Domů     Zrod Vyšehradu: Stál za ním spor mezi knížetem a biskupem?
Zrod Vyšehradu: Stál za ním spor mezi knížetem a biskupem?

Unavený Vratislav II. vydechne, když vyklopí z nůše náklad kamení. Rituál spojený se založením nového knížecího paláce a kapitulní baziliky si ale nenechá ujít. Hlavně se těší, jak bude mít v novém vyšehradském sídle klid od svého ješitného bratra Jaromíra.

„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat…, “ pronáší z Vyšehradu svoje proroctví kněžna Libuše, za kterou sem údajně dorazí i její budoucí manžel Přemysl Oráč.

Bivoj na Vyšehrad s vítězným výrazem přináší uloveného ohromného kance. Horymír vsedne na odvážného koně Šemíka, hravě přeskočí hradby a peláší k Neumětelům.

Existence bájné kněžny i dávná historie hradu je výplodem fantazie starých vypravěčů a kronikářů, kteří se ve svých příbězích inspirovali od sebe navzájem. Skutečnost je mnohem prostší.

Archeologické výzkumy, pod kterými je podepsán i současný archeolog Bořivoj Nechvátal, se zmiňují o stopách osídlení z období eneolitu (4. a 3. tisíciletí př. n. l.).

I když kronikář Václav Hájek z Libočan (†1553), známý tím, že kde chybí fakta, pomůže si vlastní fantazií, přesvědčivě označuje za datum založení Vyšehradu rok 682, pravda je taková, že do poloviny 10. století není po Vyšehradu jako knížecím sídle ani vidu ani slechu.

Mincovna na skále

O skále, tyčící se vysoko nad řekou Vltavou, se jako první zmiňuje kronikář Kosmas (asi 1045–1125), když popisuje léta 1003–1004. Tehdy v Čechách panuje kníže Jaromír (†1035), kterého dávný letopisec označuje za vládce Prahy i Vyšehradu, což potvrzuje, že význam hradiště, opevněného hliněnými valy vyztuženými dřevem, tou dobou stoupá.

Nejstaršími doklady o existenci středověkého Vyšehradu jsou denáry pocházející z doby Boleslava II. (asi 932–999) a Boleslava III. (asi 965–1037).

Obsahují na rubu nápis „Viszegrád civitas“, prokazatelně tedy pocházejí ze zdejší mincovny. Za Boleslavů tu kromě ní stává knížecí dvorec, který obklopují hospodářské budovy, především stáje pro koně a sruby určené pro vojenský doprovod.

Vratislav II. už má sporů s biskupem Jaromírem plné zuby.
Vratislav II. už má sporů s biskupem Jaromírem plné zuby.

Příliš ambiciózní

Český kníže a později i první český král Vratislav (kolem r. 1031–1092) se definitivně postará o to, aby Vyšehrad přestal hrát druhé housle. Proč nechce zůstat na Pražském hradě?

Spory o investituru, tedy o obsazování církevních stolců, mezi duchovní a světskou mocí pronikly i do Čech. Vratislav od počátku své vlády cítí, jak mu na krk dýchá ambiciózní bratr Jaromír (kolem r.

1040–1090), který byl od mládí předurčen pro duchovní dráhu. Ovšem ten se s rolí duchovního nechce smířit. „Odstrčili mne,“ mrmlá nespokojeně, prahne po světské vládě. Vysvěcení na jáhna přijímá až po dlouhém přemlouvání svých bratrů.

Nakonec ho uspokojí alespoň příslib, že se po smrti stávajícího pražského biskupa Šebíře (†1067) stane jeho nástupcem.

Atmosféra houstne

Vratislav v tom vidí velké nebezpečí. Je jasné, že se „právem obával neomezené moci ctižádostivého bratra nad celým územím českého státu, byť pouze v církevní rovině,“ píše současná historička Marie Bláhová.

Už krátce po svém nástupu na trůn proto udělá kníže rázný krok, aby tomu předešel. V roce 1063 zakládá druhé biskupství v Olomouci. Nejde mu přitom o reformu církevní správy, ale jenom o omezení moci pražského biskupa. Vstřícný Šebíř souhlasí.

Když o čtyři roky později umírá, naplní se Vratislavovy obavy. Nástupcem zesnulého bude Jaromír. Atmosféra mezi bratry rychle houstne. Na vině je i fakt, že spolu sídlí na Pražském hradě…

Zbytky staré vyšehradské brány zvané Špička.
Zbytky staré vyšehradské brány zvané Špička.

Vyřeší to po svém

„Než bych tohle snášel, raději přesídlím jinam,“ uvažuje Vratislav, když mu neustálé dohadování a vzájemné naschvály s bratrem už přerůstají přes hlavu. Kam se ale vydat, aby zůstal v centru dění a poddaným nablízku? Odpověď je nasnadě.

Vyšehradská skála se tyčí sotva čtyři kilometry od Pražského hradu. Vratislav si tu proto nechá vybudovat novou rezidenci. Nejde ale jenom o ni. Vzhledem k napjatým vztahům s bratrem si tu chce postavit i nový kostel, který by nespadal do Jaromírovy pravomoci.

„Nová kapitula neměla podléhat biskupovi, ale měla být podřízena přímo papežské kurii,“ vysvětluje Bláhová. Kníže vysílá poselstvo ke Svatému otci Alexandrovi II. (†1073). „Přijměte kapitulu pod svou ochranu,“ žádají poslové. Papež vyhoví.

Navíc kapitulu, sbor duchovních, obdaří řadou privilegií. Zdejší kanovníci například budou smět nosit mitru a sandály.

Tahá se s kamením

Sám papežův zmocněnec, tuskulský biskup Jan, přijíždí do Prahy na slavnost položení základního kamene nového kapitulního svatostánku na Vyšehradě. Vratislav údajně na stavbu dopraví vlastními silami 12 plných nůší kamení.

Kapitula je založena 9. května 1070. Zhruba o deset let později je dokončena bazilika svatého Petra a Pavla. Vznikne zde i druhý kostel, a to zasvěcený svatému Vavřinci.

Knížecí palác, který na Vyšehradě současně vyrůstá, si v ničem nezadá s podobnými dvorci v sousedním Německu. Rezidence s velkým nádvořím vytváří prostor pro shromáždění velkého množství lidí.

Když tu v roce 1130 probíhá proces se spiklenci, kteří usilovali o život knížeti Soběslavovi I. (asi 1090–1140), vejde se sem podle dobových kronikářů asi 3000 zvědavců.

Helena Stejskalova

Foto: Wikimedia Commons
Štítky:
Lokalita:
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz