Domů     Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království

Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku.

Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod nadvládou svého muže.

Král Tristan přitáhl s velkým vojskem a hrad oblehl. Ursinus, který viděl, že hradby už dlouho nevydrží, chtěl své ženě podat pohár smrtícího jedu, ale omylem ho vypil sám, a Alvína se tak mohla vrátit domů.

Rytíř, válečník a lapka

Dějiny na pověsti příliš nedbají, a tak nám stroze oznamují, že hrad mezi Karlovými Vary a Bochovem zvaný nejprve Elgelsburg se poprvé v historických záznamech objevuje v roce 1402 a založil ho rod Hrabišiců, majitelů nedalekého hradu Bochova.

Hrad musel respektovat tvar znělcového kopce, který se o padesát metrů vypíná nad okolím, a tak dostal protáhlý oválný půdorys.

Za husitských válek se majitelem hradu stal rytíř Jakoubek z Vřešovic, silný bojovník, ale na vedlejší úvazek také tak trochu lapka a násilník. Přepadával pocestné a zvláště se zaměřoval na nevinné panny. To se mu ale stalo osudným.

Při pronásledování jedné z nich se prý zabil pádem do propasti. Dobrou pověst ovšem neměl ani jako válečník.

Zpočátku podporoval husity, ale pro všechno hromadění bohatství neměl čas na bojování, a nakonec své spolubojovníky nechal na holičkách a přijal Zikmunda Lucemburského za krále.

Víme, kde byly hákovnice

O původní podobu hradu se historikové dodnes přou. Nevíme například přesně, zda hrad měl opravdu válcovou obrannou věž neboli bergfrit na samém vrcholku skály. Mohla ovšem stát také na místě pozdější bašty.

Nějakou dobu vlastnil Andělskou horu i panovník Jiří z Poděbrad, majitelé – mezi nimi i Mikuláš Hasištejnský z Lobkovic – se ale střídali a nikdo tu nezanechal větší stopu. Na konci 15. století byl hrad rozšířen o předhradí a dostal i nové opevnění.

Hradba zesílená baštou byla prošpikována množstvím střílen a dodnes se dochovaly i kapsy určené k zaklesnutí těžkých palných zbraní zvaných hákovnice. Díky takovému ukotvení bylo možné ztlumit silný zpětný ráz při výstřelu.

V podhradí také postupně od konce15. století vznikalo městečko známé jako sídlo cechu ševců, pláteníků, bednářů, kovářů i tkalců. Žily zde až tři tisíce obyvatel.

Daleko pro návštěvy i pro mor

V průběhu 16. století už to vypadalo, že hrad čekají lepší časy, protože na jeho východní straně vyrostl dvoupatrový renesanční palác s neobvyklým pětiúhelníkovým půdorysem daným možnostmi terénu.

Andělskou horu pak koupili páni z Felzu, ale brzy zjistili, že i přes všechny úpravy je pořád docela nepohodlný a odlehlý, a tak se tu nikdo z nich příliš neobjevoval.

Jen v době řádění moru byli naopak rádi, že mají k dispozici útočiště stranou od všech frekventovaných cest. V pobělohorské době se v hradní věži prý nacházela i alchymistická laboratoř.

Hořící šrapnel z podhradí

Rok 1635 je pro Andělskou Horu zřejmě nejtragičtější. Hrad byl kompletně vydrancován švédskými vojsky. Rod Černínů pak investoval značné prostředky do jeho opravy, ale definitivní konec znamenal požár na počátku 18. století.

Z něj už se Andělská hora nikdy nevzpamatovala a začala se měnit v ruinu. Požár tehdy vznikl v městečku v podhradí, ale jak informují historické záznamy, vymrštěný hořící šindel shodou náhod zapálil střechu hradu, který vyhořel do základů.

Jen hlavní budova přežila alespoň do takové míry, že po rekonstrukci ji mohl hrabě Černín užívat jako lovecký zámeček.

Černínové se také postarali o částečnou rekonstrukci a konzervaci zřícenin během 80. let 19. století Černínové oficiálně vlastnili zříceninu až do roku 1945, kdy hrad přešel do rukou státu.

Romantická oslava narozenin

To, že se Andělská Hora nedochovala v plné kráse, ovšem neznamená, že by byla nepřitažlivá pro návštěvníky. O svůj romantický vzhled nikdy nepřišla, dokonce se zdálo, že čím víc se zdi rozpadaly, tím lákavější hrad byl.

I sám německý básník Johann Wolfgang Goethe se do něj zamiloval a v roce 1786 sem dokonce přivedl partu přátel, aby tu s nimi oslavil své 37. narozeniny.

Ostatně ne nadarmo se ve starých průvodcích psalo o Andělské hoře jako o nejkrásnější ruině v Českém království.

Historie i současnost v jednom

Hrad ležící zhruba 10 kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů je volně přístupný. Dostaneme se k němu nejlépe autem. Od parkoviště v městečku nás kolem kostela sv. Michaela archanděla povede zelená značka.

Je to sice jen půl kilometru, ale výšlap pěšinkou i po schodech je to docela náročný. Na hrad se dnes vydávají turisté nejen proto, aby se seznámili s jeho pozoruhodnou historií a nechali na sebe působit tajemnou atmosféru.

Užívají si také daleký výhled z vrchu o nadmořské výšce 717 metrů především na panoráma Doupovských hor. Mnozí tvrdí, že hrad je místem, kde vyvěrá silná pozitivní energie.

Andělská hora je sice středověký hrad, ale přesto na něm nepřehlédneme něco ryze současného. Na vrcholku věže je vztyčen stožár s vysílačem a Andělská hora pomáhá nejen šířit internet, ale pomáhá i s navigací letadel.

Sv. Jan Nepomucký na Andělské hoře
Sv. Jan Nepomucký na Andělské hoře

Tady bydlel i Nikola Šuhaj

Mnozí z nás nejspíš zalitují, že Andělskou Horu nikdy neviděli. Ale možná nemají tak úplně pravdu. Těžko bychom totiž našli někoho, kdo za těch více než čtyřicet let od jeho vzniku neviděl slavný filmový muzikál Balada pro banditu.

Příběh se v roce 1978 natáčel právě na Andělské hoře.

Za herci z brněnského divadla Husa na Provázku v čele s Miroslavem Donutilem tam tenkrát přijela i parta kamarádů, kteří se pak stali součástí publika stylizovaného divadelního představení v prostředí romantické zříceniny.

Foto: Shutterstock
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz