Domů     Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
od 8.12.2023
1

Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku.

Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod nadvládou svého muže.

Král Tristan přitáhl s velkým vojskem a hrad oblehl. Ursinus, který viděl, že hradby už dlouho nevydrží, chtěl své ženě podat pohár smrtícího jedu, ale omylem ho vypil sám, a Alvína se tak mohla vrátit domů.

Rytíř, válečník a lapka

Dějiny na pověsti příliš nedbají, a tak nám stroze oznamují, že hrad mezi Karlovými Vary a Bochovem zvaný nejprve Elgelsburg se poprvé v historických záznamech objevuje v roce 1402 a založil ho rod Hrabišiců, majitelů nedalekého hradu Bochova.

Hrad musel respektovat tvar znělcového kopce, který se o padesát metrů vypíná nad okolím, a tak dostal protáhlý oválný půdorys.

Za husitských válek se majitelem hradu stal rytíř Jakoubek z Vřešovic, silný bojovník, ale na vedlejší úvazek také tak trochu lapka a násilník. Přepadával pocestné a zvláště se zaměřoval na nevinné panny. To se mu ale stalo osudným.

Při pronásledování jedné z nich se prý zabil pádem do propasti. Dobrou pověst ovšem neměl ani jako válečník.

Zpočátku podporoval husity, ale pro všechno hromadění bohatství neměl čas na bojování, a nakonec své spolubojovníky nechal na holičkách a přijal Zikmunda Lucemburského za krále.

Víme, kde byly hákovnice

O původní podobu hradu se historikové dodnes přou. Nevíme například přesně, zda hrad měl opravdu válcovou obrannou věž neboli bergfrit na samém vrcholku skály. Mohla ovšem stát také na místě pozdější bašty.

Nějakou dobu vlastnil Andělskou horu i panovník Jiří z Poděbrad, majitelé – mezi nimi i Mikuláš Hasištejnský z Lobkovic – se ale střídali a nikdo tu nezanechal větší stopu. Na konci 15. století byl hrad rozšířen o předhradí a dostal i nové opevnění.

Hradba zesílená baštou byla prošpikována množstvím střílen a dodnes se dochovaly i kapsy určené k zaklesnutí těžkých palných zbraní zvaných hákovnice. Díky takovému ukotvení bylo možné ztlumit silný zpětný ráz při výstřelu.

V podhradí také postupně od konce15. století vznikalo městečko známé jako sídlo cechu ševců, pláteníků, bednářů, kovářů i tkalců. Žily zde až tři tisíce obyvatel.

Daleko pro návštěvy i pro mor

V průběhu 16. století už to vypadalo, že hrad čekají lepší časy, protože na jeho východní straně vyrostl dvoupatrový renesanční palác s neobvyklým pětiúhelníkovým půdorysem daným možnostmi terénu.

Andělskou horu pak koupili páni z Felzu, ale brzy zjistili, že i přes všechny úpravy je pořád docela nepohodlný a odlehlý, a tak se tu nikdo z nich příliš neobjevoval.

Jen v době řádění moru byli naopak rádi, že mají k dispozici útočiště stranou od všech frekventovaných cest. V pobělohorské době se v hradní věži prý nacházela i alchymistická laboratoř.

Hořící šrapnel z podhradí

Rok 1635 je pro Andělskou Horu zřejmě nejtragičtější. Hrad byl kompletně vydrancován švédskými vojsky. Rod Černínů pak investoval značné prostředky do jeho opravy, ale definitivní konec znamenal požár na počátku 18. století.

Z něj už se Andělská hora nikdy nevzpamatovala a začala se měnit v ruinu. Požár tehdy vznikl v městečku v podhradí, ale jak informují historické záznamy, vymrštěný hořící šindel shodou náhod zapálil střechu hradu, který vyhořel do základů.

Jen hlavní budova přežila alespoň do takové míry, že po rekonstrukci ji mohl hrabě Černín užívat jako lovecký zámeček.

Černínové se také postarali o částečnou rekonstrukci a konzervaci zřícenin během 80. let 19. století Černínové oficiálně vlastnili zříceninu až do roku 1945, kdy hrad přešel do rukou státu.

Romantická oslava narozenin

To, že se Andělská Hora nedochovala v plné kráse, ovšem neznamená, že by byla nepřitažlivá pro návštěvníky. O svůj romantický vzhled nikdy nepřišla, dokonce se zdálo, že čím víc se zdi rozpadaly, tím lákavější hrad byl.

I sám německý básník Johann Wolfgang Goethe se do něj zamiloval a v roce 1786 sem dokonce přivedl partu přátel, aby tu s nimi oslavil své 37. narozeniny.

Ostatně ne nadarmo se ve starých průvodcích psalo o Andělské hoře jako o nejkrásnější ruině v Českém království.

Historie i současnost v jednom

Hrad ležící zhruba 10 kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů je volně přístupný. Dostaneme se k němu nejlépe autem. Od parkoviště v městečku nás kolem kostela sv. Michaela archanděla povede zelená značka.

Je to sice jen půl kilometru, ale výšlap pěšinkou i po schodech je to docela náročný. Na hrad se dnes vydávají turisté nejen proto, aby se seznámili s jeho pozoruhodnou historií a nechali na sebe působit tajemnou atmosféru.

Užívají si také daleký výhled z vrchu o nadmořské výšce 717 metrů především na panoráma Doupovských hor. Mnozí tvrdí, že hrad je místem, kde vyvěrá silná pozitivní energie.

Andělská hora je sice středověký hrad, ale přesto na něm nepřehlédneme něco ryze současného. Na vrcholku věže je vztyčen stožár s vysílačem a Andělská hora pomáhá nejen šířit internet, ale pomáhá i s navigací letadel.

Sv. Jan Nepomucký na Andělské hoře
Sv. Jan Nepomucký na Andělské hoře

Tady bydlel i Nikola Šuhaj

Mnozí z nás nejspíš zalitují, že Andělskou Horu nikdy neviděli. Ale možná nemají tak úplně pravdu. Těžko bychom totiž našli někoho, kdo za těch více než čtyřicet let od jeho vzniku neviděl slavný filmový muzikál Balada pro banditu.

Příběh se v roce 1978 natáčel právě na Andělské hoře.

Za herci z brněnského divadla Husa na Provázku v čele s Miroslavem Donutilem tam tenkrát přijela i parta kamarádů, kteří se pak stali součástí publika stylizovaného divadelního představení v prostředí romantické zříceniny.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist