Na jejich dně se mnohdy skrývají dávno zaniklé obce, které se člověk rozhodl obětovat vyšším cílům. Některé z nich se staly domovem vzácných živočichů a jejich břehy svádějí k pořádání mnoha kulturních akcí.
Staly se oblíbenými místy milovníků netradičních pohybových aktivit. Svou oblíbenou určitě najdete i vy!
Romantické západy slunce: Máchovo jezero
Navzdory názvu je Máchovo jezero ve skutečnosti přehrada.
Vznikla na místě rybníka, který vznikl ve 14. století u městečka Doksy na příkaz samotného krále Karla IV. Vodní nádrž nese jméno slavného básníka K. H. Máchy, který rád trávil čas na nedalekých zříceninách hradů Kokořín a Bezděz.
Právě zdejší krajina mu patrně byla inspirací při tvorbě jeho nejznámějších děl. Dnes se v okolí nachází řada kempů, které jsou pro řadu Čechů oblíbenou destinací pro letní dovolenou, a mnozí zde dokonce mají natrvalo zřízené chatky.
Pláže, lodě a hospůdky
Vyžití je zde opravdu značné, kromě pláží se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu lodí, navštívit některý ze sportovních areálů v okolí nebo se vydat do některé z mnoha hospůdek a diskoték v blízkosti pláží.
Každoročně se zde také koná plážový hudební festival Mácháč, na kterém vystupují především hvězdy elektronické hudební scény. Pokud tedy letos zvažujete, že volno budete trávit v našich luzích a hájích, je Máchovo jezero rozhodně dobrá volba!
Zábavná dovolená: Lipenská přehrada
Každoročně přiláká výletníky šumavská přehrada Lipno, v jejímž okolí se nacházejí obce jako Lipno nad Vltavou, Frymburk nebo Horní Planá. Jedná se o největší českou přehradu, které se někdy také říká jihočeské moře.
Kromě pláží a mnoha kempů u vody Lipno skýtá také mnoho jiných možností vyžití. Některé z nich, například jedno ze tří lyžařských středisek, využijete i v zimě.
Dechberoucí elektrárna
V okolí se nacházejí cyklostezka, bruslařská dráha a mnoho dalších možností, jak aktivně trávit čas. Voda z přehrady slouží kromě jiného k pohánění turbín v podzemní vodní elektrárně, do jejíž obrovské síně by se údajně vešla celá hlavní loď Chrámu sv. Víta.
Tajemství zašlých časů: Vranovská přehrada
Pro potápěče je poměrně zajímavá Vranovská přehrada na jižní Moravě. Její dno totiž skrývá pod vodní hladinou pohřbené vesnice, z nichž nejznámější je pravděpodobně Bítov. Ten byl vystěhován ve třicátých letech minulého století, kdy bylo vodní dílo postaveno. Obyvatelé se přestěhovali do nové obce nad přehradou.
Podvodní město
Když přijde období sucha a v přehradě je málo vody, vystoupí někdy staré rozvaliny nad hladinu a přitahují spoustu zvědavců, kteří se chtějí podívat na místo, kde žili jejich předci.
A pokud je zrovna vody dost, můžete si vyrazit alespoň na nedaleký hrad, nesoucí stejné jméno jako ztracená obec. To však není jediná zajímavost Vranovské přehrady. Dovolené zde každoročně tráví mnoho rodin s dětmi, pro které je zde dostatek vyžití.
Na jedné z pláží dokonce stojí tobogan a po vodní ploše se prohánějí loďky a šlapadla.
Oáza uprostřed velkoměsta: Hostivařská přehrada
Vlastní přehradou se pyšní také hlavní město Praha. Je postavena na Botiči a na jejím dně se nachází zřícenina Mouchova mlýna z 18. století, což je jediná budova, která byla
kvůli stavbě v 60. letech 20. století zbořena, zatopena a její základy nyní pokrývá bahno. Kolem se nachází lesopark a pláže v létě velmi vyhledávané Pražany.
Kromě těch obvyklých zde naleznete také proslulou nudistickou pláž. V zimních měsících, pokud počasí dovolí, je Hostivařská přehrada oblíbeným místem k bruslení. Hostivařská přehrada je také otevřená všem milovníkům nekonvenčních sportů.
Nachází se zde vlek pro wakeboarding, věnovat se zde můžete také jízdě na paddleboardu. K dispozici je také hřiště na frisbee či lezecká stěna. Pokud tedy chcete v Praze strávit odpoledne aktivně, rozhodně je to vhodné místo, kam vyrazit!
Foto: Shutterstock, Wikimedia