Do jeho historie můžeme nahlédnout i dnes a přesvědčit se, že neztratil nic ze své krásy a důstojnosti.

Jaký si může manželka přát nejkrásnější romantický dárek od milujícího muže? Pokud je opravdu mocný a bohatý, pak asi neexistuje nic, co by jí nedopřál.

Majitel zdejšího panství Jan Dětřich z Petřvaldu se oženil s Anežkou Eleonorou z Colonna-Felsu, která byla italského původu a stále si prý nemohla zvyknout na chladné prostředí hradu Buchlova, kde spolu bydleli.

A tak galantní manžel opodál založil zámek, který měl být mnohem pohodlnější a slunnější. A aby italské srdíčko své vyvolené potěšil ještě víc, zvolil architektonickou podobu, připomínající luxusní římské vily.

Ať už je tato romantická historie pravdivá, nebo sám Dětřich zatoužil po komfortnějším a reprezentativnějším příbytku, buchlovický zámek dostavěný v roce 1707 se opravdu povedl.

Jen Anežce Eleonoře osud nedopřál se do něj přestěhovat, protože zemřela předčasně ve věku 44 let ještě předtím, než byla dokončena první část zámku.

Na Moravě se jedná o Evropě

Při studování historie slavných hradů a zámků býváme mnohdy překvapeni, kolik významných rodů se v rolích jejich majitelů za staletí stačilo vystřídat. Buchlovice měly to štěstí, že tento seznam je docela krátký.

Po sto letech sice rod Petřvaldů vystřídali Berchtoldové, ale ti už tu zůstali až do roku 1945. Pravda, na počátku 19. století zařídili v části zámku vojenskou nemocnici, nad čímž by se asi Jan Dětřich v hrobě obracel, ale určitě by byl naopak potěšen proměnou, kterou zámek zažil na počátku století dvacátého.

Tehdy ho totiž tehdejší majitel Leopold II. Berchtold proměnil v jedno z nejvýznamnějších míst evropské politiky.

Nejen že zámku vrátil původní účel a vybavil ho patřičně honosným nábytkem, který nechal převézt z Buchlova i nakoupit, ale jako vysoce postavený diplomat sem především zval významné politiky, kteří tu pak při svých jednáních rozhodovali o budoucnosti Evropy.

Ostatně o Leopoldově významu svědčí i to, že byl později jmenován ministrem zahraničí.

Dva zámky proti sobě

Zámek sám má nepříliš obvyklou podobu. Skládá se totiž ze dvou samostatných protilehlých budov.

Hlavní obytnou budovou býval takzvaný Dolní zámek, přepychová reprezentační budova sloužící k ubytování hraběcí rodiny, doplněná salou terrenou s bohatou štukovou výzdobou a mozaikovými ornamenty na stěnách.

Dolnímu zámku vévodí dvoupatrový sál s freskami s námětem mytologie, ročních období a přírodních živlů.

Zhruba po třiceti letech majitelé přistavěli i Horní zámek, kterému se říká Flora a který měl být původně pouze hospodářským traktem se stájemi a později i hostinskými pokoji. Mezi oběma budovami leží rozlehlé nádvoří s kamennou kašnou uprostřed.

Celkově tvoří buchlovický zámek jeden z nejkrásnějších historických komplexů u nás a je pokládán jeden z nejvýznamnějších a nejkvalitnějších příkladů barokní architektury.

Tady se přepisovaly dějiny

Prohlídka zámku zahrnuje sedmnáct pokojů, jak soukromých, tak reprezentativních. K těm patří třeba Stříbrný salon s částí rodové galerie.

Sbírka portrétů na zámku je skutečně impozantní a zahrnuje nejen podobizny Petřvaldů a Berchtoldů, ale i obrazy, které dostaly věnem jejich manželky od svých vlastních rodin.

Kromě portrétů tu ovšem najdeme i rozsáhlou kolekci s tématy pastorálních scén, loveckých výjevů a květinových zátiší.

Navštívíme hudební sál, kuřácký salonek nebo hraběcí pracovnu, v níž se v roce 1908 uskutečnila slavná schůzka ministrů zahraničí, na níž se jednalo o budoucím uspořádání Evropy.

Projdeme také jídelnu s boční kaplí, odkud se vchází do soukromé části s ložnicemi majitelů.

Příroda ještě lepší než pravá

Ze zámku se schází po mohutném kamenném schodišti do zahrady, která si rozhodně zaslouží samostatnou prohlídku.

Upravená francouzská zahrada plynule přechází v anglický park s množstvím vzácných listnatých i jehličnatých dřevin, jenž je řazen mezi nejpozoruhodnější památky svého druhu na našem území.

Zajímavě působí i díky tomu, že vzhledem k terénu si její založení vyžádalo uspořádání do teras. Zahrada vznikala průběžně spolu se zámkem, zpočátku podle barokních představ, později se majitelé zhlédli v módě takzvaného sentimentálního cítění.

Uměle vytvořená příroda včetně nezbytné sochařské výzdoby měla působit na emoce a vyvolávat různé prožitky. Z uměleckých děl, kdysi zdobících mnoho míst zahrady, se do dnešních dnů dochoval obelisk s erbem rodu Petřvaldů.

Ve zvelebování parku pak pokračovali i Berchtoldové v čele s lékařem a botanikem Bedřichem Berchtoldem, který se podílel i na založení Národního muzea a ze svých cest po světě neustále přivážel semena a sazenice exotických vzácných dřevin.

Fuchsie, tulipány a česnek

Dnes má park rozlohu 19 hektarů a jeho návštěvu bychom si možná měli naplánovat na dobu, kdy se v něm koná každoroční letní výstava zdejší sbírky fuchsií, čítající na 1200 exemplářů.

Zámecká kolekce patří k nejproslulejším v rámci střední Evropy a fuchsie, které návštěvníky zaujmou, si zde také mohou pořídit do svých domácích zahrad. A zdejší zahradnictví se při pořádání akcí pro veřejnost opravdu činí.

V období Velikonoc se tradičně představují tulipány, v létě zase tradičně probíhá festival česneku.

Na konci parku pak čeká odpočinkový pavilon a nedaleko něj určitě potěší nejen děti i možnost nahlédnout do zdejší minizoologické zahrady, spojené se záchrannou stanicí handicapovaných živočichů.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, UNSPLASH

Foto:
Související články
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale také archi
Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat. Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později se pro ně ujalo souhrnné označení Zlatá
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel pů
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou můžete navštívit i v zimních měsících. w
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
panidomu.cz
Škodliviny v kosmetice, kterým se můžete vyhnout
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz