Ani zimní počasí by vás nemělo odradit od výletů po Česku. Máme pro vás zajímavý tip, při které objevíte historické památky a nezaplatíte při tom žádné vstupné. Vydejte se ke zříceninám.
Není podstatné, proč bývalé honosné stavby nahlodal zub času, důvodů může být více. Důležité je, že stále stojí na místě, kde je před mnoha lety postavili naši předkové, a že nabízejí mnohdy úchvatné pohledy do historie naší vlastí. Kam se vydat?
Borotín – Starý zámek
Vydejte se na jednu z mnoha zastávek Karla Hynka Máchy, na romantické místo, které sloužilo k natáčení pohádky Honza málem králem, na zříceninu zámku v Borotíně (viz úvodní foto). Za husitských válek ho neúspěšně obléhalo táborské vojsko.
Pravděpodobně na počátku třicetileté války byl vypálen císařským vojskem. Kolem roku 1840 byla stavba pobořena a zdivo použito jako stavební materiál. Dnes zde najdete opuštěnou zříceninu. Podle pověstí se tady zjevuje Bílá paní.
Její dřevěnou sochu najdete v blízkosti zříceniny. Ta je nyní sice soukromým majetkem, ale vstup není omezen. V sousedství narazíte na opravovaný barokní dvůr.
Místo: blízko Chotovin u Tábora.
Kam se vydat: Ke zřícenině vede necelé 4 km dlouhá Naučná stezka Jana Evangelusty Kypty, kantora, skladatele a místního rodáka.
Kromě něj se dozvíte i o historii hradu, obce Borotín a v neposlední řadě také nádherné romantické krajině Jistebnické vrchoviny, kterou budete procházet. Přímo k hradu vede například trasa červené značky z Tábora (asi 17 km).
Kopeček (Zdoňov) – kostel Panny Marie
Blízko Adršpachu, u Zdoňova, na vrchu Kopeček, nedaleko Křížového vrchu najdete zříceninu poutního kostela. Postaven byl v roce 1667 na místě staré dřevěné kaple, za josefinských reforem v roce 1786 byl uzavřen a dále využíván jako sýpky.
Mobiliář byl rozprodán, socha Panny Marie byla přenesena do kostela Nejsvětější Trojice ve Zdoňově. Objekt postupně chátral a v roce 1870 byl definitivně uzavřen, střecha byla stržena a zařízení prodáno v dražbě. I přesto se vyplatí naplánovat si sem cestu.
Tato svatyně si totiž dodnes zachovala velmi podmanivou atmosféru. Příroda si postupně bere monumentální barokní chrám zpět, a celé místo tak trochu připomína ruiny mayských chrámů utopených v džungli Yucatánu. Pozemek s ruinou patří městu Teplice nad Metují.
Místo: V okrese Náchod, asi 2 km severně od vstupu do Adršpašského skalního města.
Kam se vydat: Nevedou sem žádné značené cesty, přesto je přístup snadný. Žlutá značka vás přivede ke Křížovému vrchu (osloví vás zajímavou křížovou cestou na vrcholu skalních útvarů i překrásným výhledem). Odsud je to na Kopeček už jen pár minut chůze.
Po žluté turistické cestě se vydejte ke kapli sv. Jana Nemopuckého jižně pod návrším a odtud pěšinou do lesa.
Kaltenštejn – Hradisko
Mohutnou zříceninu romantického raně gotického hradu z konce 13. stol. objevíte na zalesněném návrší východně od Žulové na Jesenicku v Olomouckém kraji. Nazývá se také Hradisko, nebo lidově Biskupská čepice.
Název je nejspíš odvozen od hradební válcové věže o průměru 12-13 metrů se zdmi silnými až 4 metry, která je dominantní částí hradní zříceniny. V 19. století byly v hradním areálu nalezeny cínové šípy a oštěpy, pocházející zřejmě z 15. století.
Ve své době byl hrad, stojící na skalnatém vrcholu kuželovitého kopce, silným obranným opevněním. Dnes je objekt na seznamu ohrožených památek.
Místo: Asi 2 km od obce Černá Voda nad osadou Nové Podhradí. Hrad stojí na zalesněném kopci nedaleko silnice ze Žulové na Vidnavu.
Kam se vydat: Ze Žulové po červené turistické značce asi 4 km.
Čertův hrádek
V přírodním parku Čeřínek, v okrese Jihlava, najdete řadu skalních útvarů a mezi nimi i Čertův hrádek. Dlouho si lidé mysleli, že se jedná o skalní hrad, ve skutečnosti je Čertův hrádek nad Rohoznou přírodním útvarem.
Impozantní žulová skalní hradba má délku asi 50 m a šířku 40 m. Okolí je přírodní rezervací.
Podle pověsti tu měl v lesích čert vystavět přes noc hrad, protože se ale při nošení kamenů zapomněl u krásné víly a práci mu přerušilo zakokrhání kohouta, zůstal ze stavby jen nedokončený hrádek, na němž lze dosud spatřit čertovo sedlo a otisk čertova kopyta. Určitě si nezapomeňte fotoaparát, přinesete si z výletu krásné úlovky.
Místo: Skalní útvary Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava a kraji Vysočina, Čertův Hrádek leží mezi Jihlavou a Pelhřimovem, konkrétněji mezi Hutěmi a Novým Hojkovem.
Kam vyrazit: Z přírodního parku Čeřínek na Vysočině po modré turistické značce k osadě Dolní Hutě a pak po červené směrem na Křemešník.
Vysoká – letohrádek Belveder
Barokní letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder, byl vystavěn na hoře Vysoká v okrese Kutná Hora v letech 1697–1698. Kapli obklopoval malý klášter.
Letohrádek s kaplí nechal postavit hrabě František Antonín Špork za peníze, které vyhrál v kartách nad saským kurfiřtem Friedrichem Augustem Silným při svém pobytu v Karlových Varech. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny.
Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi. Při prohlídce si všimněte i menhiru, který stojí v lese vpravo od cesty vedoucí od Belvederu k rozhledně pod památným bukem.
Místo: Blízko Suchdola na Kutnohorsku, na návrší pod obcí Vysoká.
Kam vyrazit: Po zelené turistické značce Kutná Hora – Ratboř – Vysoká – Bylany – Škvárovna.
Foto: jiznicechy.cz; bohemiaorientalis.cz; kudyznudy.cz; vysocina.eu
Podle podkladů Petra Fabiána (www.hrady-zriceniny) připravila Dana Pešková