Blíží se léto a s ním i horké dny strávené u bazénu. Česko patří k bazénovým velmocem, na zahradě ho má každý třetí Čech. Většinou se v nich však dá udělat jen pár temp, i když i ta v letním vedru osvěží.
V největších bazénech světa můžete nejen plavat, ale také jezdit na kajaku či windsurfu. Kde byste je měli hledat?
1. Citystars Sharm El Sheikh (Egypt)
plocha: 96 800 m2
provozované sporty: plavání, plachtění, jízda na kajaku a další
vznik: 2015
voda: slaná
Sharm El Sheikh je hojně navštěvované turistické letovisko ležící na jižním cípu Sinajského poloostrova.
Nyní v jeho okolí vyrůstá rezort Citystars Sharm El Sheik, který bude na ploše 7,5 milionu m2 nabízet vedle luxusního ubytování také 1,2 milionu m2 průzračných vod ve 12 propojených umělých lagunách obklopených 22 kilometry pláže s bílým pískem.
Jedna z lagun s uznanou plochou 96 800 m2 (inzerovanou až 125 000 m2) již byla postavena společností Crystal Lagoons v roce 2015 a hned se stala největší člověkem vytvořenou vodní plochou na světě.
2. San Alfonso del Mar (Chile)
plocha: 81 000 m2
provozované sporty: vodní sporty (plachetnice, surfing), potápění, plavání
vznik: 2006
voda: mořská s teplotou 26 °C
San Alfonso del Mar je soukromý rezort v chilském městě Algarrobo, asi 100 km západně od hlavního města Santiago de Chile. Nachází se v něm druhý největší bazén na světě, který je asi 1 kilometr dlouhý a jeho největší hloubka je 3,5 metru.
Obsahuje 250 milionů litrů vody, která se získává z blízkého Tichého oceánu, filtruje a upravuje se. Přístup k bazénu mají jen návštěvníci rezortu ubytovaní ve zdejších apartmánech.
3. MahaSamutr (Thajsko)
plocha: 72 000 m2
provozované sporty: plavání, jízda na kajaku či paddleboardu, windsurfing
vznik: 2014
voda: mořská
Rezort MahaSamutr se nachází v distriktu Hua Hin v severní části Malajského poloostrova, v Thajsku. V překladu znamená „Oceán“ a nabízí ubytování v 80 luxusní vilkách, které spolu s exkluzivním country clubem obklopují největší asijskou lagunu.
Ta je 800 metrů dlouhá s maximální hloubkou 2,5 metru. V jejím středu se nachází ostrov s dalšími vilkami, který je s pevninou spojen chodníkem.
4. Las Brisas (Chile)
plocha: 22 000 m2
provozované sporty: potápění, jízda na kajaku a plachetnici, veslování, plavání
vznik: 2010
voda: mořská o teplotě 27 °C
Bazén pojmenovaný „Vánek“ leží u chilského pobřeží, poblíž města Santo Domingo v regionu Valparaíso. Byl vybudován, protože Tichý oceán je v této oblasti drsný a studený.
Stavba laguny o délce 400 metrů a šířce 70 metrů znamenala výzvu, protože musela být zbudována na písčitém podloží a hotová do 4 měsíců od započetí výstavby.
5. Freibad Weyermannshaus (Švýcarsko)
plocha: 16 700 m2
provozované sporty: plavání, doplněn dětskými bazény, krytým bazénem a kluzištěm, stoly na ping-pong a sportovním hřištěm
vznik: 1908
voda: sladká
Historický venkovní bazén Weyemannshaus se nachází ve švýcarském Bernu. V roce 1908 byl na místě původního panství založen lázeňský dům s přírodním bazénem, který vznikl z rybníku.
Až v 50. letech 20. století byl přetvořen ve venkovní městský bazén a jeho kraje vybetonovány. Bazén je svojí plochou největším ve Švýcarsku, objemem 25 000 m3 vody pak největším v západní Evropě. Po obvodu měří 460 metrů a je obklopený 32 000 m2 trávníku.
V bazénu je oddělená plocha s osmi 50metrovými drahami, v jeho středu se nalézá ostrov na pilířích označovaný jako Inseli.
6. Laguna Bahia (Chile)
plocha: 14 000 m2
provozované sporty: plavání, jízda na kajaku, windsurfing, brouzdaliště pro děti
vznik: 2015
voda: mořská
V chilském městě Algarrobo se vedle rezortu San Alonso del Mar nachází ještě další velké bazény, například ten v Laguna Bahia. Náleží k apartmánovému komplexu, ve kterém si můžete pronajmout pokoj za cenu kolem 3 000 korun za noc.
Rozměry bazénu umožňují provozování vodních sportů. Přístup do bazénu je možný jen pro obyvatele apartmánů. Ovšem pozor, bazén je v době chilské zimy, tedy od června do září, zavřený. Dalším obřím bazénem v oblasti je pak Laguna Vista s plochou 6 800 m2.
7. Dreamworld Fun Lagoon (Pákistán)
plocha: 9000 m2
provozované sporty: ring pro vodní wrestling, veslovací čluny, houpačky, gigantické nafukovací skluzavky, jízda na kánoích, plavání
vznik: 2008
voda: sladká studniční
Dreamworld je odpočinkový resort vybudovaný v největším pákistánském městě Karáčí. Vedle 18jamkového golfového hřiště nabízí ještě vodní zábavní park.
V něm se nacházejí nejrůznější atrakce, například jezero pro loďky (vhodné jak pro veslice, tak pro šlapadla), nejrůznější skluzavky a vodní houpačky. V areálu lze nalézt také Fun Lagoon – největší bazén na světě, který obsahuje studniční vodu.
8. Piscine Alfred Nakache (Francie)
plocha: 7 500 m2
provozované sporty: plavání
vznik: 1931
voda: sladká
Alfred Nakache (1915–1983) byl francouzský plavec a hráč vodního póla židovského původu. Reprezentoval Francii na olympiádě v Berlíně (1936), kde skončil čtvrtý. V lednu 1944 by spolu se svou ženou a dcerkou zatčen a deportován do Osvětimi.
Cestu přežil pouze on. Ke konci války byl přemístěn do Buchenwaldu. Po jeho osvobození v sobě našel sílu vrátit se k plavání, a tak reprezentoval Francii na první poválečné olympiádě v Londýně (1948). Právě po něm je pojmenován venkovní bazén v Toulouse s rozměry 150 x 50 metrů.
9. Hayman Island Resort Pool (u pobřeží Austrálie)
plocha: 7200 m2
provozované sporty: plavání
vznik: 1985
voda: mořská i sladká
Ostrov Hayman je nejsevernější z Whitsundayských ostrovů, nacházejících se u pobřeží centrálního Queenslandu (Austrálie). Je to soukromý ostrov proslulý luxusním dovolenkovým resortem, který postavil v 50. letech milionář Reg Ansett.
Jeho součástí je i netradiční bazén, jeden z největších na jižní polokouli. Jsou to vlastně dva bazény v jednom.
Ten větší, se slanou vodou a obklopený vilkami, má ve svém středu kruhovitý bar, uprostřed kterého se nachází menší bazén s vyhřívanou sladkou vodou. Ostrov je aktuálně zavřený kvůli škodám způsobeným řáděním tropického cyklonu Debbie. Hosty znovu uvítá v červenci letošního roku.