Zima nemusí být vždy chladná, nepřívětivá a depresivní. Každé zimní období dokáže vyčarovat i příjemné chvilky a z obyčejné krajiny vykouzlit pohádkové království.
V České republice pak vznikají místa, která připomínají spíš ledovou říši, kterou obdivují lidé ze všech koutů světa. Přinášíme vám tipy, kde najít neobyčejné ledopády, romantické mrazivé útvary v jeskyních či tajemné ledové sluje.
Kouzelná ledová jeskyně v Lužických horách
Ledová díra či Jeskyně Naděje – pod takovými jmény je znám český poklad, který je ukrytý v Lužických horách. Dlouhá léta fungovalo toto místo jako stálý zdroj ledu. Turisté měli poprvé možnost nahlédnout do jeskyně již v 19. století, kdy byla zpřístupněna. Od té doby byla lidmi velmi vyhledávanou atrakcí.
Bohužel v současné době je přístup do ledového království uzavřen, kvůli nenechavým návštěvníkům, kteří mohutné stalaktity, stalagmity a záclony z křišťálově bílého ledu ničili.
Dobrou zprávou ale je, že po domluvě se Správou Lužických hor v Jablonném v Podještědí lze klíč od mříží alespoň zapůjčit.
Barevný zázrak Českého Švýcarska
Pokud chcete zažít dobrodružství v zamrzlé zimní krajině a neodradí vás ani těžší terén, určitě vyrazte k neobyčejným ledopádům nedaleko obce Brtníky (viz také úvodní foto) v Českém Švýcarsku.
Ledopády jsou další zamrzlou zvláštností, která hojně láká masy turistů. Jsou totiž neobyčejné, neboť vznikají netradičně – tvoří je voda z tajícího sněhu.
Díky tomu, že se voda nevsákne do pískovcových skal, ale stéká podél hran, vznikají obrovské rampouchy. Největší zajímavostí je, že vzniklé ledové útvary hrají různými barvami – od žluté, zelené a hnědé až po černou. Je to tím, že stékající voda do sebe nasákne zeminu, která pak ledopády zbarví.
Ledový poklad Národního parku Podyjí
Na strmém svahu Opuštěného meandru řeky Dyje je mnoho podzemních prostor, ve kterých se díky specifickému mikroklimatu v podzemí vytváří ledová výzdoba, která celé sluji dodává punc výjimečnosti a zvláštnosti.
Bohužel je tento ledový poklad veřejnosti odepřen, neboť se v jeskyních daří vzácným chladnomilným rostlinám a žijí tam také různí živočichové, jako jsou například netopýři. Těch je tam podle odborníků až sedmnáct druhů.
Jedinou možností, jak se návštěvníci mohou pokochat pohledem, je vyhlídka od turistického altánu u Opuštěného říčního meandru.
Tajemná Jeskyně víl v Českém Švýcarska
Kde jinde mohou zájemci spatřit unikátní ledovou výzdobu, než v Českém Švýcarsku v Kyjovském údolí, ve kterém se nachází pohádkově krásná Jeskyně víl.
Jedná se o pískovcový skalní převis, kde každoročně vznikají ledové rampouchy různých velikostí a tvarů, takzvané ledové záclony a jiné zmrzlé útvary, při kterých se až tají dech.
Ledová podívaná je přístupná po celý rok a dodnes je „vílí doupě“ vyhledávanou turistickou atrakcí.
Foto: Shutterstock, České Švýcarsko