Domů     3 kamenné pevnosti na severu Moravy: Sovinec, Štramberk a Hukvaldy
3 kamenné pevnosti na severu Moravy: Sovinec, Štramberk a Hukvaldy

Pokud přemýšlíte, kam se vypravit na zajímavý výlet, severní Morava zřejmě nebude regionem, který vás napadne okamžitě. Přehlížet ji by ale byla chyba! Nádherná příroda Jeseníků a Beskyd skrývá mnoho zajímavého.

Epocha na cestách vám představí trojici pevností, které kdysi střežily okolní krajinu proti vpádu nepřátel.

Hrad Hukvaldy
Hrad Hukvaldy

Nachází se: v Hukvaldech u Frýdku-Místku

GPS souřadnice: 49°37’16″N, 18°13’37″E

Web: www.hradhukvaldy.eu

Pokud má Sovinec pověst největšího hradu na Moravě, pak Hukvaldy se pyšní titulem největší moravské zříceniny. I tady se počátky stavby opevnění ztrácejí v mlze dávné historie.

První dochované zmínky pocházejí už z roku 1285. Zřejmě nejdůležitějším vlastníkem ale byli, stejně jako v případě kroměřížského zámku, olomoučtí biskupové, kteří jej dostali do správy v polovině 14. století.

Pod jejich vládou se z hradu stala opravdová pevnost, která proslula svou nedobytností. Například v době třicetileté války Hukvaldy devět měsíců marně obléhala dánská vojska generála Mansfelda, dvakrát se ho pokoušeli dobýt Švédové a ztéci ho chtěli i Turci.

Hrad se nakonec zdál být tak bezpečný, že sem biskupové z Olomouce dokonce převezli kapitulní poklad.

Kaple
Kaple

Achillova pata pevnosti

Problémem pro obránce hradu byl ale nedostatek vody. Nejbližší, takzvaná Bílá studna byla celých 300 metrů od hradu a voda z ní byla dopravována v sudech. To ovšem v době obléhání nepřipadalo samozřejmě v úvahu.

První snahou o jeho řešení bylo vyhloubení několika kamenných cisteren přímo v areálu pevnosti, kam byla sváděna dešťová voda. To ale bylo jen provizorium. V roce 1580 proto hradní pánové rozhodli o vyhloubení studny na posledním nádvoří.

Najati na to byli zedníci až z Itálie, a jejich úkol nebyl nijak jednoduchý. Stavba studny trvala celý rok a bylo nutné jít až do hloubky 176 metrů, což z ní dělalo jednu z nejhlubších v Evropě. Její vybudování taky nebylo nijak levnou záležitostí.

Biskupové za ni zaplatili 300 zlatých, což v té době představovalo roční výnos celého panství. Dodnes se pak traduje, že ze studny kdysi mohla vést tajná úniková chodba.

Hradní studna
Hradní studna

Život po požáru

Konec hradu nakonec nezpůsobila nepřátelská armáda, nýbrž rozsáhlý požár na konci 18. století. Po něm se správa panství přesunula do městečka pod hradem a pevnost postupně pustla. Jediným místem, které bylo po požáru obnoveno a udržováno, byla kaple sv.

Ondřeje, která dodnes patří k nejzachovalejším částem hradu. Zajímavým místem je však i takzvaná kulatina, což je dávné předsunuté opevnění, které sloužilo také jako vězení.

Ještě v 60. letech minulého století tu byly nalezeny okovy a řetězy, kterými byli vězni poutáni za ruce a nohy ke zdem. Dnes však hrad slouží daleko veselejším zážitkům.

Přijet můžete na mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy, ale také na pálení čarodějnic, vinobraní či Ondřejskou pouť.

Hrad Sovinec

Nachází se: v Sovinci jižně od Rýmařova

GPS souřadnice: 49°50’15″N, 17°14’44″E

Web: www.hradsovinec.cz

Největší moravský hrad vyrostl na skalnatém ostrohu Nízkého Jeseníku již ve 14. století. Nechali jej vybudovat bratři Pavel a Vok ze starého moravského rodu Hrutoviců.

V 17. století, tedy v době, kdy hrad vlastnil řád německých rytířů, byla pak vybudována většina hradeb a obranných bastionů včetně samostatné dělové bašty. Důkladná obrana byla třeba, za třicetileté války pevnost obléhali Dánové i Švédové.

Nicméně dějiny nebyly k pyšnému hradu nijak vstřícné. Jeho vojenský význam upadal, a později byl dokonce po částech rozprodán a postupně rozebírán jako levný zdroj stavebního materiálu.

Hrozící zánik se ale podařilo zastavit, a Sovinec tak na začátku minulého století mohl začít sloužit jako letní sídlo velmistra řádu německých rytířů.

Vězení pro válečné zajatce

Ani pak ale nenastalo pro Sovinec příliš šťastné období. Německý wehrmacht si tu totiž za 2. světové války vybudoval zajatecký tábor pro francouzské a sovětské vojáky.

Když se pak blížili Spojenci za bojů v roce 1945, hrad vyhořel a jeho opravy trvají v podstatě dodnes. V současné době se ale opět blýská na lepší časy.

Opravy vracejí hradu jeho důstojnost a návštěvníkům může nabídnout celou řadu zajímavostí. Můžete se tu vydat do znovu zpřístupněných podzemních chodeb, prohlédnout si mocnou dělovou věž či zažít třeba souboje historických šermířů.

Pokud vás zajímá tajemno, určitě vás zaujme nález, který tu byl objeven při přestavbě hradu. V jižním paláci byly totiž odkryty kostry dvou zazděných lidí. Šlo o dívku a starého muže, kteří podle všeho zemřeli násilnou smrtí. Povídá se, že jejich duchové stále obcházejí mezi zdmi Sovince.

Hrad ŠtramberkNachází se: ve Štramberku u Nového Jičína

GPS souřadnice: 49°35’32″N, 18°6’58″E

Web: www.stramberskatruba.cz

Pověstné Trúbě sice do výšky Petřínské rozhledny nějakých dvacet metrů chybí, výhled z ní je ale opravdu úžasný – musíte za ním vystoupat přes 150 schodů.

Jde přitom o pozůstatek bývalé hlavní hradní věže, kdysi pyšného sídla, které obývali kromě šlechticů i loupeživí rytíři, a povídá se, že své sídlo tu měli i tajemní templáři.

Původní pevnost zřejmě vznikla ve 14. století, dodnes ale není jasné, kdo ji dal postavit. Za nejpravděpodobnější stavitele je považován šlechtický rod Benešovců. Hrad ale dlouho nepřežil.

Už od 17. století začíná chátrat a nakonec se jedna jeho část kompletně zřítila. Na místě původního hradního paláce tak dnes stojí turistická chata, která slouží pro návštěvníky jako galerie lidového umění a řemesel.

Štramberské uši
Štramberské uši

Pověst o tureckých uších

Pokud Štramberk navštívíte, určitě nezapomeňte ochutnat zdejší specialitu nazývanou Štramberské uši. Typickou sladkost ve tvaru kornoutu provází ovšem děsivá pověst.

Když prý bylo ve 13. století město Štramberk obléháno tatarskými vojsky, schovali se jeho obyvatelé do lesů na blízký kopec Kotouč. Několik odvážlivců pak pod příkrovem noci prokopalo hráze a nechalo vodou zaplavit tábor Tatarů.

Když přeživší vojáci odtáhli, našli lidé v troskách tábora žoky s uřezanýma ušima. Ty patřily zabitým nepřátelům a Tataři je podle zkazek vojáků posílali svému chánovi. Od té doby se prý pečou ve Štramberku uši.

Městečko samotné ovšem také stojí za návštěvu – úzké uličky mezi původními roubenkami jsou ideálním místem pro romantickou procházku. Díky tomu si také Štramberk vysloužil přezdívku Valašský betlém.

Foto: Wikipedia, Archiv
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
Podle oficiálních zdrojů slouží nedobytný trezor na základně Fort Knox jako sklad zlata či jiných drahých položek, které patří vládě Spojených států nebo jí byly svěřeny. Uniklé informace z auditu ale
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
historyplus.cz
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
Urputné boje mezi Kartágem a vzbouřenými žoldnéři jsou v plném proudu. Zvěrstva, k nimž tehdy dochází, jsou i na starověk nevídaná. Povstalci usekávají zajatcům ruce, uši i nos. Následně jim drtí nohy a živé je házejí do příkopu. Bude ale ještě hůř. Jakých dalších hrůz se znesvářené strany dopustí a spáchá některé z nich otec
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz