Domů     Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království

Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku.

Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod nadvládou svého muže.

Král Tristan přitáhl s velkým vojskem a hrad oblehl. Ursinus, který viděl, že hradby už dlouho nevydrží, chtěl své ženě podat pohár smrtícího jedu, ale omylem ho vypil sám, a Alvína se tak mohla vrátit domů.

Rytíř, válečník a lapka

Dějiny na pověsti příliš nedbají, a tak nám stroze oznamují, že hrad mezi Karlovými Vary a Bochovem zvaný nejprve Elgelsburg se poprvé v historických záznamech objevuje v roce 1402 a založil ho rod Hrabišiců, majitelů nedalekého hradu Bochova.

Hrad musel respektovat tvar znělcového kopce, který se o padesát metrů vypíná nad okolím, a tak dostal protáhlý oválný půdorys.

Za husitských válek se majitelem hradu stal rytíř Jakoubek z Vřešovic, silný bojovník, ale na vedlejší úvazek také tak trochu lapka a násilník. Přepadával pocestné a zvláště se zaměřoval na nevinné panny. To se mu ale stalo osudným.

Při pronásledování jedné z nich se prý zabil pádem do propasti. Dobrou pověst ovšem neměl ani jako válečník.

Zpočátku podporoval husity, ale pro všechno hromadění bohatství neměl čas na bojování, a nakonec své spolubojovníky nechal na holičkách a přijal Zikmunda Lucemburského za krále.

Víme, kde byly hákovnice

O původní podobu hradu se historikové dodnes přou. Nevíme například přesně, zda hrad měl opravdu válcovou obrannou věž neboli bergfrit na samém vrcholku skály. Mohla ovšem stát také na místě pozdější bašty.

Nějakou dobu vlastnil Andělskou horu i panovník Jiří z Poděbrad, majitelé – mezi nimi i Mikuláš Hasištejnský z Lobkovic – se ale střídali a nikdo tu nezanechal větší stopu. Na konci 15. století byl hrad rozšířen o předhradí a dostal i nové opevnění.

Hradba zesílená baštou byla prošpikována množstvím střílen a dodnes se dochovaly i kapsy určené k zaklesnutí těžkých palných zbraní zvaných hákovnice. Díky takovému ukotvení bylo možné ztlumit silný zpětný ráz při výstřelu.

V podhradí také postupně od konce15. století vznikalo městečko známé jako sídlo cechu ševců, pláteníků, bednářů, kovářů i tkalců. Žily zde až tři tisíce obyvatel.

Daleko pro návštěvy i pro mor

V průběhu 16. století už to vypadalo, že hrad čekají lepší časy, protože na jeho východní straně vyrostl dvoupatrový renesanční palác s neobvyklým pětiúhelníkovým půdorysem daným možnostmi terénu.

Andělskou horu pak koupili páni z Felzu, ale brzy zjistili, že i přes všechny úpravy je pořád docela nepohodlný a odlehlý, a tak se tu nikdo z nich příliš neobjevoval.

Jen v době řádění moru byli naopak rádi, že mají k dispozici útočiště stranou od všech frekventovaných cest. V pobělohorské době se v hradní věži prý nacházela i alchymistická laboratoř.

Hořící šrapnel z podhradí

Rok 1635 je pro Andělskou Horu zřejmě nejtragičtější. Hrad byl kompletně vydrancován švédskými vojsky. Rod Černínů pak investoval značné prostředky do jeho opravy, ale definitivní konec znamenal požár na počátku 18. století.

Z něj už se Andělská hora nikdy nevzpamatovala a začala se měnit v ruinu. Požár tehdy vznikl v městečku v podhradí, ale jak informují historické záznamy, vymrštěný hořící šindel shodou náhod zapálil střechu hradu, který vyhořel do základů.

Jen hlavní budova přežila alespoň do takové míry, že po rekonstrukci ji mohl hrabě Černín užívat jako lovecký zámeček.

Černínové se také postarali o částečnou rekonstrukci a konzervaci zřícenin během 80. let 19. století Černínové oficiálně vlastnili zříceninu až do roku 1945, kdy hrad přešel do rukou státu.

Romantická oslava narozenin

To, že se Andělská Hora nedochovala v plné kráse, ovšem neznamená, že by byla nepřitažlivá pro návštěvníky. O svůj romantický vzhled nikdy nepřišla, dokonce se zdálo, že čím víc se zdi rozpadaly, tím lákavější hrad byl.

I sám německý básník Johann Wolfgang Goethe se do něj zamiloval a v roce 1786 sem dokonce přivedl partu přátel, aby tu s nimi oslavil své 37. narozeniny.

Ostatně ne nadarmo se ve starých průvodcích psalo o Andělské hoře jako o nejkrásnější ruině v Českém království.

Historie i současnost v jednom

Hrad ležící zhruba 10 kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů je volně přístupný. Dostaneme se k němu nejlépe autem. Od parkoviště v městečku nás kolem kostela sv. Michaela archanděla povede zelená značka.

Je to sice jen půl kilometru, ale výšlap pěšinkou i po schodech je to docela náročný. Na hrad se dnes vydávají turisté nejen proto, aby se seznámili s jeho pozoruhodnou historií a nechali na sebe působit tajemnou atmosféru.

Užívají si také daleký výhled z vrchu o nadmořské výšce 717 metrů především na panoráma Doupovských hor. Mnozí tvrdí, že hrad je místem, kde vyvěrá silná pozitivní energie.

Andělská hora je sice středověký hrad, ale přesto na něm nepřehlédneme něco ryze současného. Na vrcholku věže je vztyčen stožár s vysílačem a Andělská hora pomáhá nejen šířit internet, ale pomáhá i s navigací letadel.

Sv. Jan Nepomucký na Andělské hoře
Sv. Jan Nepomucký na Andělské hoře

Tady bydlel i Nikola Šuhaj

Mnozí z nás nejspíš zalitují, že Andělskou Horu nikdy neviděli. Ale možná nemají tak úplně pravdu. Těžko bychom totiž našli někoho, kdo za těch více než čtyřicet let od jeho vzniku neviděl slavný filmový muzikál Balada pro banditu.

Příběh se v roce 1978 natáčel právě na Andělské hoře.

Za herci z brněnského divadla Husa na Provázku v čele s Miroslavem Donutilem tam tenkrát přijela i parta kamarádů, kteří se pak stali součástí publika stylizovaného divadelního představení v prostředí romantické zříceniny.

Foto: Shutterstock
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz